bugün

fransızca sınavlarında v. hugo diye yazılarak bazı kişiler tarafından beşinci hügo diye algılanmıştır.* *
"Ey sair! Bana yagmurdan bahsetme, yagdir!"
Romantizmin öncülerinden Fransız yazar. insanın toplum, din ve doğa ile savaşımını anlatan "sefiller" , "notre dame de paris" ve "deniz işçileri" adlı romanlarıyla edebiyatın ufkunu açmıştır.
Avrupa Birliğinin fikir babalarındandır.
Victor Hugo nun "... ABD nasıl yeni bir dünyayı taçlandırdıysa, bir gün gelecek Avrupa Birleşik Devletleri de eski dünyayı süsleyecektir. ister benimsensin, ister reddedilsin Birlik fikri hiç durmadan yakılıp yıkılan, kasılıp kavrulan bir Kıt'anın bin yıllık hülyası olarak her zaman varlığını sürdürmektedir" fikri, Avrupa'da ulus devletlerin ortaya çıkmasıyla birlikte yayılmaya başlamıştır.
dal dal ve yaprak yaprak fiskiriyordu hayat
şehvet de oradaydi, olum de felaket de,
ten degistiren ruh da , ruh degistiren et de:
insanlasan tanrilar, tanrilasan insanlar
geciyordu onumdem, dalgalandikca duvar.
ve sonra varliklarin karanlik mahserinde
gozleri alev alev, dudaklarinda hande
muzlim, magrur, mustehzi biri dolasiyordu.
biraz dikkat edince tanidim
seytandi bu!

tanrinin ormaninda kurnaz kacakci seytan
ölmeden önceki son sözlerinin siyah bir ışık görüyorum olduğu söylenir. üstad giderayak müthiş bir ironiyle yine yapmıştır yapacağını.
Notre Dam'ın Kamburu gibi bir eseri dünyaya kazandırmış ünlü yazar .
guzel bir sozu.
"hayat bir cicektir, bali ask olan."
notre dame' ın kamburunu dünyanın en duyarlı aşığına çeviren fransız yazardır. esmerlda'ya okuyucu bile aşık olur.
cemil meriç victor hugo için iyi şeyler yazmaz, yazarlığını sever.
" bir turk bir yerden gecmeye gorsun, geride sadece yas ve harabe kalir" demistir. hazret ya turkler'a karsi cok onyargili dusunuyor ya da savas tarihinden bihaber yasayip gocup gitmis bu dunyadan. zira oyle olmasa idi turkler'in medeniyete sanata ve sanatciya buyuk saygi duyduklarini, istila ettikleri sehirlerdeki ilim adamlarini ve sanatcilari baskentlerine goturup onlari onurlandirdiklarini bilirdi. sakalindan tutup notre damme kilisesinin tavanina assaydik bunun gibi frenkleri belki de yaranirdik boylelerine. ne edelim mukadderati boyle imis turk irki'nin.
romantik çağın önemli yazarı.
1831 yilinda Notre Dame de Paris (Noter Damin Kamburu) olarak bilinen meshur eserini yazdi.
evi fransa rouen şehrindedir. gidip ziyaret edilebilir. yanlız evde yok haberiniz olsun.
1885 yılının bugunu ölmüştür.
Bir bakış bir aşığı aşkından emin eder, Sevişenler daima gözlerle yemin eder...
victor hugo'dan juliette drouet'ye mektup:

31 aralık 1851

bu zulmet ve şiddet dolu günler boyunca harikuladeydiniz,juliette'im.

sevgi istedim,verdiniz teşekkürler! gizlendiğim yerlerde,sürekli tetikte beklemekle geçen gecelerin sonunda, kapımda ,

parmaklarınızla titreşen anahtarların sesini işittiğimde o kötülükler ve karanlıklar yok oluyordu; içeriye ışık giriyordu.

çatışmanın kesildiği demlerde yanıbaşımda olduğunuz o korkunç ama bir o kadar da tatlı saatleri asla unutamamalıyız.

o küçük karanlık odayı, tavandan, duvardan sarkan o eski şeyleri, yanyana duran iki koltuğu, masanın bir köşesinde yediğimiz yemeği,

getirmiş olduğunuz o soğuk tavuğu ömrümüzce unutmayalım;

tatlı sohbetlerimizi, okşamalarınızı, kaygılarınızı, adanmışlığınızı hep anımsayalım.

beni sakin gördüğünüze şaşırmıştınız. bu dinginlik nereden geliyor biliyor musunuz?

sizden...
son sözü "kara bir ışık görüyorum." olan sefillerden biri. her şeyiyle: edebiyat.
küçük ayrıntıları kurgulara büyük obje yapabilen saygı duyulası, usta yazar.
müthiş bir anlatım ve kurgu bilgisi olan sefiller, notre dame de paris, kandid vs. (bkz: daha gider bu) eserler bırakmış olan şair ve yazar.müzikali için (bkz: notre dame de paris)
Les miserables romanını 18 yıl süren sürgün hayatı sırasında tamamlamış ünlü fransız edebiyatçı.
tutkulu bir aşık ''bilinçli bir şizofren''. inandıklarından hiçbir zaman ödün vermemiştir. abisiyle aynı kıza aşık olmuştur. annesinin kızla görüşmelerini yasaklamasına rağmen hugo görüşmeye devam etmiştir. hugo sevdiği kıza kavuşmuş ancak bunun üzerine abisi çıldırmıştır. hugo'nun düğününe babası büyük oğlunu tımarhaneye yatırmaya gittiği için katılamamıştır. hayatının bundan sonrası iniş çıkışlarla devam etmiştir. edebiyat dünyasında hızla yükselmiştir. ancak ailevi ilişkileri victor hugo'nun istemediği şekilde devam etmiştir. bir bakıma abisinin ahını aldığı söylenebilir.
"zekanın milyonerleri paranın milyonerlerine acırlar" sözünün sahibi usta yazar.
sefiller i yazan dev adam. romantizm akımının kurucusu sayılır. cromwell adlı oyunun önsözünde de bu akımın ilkelerini ortaya koymuştur. eserlerinde insanların ruh hallerini ön plana çıkarır, duygusal şeylere çok önem verir.
"Tanrı'ya inanıyorum, ahirete inanıyorum; fakat hiçbir kilise papazını başımda istemiyorum. Beni seven bütün dünya insanlarının gönülden dualarını bekliyorum. Bu benim için kafidir."diyerek bu dünyadan göçüp giden ve arkasında ona bütün hayatını adamış olan sevdiği kadın Juliette Drouet'i bırakan adamdır...
bakışların o kalbi titreten içini eriten duygusunu kusursuzca anlatmış büyük insan.

Bakışların

Bir bakışın kudreti bin lisanda yoktur
Bir bakış bazen şifa bazen zehirli oktur...

Bir bakış bir aşığa neler neler anlatır
Bir bakış bir aşığı saatlerce ağlatır.

Bir bakış bir aşığı aşkından emin eder
Sevişenler daima gözlerle yemin eder...

Victor Hugo