bugün

sahte hacı, hocaların kıçlarından uydurdukları hadislerdir.
Örnek: "Müslümanın artığı Müslümana şifadır." bu uydurma hadisten yola çıkarak bir bardaktan yüzlerce kişinin su içmesinin sevap olduğunu zanneden zavallı insanlar vardır.
(bkz: hurma yeyip üzerine arsenik içmek)
götünden element uyduran ateist
Kim benim söylemediğimi söylerse cehennemdeki yerini hzırlasın tarzı tehditlerin olmasıdır.
kuranı incil ve Tevrat gibi bozamadıkları için hadislerden medet uman hainler olduğu gibi bazılarıda ahmaklığından bazılarıda iyi niyetinden bolca hadis uydurmuştur.
"güzele bakmak sevaptır." yüzde yüz türk imalatı olup candan arzuladığı halde günahlığını bertaraf edip vicdanını susturmak isteyen zavallıların sığındığı bir sözdür.
YALAN HADiSLERiN SEBEPLERi:
1- Maddi çıkarlar için;
Örneğin , esans satıcılarının güzel koku kullanmanın faziletleri hakkında uydurttukları hadisler, örnekler çoğaltılabilir..
2- Manevi çıkarlar için;
Vaazcıların, halkın duygularını coşturmak, süslü olaylar ve duygulu sözler anlatabilmek, dinleyenleri ağlatabilmek, ajitasyon oluşturabilmek maksadıyla uydurulan hadisler..
3- Siyasi çıkarlar için;
Halifeler arasındaki sıra, hak , üstünlük ve çatışmalar ile mezhepler arasındaki rekabetten dolayı uydurulan hadisler..
4- Dini bozmak için;
Halife Mehdi zamanında boynu vurulmak üzere yakalanan islam karşıtı Abdülkerim bin Ebil Avca öldürülmeden önce şu dehşetli açıklamayı yapar: “Siz beni öldürüyorsunuz ama, ben dininizde helali haram, haramı helal yapan 4000 hadis uydurdum. 6000 küsür Kuran ayetinin yanında, sırf bir kişinin 4000 hadis uydurabilmesinin açacağı dehşetli tahribatı bir düşünün..
5- Dine fayda maksadıyla;
Kurandaki hükümleri ve çeşitli konulardaki bilgileri yetersiz bularak,dini eksik düşünüp tamamlamak gayesiyle uydurulan hadisler..
6- Mezheplerini doğrulamak maksadıyla;Ümmetim arasından adına Ebu Hanife denecek bir kimse gelecektir ki, o ümmetimin ışığıdır; (ibnu Arrak, Tenzihus Şeria, 2. cilt, sayfa 14).
Örneğindeki hadis ve benzerleri gibi..
7- Dini sevdirmek için;peygamberler hakkında yüceltici hikayeler, kutsallaştırmalar, ümmet şovenciliği, Hz.Muhammedi ululaştırma gayretleri, yaşanmış olayların efsaneleştirilmesi, süslenmesi, peygambere mucizeler yakıştırılması gibi..
8- Zorlama hadisler;
Emevi ve Abbasi dönemlerinde , halifelerin karşılaştıkları idari sıkıntıları aşma maksadıyla ya da istedikleri yönde fetva üretebilmek için uydurulan hadisler..
9- Gelenek-Görenekleri yaşatmak için;
Yaşam tarzlarındaki alışkanlıkları daim kılmak maksadıyla, geleneklerle ilgili konularda uydurulan hadisler..
10- Eski dinlerindeki inançlarını devam ettirmek için;
Yahudi kıssalarından dine sokulanları, şamanizmden gelen inançların hadislerle dine sokulmasını, hristiyanlıktan etkilenerek hadis uydurulmasını örnek olarak belirtebiliriz..
http://www.kurandakidin.n...n-uydurulma-sebepleri.asp
KURAN HADiS ÇELiŞKiLERi:
Kuranda geçmeyen, ayet niteliğindeki uydurmalardır. Özellikle Allahı insan tasvirinde sunan hadisler çoktur.
Örnekler:
1- ALLAHIN BALDIRI:
Hz.Muhammed dedi ki;Allah ahirette Peygamberlere kimliğini kanıtlamak için bacağını açıp baldırını gösterir
Müslim iman 302, Buhari 97/24,10/29, Hanbel 3/1
2- ALLAHIN TOKALAŞMASI:
Hz.Muhammed dedi ki Allah benimle görüştü ve el sıkıştı. Elini iki omuzum arasına koydu. Öyle ki parmaklarının soğukluğunu iki göğsüm arasında hissettim. Hanbel 5/243
3- DiN DEĞiŞTiREN ÖLDÜRÜLSÜN MÜ?
