web programlama

  1. 4.
    Web programlama, web dizin ve portalları, arama siteleri, e-ticaret ve alışveriş siteleri, güncellemeli dinamik web siteleri vb. üretmek için tasarımla birlikte çalışılması gereken bir eylemdir. istemci tarafı ve sunucu tarafı olarak ikiye ayrılmaktadır.

    istemci tarafında JavaScript, Jscript, vbscript, ecmascript gibi dillerle yazılır. Flash içindeki actionscript'e ve Java Appletleri de yerine göre bu kategoriye sokulabilir. istemci tarafı web uygulamaları yalnızca browserda yorumlanarak çalışır ve güvenlik kısıtlamalıdır; yani dosya, hafıza ve veritabanı erişimi gibi olanakları yoktur. Browser ve döküman nesnelerini (dom) kullandığı ve olay güdümlülüğü olanaklı kıldığı için, kullanıcı etkileşimini sunucuya yansıtmakta bir köprü kurma vazifesi ile son zamanlarda ajax ismiyle anılan teknikle birlikte, istemci tarafı web programlama da ön plana çıkmıştır. Önceleri daha çok, yalnızca interaktivite, animasyon, menü yapımı ve form doğrulama gibi rutinler için kullanılırdı.

    Sunucu tarafında çoğunlukla asp, asp nokta net, php, jsp, coldfusion, cgi/perl script dilleri ile bilinirler. Isapı ve Nsapi dll leri geliştirmek ve cgi exe leri geliştirmek te sunucu tarafı web programlamadır. Sunucu tarafında çalışan kodlar, sunucudaki dosyalara, hafızaya veya veritabanına erişebilir, bilgi yazabilir, değiştirebilir ve süzerek; html veya xml formatında ziyaretçinin browser'ına, flash filmine veya java appletine geri döndürebilir.
    1 ... prof
entry'i yoruma kapat
  1. henüz yorum girilmemiş.