bugün

freud'dan çok etkilenmiş, rüyalar, kozmik enerji, metafizik ve cinsellikle ilgili çalışmalar yapan, orgon kavramını ilk olarak ortaya atan araştırmacı.
dinle küçük adam isimli çok meşhur kitabını okuduğum marksist-psikanalist*.
1897 doğumlu ve ibrani kökenli olup, fırtınalı bir yaşam sürerek 1957 senesinde ABD'de ölmüş(veya öldürülmüş)tür. 20. yüzyılın önemli düşünürleri arasında gösterilebilir.
birçok yerde freud'un geleneksel görüşlerinden ayrılmış veya onları derinleştirmiştir ( örn. oedipus kompleksini reddetmiştir).
bazı eserleri:
(bkz: kişilik analizi) (bkz: faşizmin kitle psikolojisi) (bkz: cinsel devrim)
24 Mart 1897de Avusturya-Macaristan imparatorluğu sınırları içindeki Galiçyanın Dobzau kasabasında doğan Reich, 1918de I. Paylaşım Savaşının sona ermesinden sonra Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. 1919 da üniversitede düzenlenen Cinselbilim Öğrenci Toplu çalışmasına katıldı ve bu dönemde psikanaliz düşüncesine ilgi duydu. Freudun yakın ilgisiyle Viyana Psikanaliz Derneğine üye oldu. Reich, 1922den başlayarak Viyana Psikanaliz Derneğinin yoksullar için açtığı Psikanaliz Polikliniğinde sürdürdüğü çalışmalarla toplumsal koşullar bakımından güçsüz durumdaki insanlarda görülen ruhsal rahatsızlıklar konusunda birçok gözlem ve bilgi sahibi oldu.
Freudun libido(cinsel-ruhsal enerji) kuramını hem bir siyasal, toplumsal çerçeve içine oturtmak, hem de biyolojiyle bağlantılandırmak çabasına girişti. Bu çabalarının ilk sonucunu 1927de yayımlanan ve cinsel-bedensel boşalma olgusunu inceleyen Bedensel Boşalmanın işlevi adlı kitabıyla ortaya koydu. Aynı yılın temmuz ayında Avusturya Komünist Partisine girdi. 1930da Berline taşındı. 1931de Berlinde Cinsel Siyaset yayınevini kurdu; Proleter Cinsel Siyaset Birliğinin kuruluşuna katıldı. 1933de Hitler iktidarı ele geçirince Viyanaya kaçtı, daha sonra Danimarkaya geçti. Bu arada Kişilik Çözümlemesi ve Faşizmin Kitle Ruhu Anlayışı adlı yapıtlarını yayımladı. Sürdürdüğü laboratuar çalışmalarında orgazm kuramını biyolojik açıdan temellendirmek için uğraştı. Deneyleri sonucu bulduğunu öne sürdüğü şeye bion adını verdi ve bunu her türlü canlı maddenin çekirdeğini oluşturan işlevsel birim ve cansızlıktan canlılığa geçişte ilk evre olarak tanımladı.
Canlılardaki yaşam enerjisinin, o güne dek bilinmeyen biyolojik-fiziksel etkileri olan bir tür elektrik enerjisi olduğu savını ileri sürerek bu enerjiye orgon adını verdi. 1947de New Republic dergisinde çıkan ve Reichi bilimsel dolandırıcılıkla suçlayan bir makale Reichin başını derde soktu. 1954te hakkında dava açıldı. iki yıl hapis cezasına çarptırdı. Ayrıca tüm orgon aygıtlarıyla, Reich ve arkadaşlarının bütün kitaplarının yok edilmesine karar verdi. Temyiz mahkemesinden sonuç alınamayınca Mart 1957de Lewisburg cezaevine giren Reich orada öldü.
"listen little man" adlı kitabıyla insanı baştan aşağı hayatı sorgulamaya iten, "büyük adam"... "orgon araştırmaları enstitüsü" diye bir kuruluş kuran bu zat, zamanında "kanserin tedavisini" bulduğunu söylemiş, fakat ilaç firmalarının gazabına uğrayarak, her türlü iftiraya uğramış, - sübyancılığından tutun komünist olduğuna kadar filan falan- bütün araştırmaları yalan olmuş insan..
binlerce yılın bakış açısından
görebiliyorum seni.
binlerce yıl geçmişten
ve binlerce yıl gelecekten
bakıyorum sana.
kendinden korkma duygundan
kurtulmanı istiyorum.
daha mutlu
ve daha insana yaraşır
bir yaşam sürmeni istiyorum.
kasılmış bir beden yerine,
canlı. yaşayan
bir bedenin olsun istiyorum;
çocuklartından neferet etmek yerine
onları sevmeni,
karına
<evlilik gereği>
işkence yapmak yerine
onu
mutlu etmeni istiyorum.

