bugün

oliver stone un 2009 da gösterime girmesi planlanan yeni 'the president of the united states' filmi. george w. bush'un hayatını anlatıcakmış. oliver stone tarafsız görünüp yağlayan bi yönetmen olarak böyle bi filmi çekebilecek tek isimdi, ki jfk ve nixon tecrübeleri de var. şık bi film olacaktır. imdb de yayınlanan cast şu şekilde:

Josh Brolin ... George W. Bush
Elizabeth Banks ... Laura Bush
Thandie Newton ... National Security Advisor turned secretary of State Condoleezza Rice
Ioan Gruffudd ... Tony Blair
Ellen Burstyn ... Barbara Bush
Jeffrey Wright ... General Colin Powell
James Cromwell ... George Herbert Walker Bush
Rob Corddry ... Ari Fleischer

tek sorunum şu: josh brolin i bush un insan ırkını utandıran rezilliklerini canlandırırken görmek bana ağır gelebilir. zira anthony hopkins nixon ile beni baya bi korkutmuştu.

ayrıntı isterseniz: http://www.imdb.com/title/tt1175491/
Akaretler projesi kapsamında açılacak olan Amerikan Stargate Otelleri zincirinin Türkiye'deki ilk halkası...
Latin alfabesinin yirmi üçüncü harfi. "Dabıl yu" (double u) sesletimin de anlaşılacağı üzere iki tane u sesinin yan yana gelmesi ile oluşur.
gemilerde kulanılan sancak flamalarında ; 'tıbbi yardım istiyorum' anlamına gelen harftir kendisi.
iyi olacağına düşük ihtimal verdiğim film.

oliver stone iyi bi yönetmen değildir. ya da iyidir ama çoktan miadını doldurmuştur çünkü onun aşırı melodramatik tarzı artık sineması için sadece handikaptır. bu tarzı tamamen kurgusal hikayelerde işe yarayabilir ama ne zaman yaşanmış hikayeleri anlatmaya girişse elinde patlar. zaten alexander'da ve world trade center'da (adı bu muydu tam hatırlamıyorum) bunu görmüştük.

ne dediğimin daha iyi anlaşılabilmesi için size united 93 ile wtc filmlerini kıyaslamanızı öneririm. ilkinde tamamen gerçekçilik hakimken stone'un çıkardığı işte aşırı dramatizasyon, sanki her şeyin bi kurgu olduğu fikri o kadar belirgindi ki seyirci gerçek bi hikaye değil, senaristin ve stone'un uydurduğu bi hikayeyi izliyormuş hissiyatından kurtulamıyordu.

şimdi de george w. bush'u beyazperdeye aktarmaya girişmiş ama fragmandan bile görünen o ki stone gene aynı haltı yemiş. gerçekçilikten uzak bi bush portresi göreceğimiz ne yazık ki çok büyük ihtimal.

yine de istiyorum filmin güzel olmasını ayrı. brolin bush rolüne hiç gitmemiş onu eklemem gerek ayrıca. eğer filmde gerçekçilik istiyorsanız karakterler gerçekte resmettiğiniz kişilere benzemeli ki en azından seyrederken kendimize sürekli "bu seyrettiğim bush" diye telkin yapmaktan kurtulalım. ama brolin benzemiyor.. andırmıyor bile.

yine de merakla bekliyoruz ayrı.
W telafuzu gercekten zor bir harftir.vua diye okunur demek yetmez.alismaniz zaman alir.
ayrica bir cok insanin text mesaj yazarken veya entry girerken usendiklerinden ve ya aliskanliklarindan
dolayi v yerine kullandiklari harf.
sözlükteki ben sayfasından kişisel sayfanıza gitmek için kullanmanız gereken butonun adı.
filmden su diyalog bende hafiften bir zevk uyandirdi. baba bush genclik yillarinda cilgin takilan ogul bush a ayar veriyor. ( baba abd baskani tabi, ogulsa serseri kabilinden bi genc.)

-ne saniyorsun kendini he. kennedy mi? sen sadece bir bush`sun.
duble v olan turkce soylemi yanlis olan harftir, zira kendileri "double u" dur
radyo teleks haberleşmesinde sözcük anlamına gelen kısaltma.*
w/ şeklinde kullanılırsa with anlamına geldiği görülmüştür.
türkçe'de ses olarak bulunan bir harf. "mukavva", "kuveyt" derken 'v' olarak geçen harf aslında 'w'.

edit: ahah bunu eksileyenler de var ya, çok otantik buluyorum kendilerini. bilgiyi eksilediniz ya acayip oldu içim
küresel ekonomik krizlerin yol açtığı durumun sembolü. bir iniş, sonra düzeldi derken daha derin bir çöküş.
türk alfabesinde yer edinmeyi başramamış, bursluluk sınavından da geçer not alamayınca kendini amerika'ya vurmuş gariban harflerden bir tanesidir.
almanlar'ın v diye okudukları harftir.

onlar v'yi ise fau gibi okurlar. f de var alfabelerinde onu da ef diye okuyorlar.

ne sikindirik adamlar lan bu almanlar!
okunuşları arasında dubleve de vardır.
genelde internet kafelerde bu harf hafif silik olur.
ankarada güzel gidilesi mekan.
betonarme karışım hesaplarında su/çimento oranı için kullanılan kısaltma.
arapçadaki "vav" harfine denk gelen harftir. w çıkartılırken dudak öne bükülür. mesela kürt-latin alfabesinde kürtler wan diye yazar. ama bizler dudağı sadece gereriz. bizler de tonlama ve vurgu "n" harfine kürtlerde "w" harfine yapılır.
Türk alfabesinde olmayan bir harf daha .
V kullanmak çok mu zor geliyor acaba ?
bill nighy'tan baba bush'u canlandırdığı için nefret etmeme sebep olan film olacakken, söz konusu oyuncunun james cromwell olduğunu farketmemle oh be dediğim film olmuştur.
türkçe katili insanlar tarafından aymazca kullanılacak olan harf. bu demokrasi paketi iyi olmadı.
Mobilden daha hızlı yazmak için "v" harfi yerine "w" yazmaktır. Nefret ettiğim durumdur.
bir yandan george w. bush'un özünde iyi biri olduğunu söyleyen bir yandan da yönetemediği idare edemediği ve bu işi bilmediğini lanse eden anlamlı film.
aslında yakın tarihteki bazı konulara çok ciddi ışık tutsa da george w. bush'un hiç bir anlamda iyi yanı yoktur. ve onun döneminde aslında başkan o değildi birileri idi.