1. 1.
  Bir cilt hastalığı olup, vücudun çeşitli bölgelerinde, yer yer renk (pigment) kaybı ile karakterize, normal bölgelerden keskin sınırlarla ayrılan beyaz lekeler.
  8 ... aby
 2. 2.
  En sık etkilenen bölgeler boyun, el sırtları ve cinsel organlardır (testis). Küçük lekeler halinde başlar, daha sonra bunlar büyüyerek veya birleşerek, klasik görüntüyü meydana getirirler..
  Hastalığın gidişatı değişkendir. Belli bir büyüklükten sonra senelerce devam edebilir veya kaybolabilir. Bazı hastalarda ise tüm vücudu kaplayabilir..
  Nedeni kesin olarak saptanamayan vitiligonun, kesin bir tedavisi de yoktur. Estetik amaçla, lekeleri kapatmak için bergamot esansı kullanılabilir..
  5 ... theblu
 3. 3.
  deride pigment kaybı yüzünden beyaz lekelerin oluşmasına neden olan bir deri hastalığıdır. halk arasında michael jacksonhastalığı olarakta bilinir.

  Vitiligo hastalığı tahmini olarak dünya nüfusunun yüzde 1 'ini etkiler. Bütün etnik gruplardan ve her iki cinsden bireyleri etkiler, ama daha çok koyu tenlilerde görülür. Hastalıklı kişilerin üçte birinde genetik olarak atalardan geçtiği biliniyor. Vitiligo genellikle ellerde, ayaklarda ya da yüzde başlar ve düzenli pigment kaybı çok hızlıdır. Hastaların yarısı vitiligoyu ilk gördüklerinde 20 yaşından küçüktürler. Genellikle ufak bir yaranın veya güneş yanığının cevresinde görülmeye başlar.

  Vitiligonun teşhisi genellikle çok kolaydır, özel herhangi bir teste gerek yoktur. Kozmetik bir sorundur ve sağlığı doğrudan etkilememekle birlikte, vitiligonun psikolojik bazı sorunlara yol açtığı bilinmektedir. Vitiligo günümüzde tamamen tedavi edilememektedir, ama yardımcı olabilecek bazı uygulamalar mevcuttur. Tıbbi bazı uygulamalar, bağışıklık sistemini hedef alırlar ve renk kaybını tersine çevirmeye çalışırlar. Cerrahi uygulamalar çok daha az sıklıkta olmakla beraber, sağlıklı pigment üreten hücrelerin nakli şeklinde gerçekleştirilebilmektedir. Her iki tedavi yöntemi de çok zordur ve çok uzun sürmektedir.

  http://upload.wikimedia.o....jpg/250px-Auckland02.jpg

  http://upload.wikimedia.o...go.jpg/300px-Vitiligo.jpg
  6 ... insatiable love
 4. 4.
  http://www.vitiligoturk.com/
  2 ... insatiable love
 5. 5.
  sözlüğümüze yeni katılmış okunmaya değer yazılar yazacağına inandığım pek sevgili yazar.
  1 -1 ... partsch
 6. 6.
  dalga geçilmek için iyi bir nedendir..
  1 -12 ... eşşağan ala gazuğu
 7. 7.
  sebepleri arasında yoğun stres de bulunan, güneşte yanılması sonucunda tenin koyulaşmasıyla daha da belirginleşen, deri dışında o bölgedeki kılların da beyazmalasına yol açan renk pigmentleri kaybı hastalığı. piyasada tedavisi için vitix adında 50 ml'lik jelin uygulaması tavsiye ediliyor. uzun süre kullanımdan sonra olumlu sonuç alınabiliyor ancak tamamen geçmiyor. üstelik bu jel kozmetik sınırlarına girdiğinden yazıdramıyorsunuz ve ücreti de oldukça yüklü.*
  1 ... baskalaricehennemdir
 8. 8.
  çeşitli kaynaklarda tedavisinin olmadığını yazsalar da gün itibarıyla dokorumun "hımmm! şahane! ovv!! ne kadar da geçmiş. geçiyo geçiyo. biticek bu bak görürsün!" diye sevinç gösterisi yapmasına sebep olmuş hastalık türü. ilacını düzgün kullandığınızda geçebiliyormuş efendim ancak krem biraz pütürlü oldğu için göz kapağı derisini* tahriş etmek suretiyle kabuklanma yapabiliyor. onu da bir merhemle hallediyorsunuz. hadi geçmiş oluyor o zaman.*
  1 ... baskalaricehennemdir
 9. 9.
  nam-ı değer ''kolsuz'' agop'un tabiriyle beyaz çil.
  ... kiwo
 10. 10.
  (bkz: micheal jackson)
  (bkz: serbest çağrışım).
  ... kaygili