wilhelm reich - dinle küçük adam
2008 yılına değin vasiyeti gereği açılmayacak olan arşivindeki binlerce belge, film, mikrofilm Rengeley Maine'deki Orgon Enstitüsünde araştırmacılara açılmıştır. Bu arşivde Orgon enerjisinin farklı kullanım alanlarını yanısıra pek çok bilimsel deneyin de sonuçları bulunmaktadır.
"sevgi, çalışma ve bilgi yaşamımızın tükenmez kaynaklarıdır. dolayısıyla, yaşamı onların yönetmesi gerekir", diyen alman ruhbilimci, psikanalist, ermiş.
(bkz: dinle küçük adam)
dinle küçük adam adlı eseri ile toplumdaki yapılanmayı ve hiyerarşik düzeni eleştiren düşünür.Acunsal yaşam enerjisi adlı bir teorisi de vardır.
Avusturyalı-Amerikan psikiyatrist ve psikanalist, psikiyatri tarihinin en radikal isimlerden biri. freud un tezlerini daha ileri götürmeye çalışmıştır. bir çok önemli kitabı vardır. ölümü kalp yetmezliğinden olmuştur.

-Senin 'tanrı' olarak adlandırdığın şeyin gerçekten var olduğunu ama senin düşündüğünden farklı, senin içinde ve dışında, vücudundaki sevgi olarak, dürüstlüğün olarak ve doğayı hissetmen olarak bir kozmik temel enerji olduğunu biliyorum.

-Yaptığın her şey eğreti, küçük adam: Evini bir kum tepeciğinin üzerine kurmuşsun, yaşamın, kültürün ve uygarlığın, bilimin ve tekniğin, sevgin ve çocuklarına verdiğin eğitim, hep eğreti. Bunu bilmiyorsun, bilmek de istemiyorsun; sana bunu söyleyen büyük adamı da öldürüyorsun.
dehası delilikle karıştırılmış enteresan adam.
seslenirken küçük adam demesi biraz zoruma gitse de vay be adam doğru diyor dediğim düşünür. hakaten düşünmüşte yazmış. ama asla küçük adam ne dediğini anlayamayacak, çünkü o gerçeğin gölgelerini hayretle seyrettiği bir mağarada ışığa sırtını dönmüş durumda ve olan biten gölge oyunu onun için.
"asıl açıklanması gereken, neden aç insanın çaldığı ya da sömürülen adamın grev yaptığı değil, neden aç insanların çoğunun çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir."

demiş, etkilemiş, göz açmaya çalışmış ama becerememiştir.
"ben ne kızıl, ne kara, ne de beyazım. ben hristiyan, yahudi, müslüman, mormon, poligam, homoseksüel, anarşist ya da boksör de değilim. 
ben bir kadını/erkeği, onunla evli olduğumu kanıtlayan evlilik cüzdanına sahip olduğum ya da cinsel açlığımı doyurabilmek için değil, gerçekten sevip ona değer verdiğim için kucaklarım..." 
kanser ve birçok hastalığın tedavisi için Orgon enerjinin varlığını tespit edip,orgone enerji akümülatörünü tasarlayan Freud'un asistanı bilimadamıdır. buluşları Yerleşik kapitalist sisteme tehlikeli geldiği için sonu tesla gibi olmuştur.
dinle küçük adam kitabı başucu eseridir.

''Önemli olan tek bir şey vardır: Sakıngan ve korkak kimselerin ayak basamayacağı bir yolu önerse, seni sürüden ayırsa bile, yüreğinden gelen sesi dinle.''

