bugün

web sitelerinin kullanıcıyla etkileşim kurmasını sağlamak (üyelik, forum, sözlük vs.) amacıyla php, asp, .net gibi dillerle kod yapısının oluşturulması.
genelde sql ile mysql'e bağlanarak, php aracılığı ile hayata geçen dildir. Asp fena geri kalmıştır.
php, asp, asp.net, phyton, jsp gibi sunucu tarafında çalışan kodlarla kodlama yapmaktır. veritabanı hiç şüphesiz * kullanılır.
Web programlama, web dizin ve portalları, arama siteleri, e-ticaret ve alışveriş siteleri, güncellemeli dinamik web siteleri vb. üretmek için tasarımla birlikte çalışılması gereken bir eylemdir. istemci tarafı ve sunucu tarafı olarak ikiye ayrılmaktadır.

istemci tarafında JavaScript, Jscript, vbscript, ecmascript gibi dillerle yazılır. Flash içindeki actionscript'e ve Java Appletleri de yerine göre bu kategoriye sokulabilir. istemci tarafı web uygulamaları yalnızca browserda yorumlanarak çalışır ve güvenlik kısıtlamalıdır; yani dosya, hafıza ve veritabanı erişimi gibi olanakları yoktur. Browser ve döküman nesnelerini (dom) kullandığı ve olay güdümlülüğü olanaklı kıldığı için, kullanıcı etkileşimini sunucuya yansıtmakta bir köprü kurma vazifesi ile son zamanlarda ajax ismiyle anılan teknikle birlikte, istemci tarafı web programlama da ön plana çıkmıştır. Önceleri daha çok, yalnızca interaktivite, animasyon, menü yapımı ve form doğrulama gibi rutinler için kullanılırdı.

Sunucu tarafında çoğunlukla asp, asp nokta net, php, jsp, coldfusion, cgi/perl script dilleri ile bilinirler. Isapı ve Nsapi dll leri geliştirmek ve cgi exe leri geliştirmek te sunucu tarafı web programlamadır. Sunucu tarafında çalışan kodlar, sunucudaki dosyalara, hafızaya veya veritabanına erişebilir, bilgi yazabilir, değiştirebilir ve süzerek; html veya xml formatında ziyaretçinin browser'ına, flash filmine veya java appletine geri döndürebilir.
en güzel programlama çeşididir. Mobil ve masaüstünü geride bırakır
Bilgisayar Mühendislerinin bile forum sayfalarında 13-18 yaş arası gençlerden yardım aldığını görmüştüm.

bu kadar mı sığırlık olur, adam mühendislik okuyor ama öğrenememiş dedikten sonra 45 yaşında bir gece de asp dili ile web program yazmaya başladım.

Son olarak yaptığım iki web sitesi şunlar

https://www.sweetembraces.co.uk/

ve

http://www.crescentquail.co.uk/

ben 45 yaşında öğrendim, herkes istediği an öğrenebilir kasmayın derim.

edit: bazı mühedisler alınmış, hemen eski vermiş. Kendinizi eğitmediğiniz için sığırsınız, hem sığır kalacaksınız.
Şimdi ben işin uzmanı değilim, yazılım yazmam merakla başladı, ancak

"bilgisayar mühendislerinin bile forum sayfalarında 13-18 yaş arası gençlerden yardım aldığını görmüştüm."

derken ben sığlıktan, okuduğu okulun hakkını veremekten bahsettim. Çünkü bir yazar sözüm ona bilgisayar mühendisliğinin içeriğini bilmeyen adamlar sığırlık yapmasın diyerek yakıştırma yapan sığıra kısa bir açıklama yazmak gereği duydum.

Bilgisayar mühendisliği temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir ve bunun eğitimini alırlar. Bilgisayar ağları, veri tabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır.

Yazılımların neyi yapabileceği neyi yapamayacağı Hesaplanabilirlik, yazılımların belirli bir görev üzerinde nasıl etkili bir verim gösterebilecekleri algoritma ve karmaşıklık, yazılımların saklanmış bir veriyi nasıl yazıp okuyabilecekleri veri yapıları ve veri tabanları, yazılımların nasıl daha akıllı çalışabilecekleri Yapay zekâ, insan ve yazılımların birbirleriyle nasıl bir iletişim içerisinde olacakları insan bilgisayar etkileşimi ve kullanıcı arayüzleri konuları üzerinde ve ASIC, FPGA, devre tasarımı ile donanım-yazılım entegrasyonu alanlarında çalışırlar.

dedikten sonra mesela, Banka internet sayfaları, para piyasaları internet sayfaları ve hatta en çok kullanılan GOOGLE bir web yazılımıdır ve bunu bilgisayar mühendislerinin de içinde olduğu büyük bir ekip hazırlar.

Ha gene mi olmadı, o elinizde sizden daha akıllı olan cep telefonlarındaki tüm akıllı uygulamalar ve diğer aplication lar hep mühendisler tarafından hazırlanır.

Bunun farkında olmayan da sığırdır.
Ekran karşısında kafayı yememe sebep olmuştu bir zamanlar. Hobi olarak böyle şeyler yapmayın hocam gidin başka uğraşlar bulun ömrünüzü max 2 yıl kısaltır bu iş.