bugün

Bir sene önce veda ettiğim işletim sistemi.

(bkz: Windows 11)
Bir bilgisayarcının yaptığı ana kart lehim sonrası kabus gibi hayatıma giren lanet bir çöplük. Halbuki ben (bkz: Linux) ile mutluydum.
güvenlik sebebiyle mecburi olarak geçtiğim işletim sistemi. enterprise ltsc 2019 ile idare etmeye çalışıyoruz zoraki. windows 7'nin verdiği performansı oyunlarda asla veremez. ayrıca ssd kullanmanız zorunludur. zira hdd'ye kurarsanız disk kullanımı %100de seyrediyor ve kullanılamaz hale geliyor. ssd sattırmak için kasıtlı yaptıklarını düşünüyorum. fakat ssd ile açılış hızı vs olsun gayet iyi. yiğidi öldürüp de hakkını yememek lazım. ammavelakin;

benim için hiçbir zaman windows 7 etmeyecektir. arayüzünde ki akıcılık, sağladığı performans ve eşsiz aero görselliğiyle hayatım boyunca beni mest etmeye devam edecek.
hala içerisinde tonla hata ve gizlilik ihlali barındıran sistemdir. fakat alternatifleri bulunmakta. Bunu söyleyince "yine biri linux övecek" demeyin. Linux ile alakası yok durumun. windows 10 malum içinde telemetry gibi programlar ile geliyor. bu programda sizin analiz ve bilgilerinizi microsofta gönderiyor. saçma sapan güncellemeler ile sistem patlayabiliyor. fakat bunların hepsinin çözümü basit. windows10debloater isimli bir araç var. bunu kuruyorsunuz. ardından oradan istediğiniz her şeyi kapatabiliyorsunuz. veya isterseniz nlite ile bir iso yapabilirsiniz. ha yok ben uğraşmam derseniz ghost spectre diye bir olay var. baya windows 10 içindeki gereksiz sistemleri kapatıyor adamlar. kontrol ettim başkaları da etmiş zararlı bir yazılım yok. açılması 3 sn sürüyor, sistem üstünde 800 mb kadar ram yiyor. 8 gb ram olan bir cihazda bile android emulator+brave+vm linux çalışırken 0 donma yapıyor. linux mağazası gibi bir mağazası var. geliştiriciler yazmış istenen uygulamayı oradan kurabilirsiniz. en güzel yanı sistem tamamen boş geliyor. her şeyi kendiniz kuruyorsunuz. denenebilir. kendi keyleriniz ile de aktif oluyor ayrıca. ben 1 seneden fazla kullandım. ara ara linux da kullanmak zorunda kalmış iş yüzünden fakat gerçekten windows rahatlığı istiyor iseniz ya debloater yapın ya da spectre kullanın. o zaman windowsun tadını alabilirsiniz.
yıllarca ssd olmadan kullandığım ssd aldıktan sonra memnun kalıp orjinal anahtar aldığım sistem.

vista dan sonra ilk kez orjinal windows sahibi oldum. yaşasın korsancılık komünizm yeah.
Sanal makinede özellikle de qemu' da aşırı hantal çalışan işletim sistemi. Zaten Windows kullanmayın Windows pişmanlıktır.
Ssd olmadan zulüm, ssd ile birlikte Hüseyin bolt olan sistem.
Hantallığı yüzünden Ssd kullanımını şart kılan işletim sistemi.
2025'te Microsoft'un fişini çekeceği ve desteğini keseceği işletim sistemi. 4 yıl daha kullanalım bakalım...
Hala basit hatalarla dolu olan işletim sistemi. Bana göre windows 10, 7 nin üzerine modifiyelenmiş sikimsonik bir sistemdir.
arayüzü iyi olsada windows 7 de çatır çatır oynadığım oyunları kasan düşük fps veren boktan işletim sistemi. ayrıca ssd olmadan kullanırsanız sizi süründürür.
her büyük patch'den sonra ağzı yüzü kayan, salak saçma hatalar veren microsoft'un bir türlü stabil hale getiremediği lisanslı fiyatının kutu sürümlerinin 250$, kurumsal sürümlerinin 200$ (pro serisi için) bandında satıldığı bilgisayar işletim sistemi.

son 2 patchde yaşanan hatalar;
1- network yazıcılar kafayı yedi
2- outlook'da açılan cascade listlerin yönü değişti.
ürün anahtarı internette 50-100 liraya satılan işletim sistemi. 6-7 aydır kullanıyorum orjinal görünüyor Windows.

Sıfır laptop alacak olanlar işletim sistemine boşuna 1000 lira fazladan para vermesinler free dos laptop alıp windowsu kendileri kursunlar.
2021 yılında çok fazla ķişinin "otomatik onarım" sorunu yaşadığı işletim sistemi.
Windows kullananlara "cahil" diyen, kendi şirketimiz gibi savunan Linux (herkes alınmasın ) tayfasının propagandası sanıyordum

işin gülünç yanı ise format atınca düzeliyor imiş.

Suan bana da olmuştur... En son güncellemeden sonra bilgisayar kafayı yedi. Öylemi artık güvenli mod bile açılmıyor.

edit: inanmayan olursa forum sitelerinde daha yeni açılmış, taze konular bolca var. *
dx11 ile dx12 arasındaki temel fark, 4k gibi ekran kartına yüklenen oyunlardan ziyade 1080p çözünürlükte yahut işlemcinin ekran kartına nispi olarak zayıf kalması kaynaklı darboğaz konusundaki başarımıdır.

yaptığım denemelerde battfield 1 ve 5 oyunlarında dx11 modunda aldığım fpsler ile dx 12 modu arasında yaklaşık %30 luk bir fark oluştu.

ayrıca dxr desteğini de arkasına almasıyla oyuncu kitlenin özel durumlar dışında windows 10 kullanması en makul seçim olacak gibi görünmektedir.
en kötü windowstur efenim. vista ve 8'den beteri.
Xp>7>geriye kalanlar.
Tüm zamanların en iyi işletim sistemi "Windows XP"dir.
Engellenemeyen bir güncelleştirme sistemi kurmuştur, bu aptal uygulama yüzünden bir kaç kez sistemi kaybetmişliğim var.
leş ötesi leş bir işletim sistemidir.
Bir w7 olamaz.
windows 7 den sonra en iyi güncellenmiş işletim sistemidir. window 8 den sonra bunu pek beklemiyordum ama şaşırttı beni
Birkaç güncelleştirme sonrası açılış yavaşlayacak, başlangıç ekranı yavaşlayacak merak etmeyin. Kapatıyorum, zorla yüklüyor.
Sokayım yeniliğine, kullandığımız bir iki oyun başlatıcısı var o kadar. Güvenlik güncelleştirmeleri zaten hikaye.
2 hafta kadar oldu bilgisayarımı geçireli.

bir sıkıntı yok şuan. hızlı.
win 7'ye alışmışlar için kötü fakat yeniliğe açık olanlar ve değişiklikleri pek takmayanlar için* gelmiş geçmiş en iyi işletim sistemlerinden birisidir.

ne yalan söyleyeyim, memnunum. aradığım neredeyse her şey mevcut olarak var zaten. oyunların çoğu da buna çıkıyor....
ya abi nerenizle bilgisayar kullanıyorsunuz anlamıyorum.

güncellemelerden sonra datalarının silindiğini söyleyen birsürü insan var adamlar bu işletim sistemini yapmış ama neredeyse ssd yi zorunlu kılmış çünkü çok yavaş tune çeksen bile fark etmiyor.

win 7 den sonra bozmuştur.