Dinle Küçük Adam- Wilhelm Reich
toplum tohumu olmayan düşüncelerimi destekleyici nitelikte fikirleri olduğu için okuduğum, gaz aldığım ve zekasına taptığım deha.
dinle küçük adam dışındaki kitapları elinizden yavaşça kayar ama zihinden yok olmaz.
"sen küçük ve sıradan bir insansın. bu sözcüklerin çifte anlamını kavrayabiliyorsun değil mi küçük ve sıradan."

Sana kendi içimdeki küçük adamı anlatmakla işe başlayacağım...

Demek ki, büyük adam, ne zaman ve hangi alanda küçük adam olduğunu bilir. Küçük adam, küçük olduğunu bilmez ve bunu bilmekten korkar. Kendi küçüklüğünü ve yetersizliğini, başkalarının gücü ve büyüklüğünün kendisinde uyandırdığı güç ve büyüklük görüntüleriyle örter.

Büyük genaralleriyle övünmektedir, ama kendisiyle övünmez. Kendisinde varolan düşünceye değil, kendi aklına gelmeyen düşünceye hayrandır. En az anladığı şeylere en çok inanır ve kolayca anladığı fikirlerin doğru olduğunu kabul etmez.

Sana kendi içimdeki küçük adamı anlatmakla işe başlayacağım:

Tam tamına yirmi beş yıl boyunca- senin bu dünyada mutlu olmayı hakettiğini savundum, kendine ait olan şeyi savunma yetisinden yoksun olmakla suçladım seni, sonra Paris ve Viyana barikatlarındaki kanlı çarpışmalarda, Amerika'daki köleliğin kaldırılması savaşında yada Rus devrimi'nde elde ettiklerine sahip çıkamamakla suçladım.

Paris'teki savaşının sonu Pétain ve Laval'e, Viyana savaşının sonu Hitler'e, Rusya'daki savaşının sonuysa Stalin'e vardı, Amerika'daki savaşının sonuysa Ku-Klux-Klan yönetimine varabildi.

Özgürlüğü, kendin ve başkaları adına korumak, ona bekçilik etmektense kazanmak gerektiğini ve de bunu sağlamanın yolunu pekala bilirdin sen.

Ben, bu gerçeği epeydir biliyordum. Ancak, her seferinde çalışıp didinip bir bataklıktan çıkmayı başardıktan sonra hemen başka bir bataklığa saplanmanın nedenini anlayamıyordum. Sonra yavaş yavaş ve el yordamıyla, seni köle yapan şeyin ne olduğunu buldum:
SEN KENDi KENDiNi KÖLELiĞE MAHKUM EDiYORSUN.

Bunu bilmiyordun, değil mi? Kurtarıcıların, seni baskı altında tutanların, Wilhelm, Nikolaus, Yirmisekizinci Papa Gregory, Morgan, Krupp ya da Ford olduğunu söylüyorlar. 'Kurtarıcıların'ın adına da, Mussolini, Napolyon, Hitler, Stalin, Troçki deniyor.

Bak ben ne diyorum: Senden başka hiç kimse senin kurtarıcın olamaz!

Artık tek bir efendinin sadık kölesi olmaktan kurtulup, önüne gelenin, herkesin kölesi olmak için, insan önce bir sömürücüyü diyelim, Çarı ortadan kaldırmalıdır. Devrimci güdülerin ve büyük bir özgürlük idealin olmaksızın böylesi bir siyasal suç işleyemezsin.

Bu durumda, kişi, diyelim isa, Marx, Lincoln ya da Lenin gibi gerçekten büyük bir adamın önderliğinde bir devrimci özgürlük partisi kurar. Gerçekten büyük olan bu adam senin özgürlüğünü son derece ciddiye alır.

işlerini kolaylaştırmak için çevresine küçük adamlar, yardımcılar, getir-götürcüler toplamak zorundadır, çünkü bu büyük işi tek başına yürütemez. Üstelik, çevresine küçük büyük adamlar toplamazsa, sen onu anlamaz, bir kenara iter, adam yerine koymazsın. Bir sürü küçük büyük adamla çevrilmiş olarak, senin adına güçler ve yetkiler ele geçirir, ya da bir damla hakikat, ya da yeni, daha iyi bir inanç bulur sana.

Sayfalar dolusu söylevler yazar, özgürlük yasaları, vb. şeyler yazar, kendisini ayakta tutacak olan senin yardımın ve ciddiliğindir. içinde bulunduğun toplumsal bataklıktan çıkarır seni. Birçok küçük büyük adamı bir arada tutabilmek, senin güvenini yitirmemek için gerçekten büyük olan bir adam, derin bir aydın yalnızlığı içinde, senden ve gürültü patırtıdan uzak ama aynı zamanda senin yaşamınla yakın bir ilişki içinde, elde edebildiği büyüklüğünden her gün bir parça vermek, özveride bulunmak zorundadır.

Sana 'öncü'lük edebilmek için, senin onu erişilmez bir tanrıya dönüştürmene göz yummak zorundadır. Olduğu gibi, sade bir insan olarak kalsa, diyelim, elinde evlenme cüzdanı olmadığı halde bir kadını sevebilen bir adam olsa, ona güvenmezsin çünkü, onu olağandışı bir insan olarak görmek istersin.

Böylece, sen, kendi ellerinle, yeni efendini ortaya çıkarmış olursun. Kendisine yeni efendi rolü verilmiş büyük adam büyüklüğünü yitirir, çünkü bu büyüklük, onun sözünü sakınmazlığından, sadeliğinden, yürekliliğinden ve yaşamla arasındaki gerçek ilişkiden gelmekteydi.

Büyüklüklerini büyük adamdan sağlamış olan küçük büyük adamlar, maliye, dışişleri, hükümet, bilim ve sanat alanlarında büyük görevlere atanırken sen olduğun yerde, yani bataklıkta kalırsın. Bir, 'mutlu gelecek' yada bir 'Üçüncü Reich' uğruna pılı pırtı içinde dolaşmayı sürdürürsün. Damları samanla örtülü, duvarları tezekle sıvalı pis evlerde yaşamayı sürdürürsün. Gerçi kültür sarayınla övünmektesin.

Dilediğince çekip çevirdiğin, dilediğin biçime soktuğun 'yanılsama'dan hoşnutsun şimdilik- ancak, senin bu egemenliğin, bir dahaki savaşa ve yeni efendilerinin koltuklarını yitirmesine dek sürecektir.

Bu küçük adamlar, saraylardan, malikanelerden değil, senin saflarından gelmektedirler. Onlar da senin gibi acı ve açlık çektiler. Üstelik, sana bir yığın söz söyleyerek, senin ve yaşamının, ailenin ve çocuklarının birer hiç olduğunu anlatıyorlar, aptal, köleliğe elverişli ve başkalarının kullanacağı birer insan olduğunuzu söylüyorlar.

Size kişisel özgürlük değil ulusal özgürlük vaat ediyorlar. Size özgüven değil, devlete saygı, bireysel büyüklük değil, ulusal büyüklük vaat ediyorlar. Sense olnlara 'Kurtarıcılar' diyorsun, 'Yeni Kurtarıcılar' ve bağırıyorsun: 'Heil! Heil! ' 'Viva! Viva! ' 'Yaşaa! Yaşşaa! '

Wilhelm Reich-Dinle Küçük Adam 1946

(bkz: dinle küçük adam)
görsel

"…Oysa biz tüm savaşları önlemek için yapmıştık son savaşı. Şimdi ne yapacağız?"

WILHELM REICH
Büyüklüklerini büyük adamdan sağlamış olan küçük büyük adamlar, maliye, dışişleri, hükümet, bilim ve sanat alanlarında büyük görevlere atanırken sen olduğun yerde, yani bataklıkta kalırsın. Bir, 'mutlu gelecek' yada bir 'Üçüncü Reich' uğruna pılı pırtı içinde dolaşmayı sürdürürsün. Damları samanla örtülü, duvarları tezekle sıvalı pis evlerde yaşamayı sürdürürsün. Gerçi kültür sarayınla övünmektesin.
Dilediğince çekip çevirdiğin, dilediğin biçime soktuğun 'yanılsamak' dan hoşnutsun şimdilik- ancak, senin bu egemenliğin, bir dahaki savaşa ve yeni efendilerinin koltuklarını yitirmesine dek sürecektir.
Bu küçük adamlar, saraylardan, malikanelerden değil, senin saflarından gelmektedirler. Onlar da senin gibi acı ve açlık çektiler. Üstelik, sana bir yığın söz söyleyerek, senin ve yaşamının, ailenin ve çocuklarının birer hiç olduğunu anlatıyorlar, aptal, köleliğe elverişli ve başkalarının kullanacağı birer insan olduğunuzu söylüyorlar.
Size kişisel özgürlük değil ulusal özgürlük vaat ediyorlar. Size özgüven değil, devlete saygı, bireysel büyüklük değil, ulusal büyüklük vaat ediyorlar. Sense olnlara 'Kurtarıcılar' diyorsun, 'Yeni Kurtarıcılar' ve bağırıyorsun: 'Heil! Heil!' 'Viva! Viva!' 'Yaşaa! Yaşşaa! '
ben yasal kurallara anlamlı oldukları sürece tam olarak uyarım ama aşılmışlarsa ya da anlamsızlarsa onlarla mücadele ederim. (hakime koşma hemen küçük adam, çünkü o da dürüst bir insansa aynı şeyi yapar.)
ben çocukların ve gençlerin bedensel aşklarını yaşamalarını ve rahatsız edilmeden tadını çıkarmalarını isterim
ben insanların doğru dürüst dindar olmak için aşk yaşamlarını yıkacaklarına, bedenlerine ve ruhlarına zarar vereceklerine inanmıyorum
ben senin 'tanrı' olarak adlandırdığın şeyin gerçekten var olduğunu ama senin düşündüğünden farklı, senin içinde ve dışında, vücudundaki sevgi olarak, dürüstlüğün olarak ve doğayı hissetmen olarak bir kozmik temel enerji olduğunu biliyorum. sana şunu söyleyeyim küçük adam; içindeki en iyi şeylerin anlamını yitirdin. onu boğdun başkalarında, çocuklarında, karında, kocanda, babanda, annende, nerede gördüysen orada onu öldürdün. sen küçüksün ve küçük kalmak istiyorsun küçük adam. ben yasal kurallara anlamlı oldukları sürece tam olarak uyarım ama aşılmışlarsa ya da anlamsızlarsa onlarla mücadele ederim. (hakime koşma hemen küçük adam, çünkü o da dürüst bir insansa aynı şeyi yapar.) ben çocukların ve gençlerin bedensel aşklarını yaşamalarını ve rahatsız edilmeden tadını çıkarmalarını isterim.
ben insanların doğru dürüst dindar olmak için aşk yaşamlarını yıkacaklarına, bedenlerine ve ruhlarına zarar vereceklerine inanmıyorum. ben senin 'tanrı' olarak adlandırdığın şeyin gerçekten var olduğunu ama senin düşündüğünden farklı, senin içinde ve dışında, vücudundaki sevgi olarak, dürüstlüğün olarak ve doğayı hissetmen olarak bir kozmik temel enerji olduğunu biliyorum. sana şunu söyleyeyim küçük adam; içindeki en iyi şeylerin anlamını yitirdin. onu boğdun başkalarında, çocuklarında, karında, kocanda, babanda, annende, nerede gördüysen orada onu öldürdün. sen küçüksün ve küçük kalmak istiyorsun küçük adam.
Reich, 1920'lerde Sigmund Freud ile birlikte çalıştı. Hastalarda ortaya çıkan nevrozların fiziksel, cinsel, ekonomik ve sosyal şartlardan kaynaklı olduğunu savunarak Marksizm ile psikanalizi bağdaştırmaya çalıştı. Ruhsal hastalıkların tedavisinde cinselliği bir tedavi aracı olarak kullandı, başarı sağladı ancak muhafazakar toplumdan gelen tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı.

Reich'in düşüncesine göre orgazm, sadece boş zaman değerlendirmeye yarayan bir zevk değil, bedenin duygusal enerjisini düzenleyen bir düzenleyicidir. Orgazmın en iyi yanı, fazla enerjinin serbest kalmasıyla nevrotik durumların oluşumunu azaltmasıdır. Reich toplumdaki seksüel baskı nedeniyle, orgazm sırasında fazla enerjinin vücuttan atılımını sağlayan, kendisinin Orgazm Potansiyeli dediği, bu yeteneğin çok az kişi tarafından gerçekleştirilebildiğini iddia etti. Orgazmdan yoksun olan erkek ve kadın sürekli bir gerginlik içindeydi ve bu gerilimi içinde tutmak için beden zırhı geliştiriyordu. Dış baskılar ve iç gerginlik nevrozun, nefretin, sadizmin, açgözlülüğün, faşizmin, yabancı düşmanlığının ve antisemitizmin temeliydi.

Freud'la birlikte, akıl hastalıklarının kaynağının cinsel gelişim olduğunu kabul etti. ikisi de cinsel duyguların bastırılmasının akıl sağlığı açısından önemli sonuçları olduğunu düşünüyordu. Reich'a göre birçok nevroza neden olan cinsel baskının en iyi tedavisi aktif ve günahkarlık duygusundan arındırılmış bir cinsel hayat olabilirdi. Ergenlik dönemi cinselliği, evlilik dışı cinsel ilişki, doğum kontrol hapı ve kürtaj yolu ile doğum kontrolü ve kadının ekonomik bağımsızlığını kazanması gibi önemli konulara da önayak oldu.

Hayatının sonraki dönemlerinde hem hayranlık duyulan hem eleştirilen tartışmalı bir figür haline geldi. Seans esnasında hastaya dokunarak veya hastaların içlerindeki orgazm potansiyelini (orgastic potency) geliştirmek amacıyla iç çamaşırlarıyla seansa girmeye teşvik ederek psikanalizin bazı kilit tabularını ihlal etti. Orgazm esnasında yayılan orgon adını verdiği ve çoğu insanın Tanrı dediği bir ilkel kozmik enerji keşfettiğini söyledi. Sağlıklı bir hayat için gerekli olduğunu düşündüğü bu enerjinin atmosferden toplanarak depolanması amacıyla telefon kulübesi boyutlarında olan Orgone Enerji Akümülatörü'nü icat etti. Nezle, iktidarsızlık ve kanser gibi hastalıkları tedavi ettiğini düşündüğü bu buluşu gazetelerde "seks kutuları" adıyla yayımlandı.

Reich, 1933 yılı ocak ayında Hitler başbakan olduğunda Almanya'daydı. Mart 1933'te Völkischer Beobachter adlı Nazi gazetesi, Reich'in Ergenlerin Cinsel Mücadelesi (The Sexual Struggle of Youth) adlı kitabı hakkında bir saldırı yazısı yayımladı. Bu yazı üzerine Reich derhal Viyana'ya, oradan iskandinavya'ya ve sonunda 1939'da Amerika Birleşik Devletleri'ne göçtü. Burada, Orgone hakkında 1947 yılında The New Republic ve Harper's Magazine dergilerinde yayımlanan makaleleri üzerine Amerikan Gıda ve ilaç Dairesi'nin (Food And Drug Administration - FDA) aldığı bir mahkeme kararı ile Orgone Enerji Akümülatörü'nün eyaletler arasında satışı yasaklandı. Yasağa uymamak ve mahkeme kararına itaatsizlikle suçlandı. Kendi savunmasını kendisi üstlenerek yazmış olduğu tüm kitapları okunması ve tartışılması amacıyla mahkeme heyetine sundu. Ancak Mahkeme, bilimsel konular hakkında karar verecek bir merci olmadığından tutuklandı ve iki yıl hapse mahkûm oldu. 1956 Ağustos'unda yüzlerce makalesi ABD tarihindeki en yanlış sansür uygulamasından biri olduğu tartışmaları arasında FDA tarafından yakılarak yok edildi. Hapiste geçirdiği bir yıl sonunda kefaretle tahliyesini istemesinden günler sonra kalp yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu.
"insan en çok sevmesi ve sevilmesi engellendiği zaman nefret eder." sözünün sahibi olan psikanalist kişi.

dinle küçük adam isimli çok güzel bir kitabı vardır. mutlaka bir kere de olsa okunmalıdır.

bunların dışında tartışılır olan orgon diye bir kavramı ortaya atmıştır.
Çok güzel eserleri olmasına rağmen, psikanalist mi psikopat mı anlamlandıramadığım şahıs.
Sigmund freud öğrencisi ve psikanalist yazar. 'dinle küçük adam' kıtabını çok severek okudum.

Kitabın sesleniş tarzı sert bir dil olduğu için lütfen kitabı fırlatıp atmayın. Okuyun, öğrenin. Özellikle egosunun kölesi kişilere tavsiyemdir. Kitapta altı çizilebilecek nitelikte çok paragraf vardı çok beğendim.
(d. 24 Mart 1897 - ö. 3 Kasım 1957) Avusturyalı-ABD'li psikiyatrist ve psikanalist, psikiyatri tarihinin en radikal isimlerden biri [1], Faşizmin Kitle Psikolojisi (The Mass Psychology of Fascism) ve Kişilik Çözümlemesi (Character Analysis) gibi çok bilinen ve dikkate değer kitapların yazarı (her iki kitap da 1933 yılında yayımlanmıştır), Sigmund Freud'un öğrencilerinden biri, Carl Gustav Jung ve Alfred Adler'in tersine Sigmund Freud'un cinsellikle ilgili tezlerini daha ilerilere götürmeye çalışmıştır.

Reich, 1920'lerde Sigmund Freud ile birlikte çalıştı. Hayatının büyük bölümünde hatırı sayılır bir analist olarak tanındı. Kişisel nevrotik semptomlar yerine karakter yapısına odaklandı.[2] Hastalarda ortaya çıkan nevrozların fiziksel, cinsel, ekonomik ve sosyal şartlardan kaynaklı olduğunu savunarak Marksizm ile psikanalizi bağdaştırmaya çalıştı. Ruhsal hastalıkların tedavisinde cinselliği bir tedavi aracı olarak kullandı, başarı sağladı ancak muhafazakar toplumdan gelen tepkiler üzerine geri adım atmak zorunda kaldı. Ergenlik dönemi cinselliği, evlilik dışı cinsel ilişki, doğum kontrol hapı ve kürtaj yolu ile doğum kontrolü ve kadının ekonomik bağımsızlığını kazanması gibi önemli konulara önayak oldu. Çalışmaları, Saul Bellow, William Burroughs, Paul Edwards, Norman Mailer ve A. S. Neill gibi birçok entelektüeli etkilemiş ve ayrıca Fritz Perls'in Gestalt Terapisi, Alexander Lowen'in Biyo-enerjetik Analiz'i, ve Arthur Janov'un ilksel Çığlık Terapisi (Primal Scream Therapy) gibi birçok çalışmayı da etkilemiştir.[3]

Hayatının sonraki dönemlerinde hem hayranlık duyulan hem eleştirilen tartışmalı bir figür haline geldi. Seans esnasında hastaya dokunarak veya hastaların içlerindeki orgazm potansiyelini (orgastic potency) geliştirmek amacıyla iç çamaşırlarıyla seansa girmeye teşvik ederek psikanalizin bazı kilit tabularını ihlal etti. Orgazm esnasında yayılan orgon adını verdiği ve çoğu insanın Tanrı dediği bir ilkel kozmik enerji keşfettiğini söyledi. Sağlıklı bir hayat için gerekli olduğunu düşündüğü bu enerjinin atmosferden toplanarak depolanması amacıyla telefon kulübesi boyutlarında olan Orgone Enerji Akümülatörü'nü icat etti. Nezle, iktidarsızlık ve kanser gibi hastalıkları tedavi ettiğini düşündüğü bu buluşu gazetelerde "seks kutuları" adıyla yayımlandı.[4]

https://tr.wikipedia.org/wiki/Wilhelm_Reich
asıl önemli olan aç insanın neden çaldığı ya da sömürülenin grev yaptığı değil; neden aç insanların çoğunun çalmadığı ve sömürülenlerin çoğunun greve gitmediğidir.