Kuran: Dinde zorlama yoktur Bakara-256 Hadis;Dinini değiştireni öldürün.Nesei 78/14,Buhari 12/1883
4- PEYGAMBER BÜYÜLENMiŞ:
Peygamber Medinede bir Yahudi tarafından büyülendi. Günlerce ne yaptığını bilmez durumda ortalıkta dolaştı.Buhari 76/47 Hanbel 6/57,4/367
5- DEPREMLERiN SEBEBi:
Dünya balığın üzerindedir. Balık başını sallayınca Dünyada depremler olur.ibni Kesir Tefsiri açıklamaları
6- RESSAMLAR YANDI:
Cehennemde en şiddetli azaba uğratılacak kişiler ressamlardır.BuhariTesavir, 89
7- ÖLÜYE AZAP:
ölünün arkasından ağlanmasından dolayı, ölü azaba uğratılır Buhari /K. Cemiz 32,33,34
8- VASiYET YOKMUŞ:
Kuran: Ey iman edenler! Herhangi birinize ölüm gelip çattığında vasiyet zamanı aranızda tanıklık şöyle olsun: Kendinizden adalet sahibi iki kişi yahut, yolculuk etmekte iken ölüm musibeti başınıza geldiyse sizin dışınızda iki kişiMaide-106
Hadis:Varis için vasiyet yoktur.Hanbel 14/238
HADiSLERiN BiRBiRiYLE ÇELiŞKiSi:
Örnekler :
Kan Aldırma:Kan aldırmak yapanın da yaptıranın da orucunu bozar.Tirmizi Oruç 60/Ebu Davud Oruç 28/Buhari Oruç 32
Peygamberimiz oruçlu iken kan aldırmışlardır Ebu Davud Oruç 29-30/Tirmizi Oruç 59/Buhari Tıp 11
Tuvaletler Kıbleye Doğru:
Gerek küçük, gerek büyük tuvaletinizi yaparken kıbleye dönmeyin.Hanbel 3/12
Peygamberimiz bir takım insanların küçük ve büyük tuvaletleri için kıbleye dönmeyi hoş karşılamadıklarından, bu bidatı (hurafeyi) kaldırmak için tuvaletini kıbleye doğru yaptırdı.Buhari 4/11
Oruçluyken Öpüşmek: Peygamber oruçlu iken hanımlarını öptü ibn-i Kuteybe- Hadis Müdafası 372
Oruçluyken hanımını öpenin durumu sorulduğunda Peygamber Orucu bozulmuştur dedi.ibn-i Kuteybe Hadis Müdafası 372
Ayakta Su içmek:Peygamber ayakta su içilmesini yasakladı.Ebu Davud 4/No:3717
Peygamberi sizin benim gibi ayakta su içerken gördüm.Ebu Davud 4/No:3718
Aybaşılı Kadın Camiye Girebilir mi?
Peygamber Şurası muhakkak ki cami ne cenabete, ne aybaşılıya helal değildir.Müslim Hayz 11, Ebu Davud Taharet 104 Tirmizi Taharet 101, Nesai Hayz 18
Ayşe: Peygamberimiz bizden biri aybaşılı olduğu halde onun kucağına başını koyar, Kuran okurdu. Bizden birimiz aybaşılı iken camiye gidip Peygambere birşeyler götürürdük.Nesai, Hayz, 19
Binlerce çelişkili hadisten sadece birkaçı..
Din, hadis dini olmuş, kuran devre dışı kalmış neredeyse..
Muhammed de şöyle yazmış zaten;Ey Rabbim, benim toplumum bu Kuranı devre dışı tuttu.Furkan -30
MANTIKSIZ HADiSLER:
islamı yanlış tanıtan, islam toplumlarını batıl inançlara sürükleyen, toplumu geri bırakan ve gerici yapan tonla hadis var. Birkaç örnek:
iTFAiYEYE GEREK YOK:Yangın gördüğünüzde tekbir getiriniz, zira tekbir (Allahuekber demek) onu söndürür.Ramuzel Hadis
AZRAiLE TOKAT:
Ölüm meleği Musaya gelerek: Rabbine icabet et dedi. Bunun üzerine Musa ölüm meleğinin gözüne tokat vurarak onu çıkarttı. Melek hemen Allaha dönerek Sen beni ölmek istemeyen bir kuluna göndermişsin, o benim gözümü çıkardı dedi.Sahihi Müslim 10/176
GÖZ OYAN ZALiM PEYGAMBER:
Ureyne ve Ukeyle kabilelerinden bir grup Medineye gelerek Müslüman oldular. Medinenin havası onlara dokununca Peygamber onlara deve sidiği içmelerini öğütledi. Adamlar develeri dağıttılar ve çobanı da öldürdüler. Peygamber onları yakalattı, ellerini ve ayaklarını kesti, gözlerini oydu, çölde susuz ölüme terk etti. Biz onlara su vermek isteyince, Peygamber bizi engelledi.Buhari Tıp5/1, Hanbel 3/107,163
BAKMA KÖR OLURSUN:Sizden birisi cinsel münasebette bulunduğu zaman eşinin cinsel organına bakmasın, zira cinsel organa bakmak körlüğe sebep olur.Feyzul Kadir 1326
FEMiNiSTLER iYi OKUYUN:Eğer erkeğin tepesinden tırnağına kadar cerahat aksa, kadın da bunları ağzı ile temizlese, yine de erkeğin hakkını ödemiş olmaz.” ibni Hacer el Heytemi 2/121
KEÇi AYETi YEDi:Zina yapan evlilerin taşlanarak öldürülmelerini emreden ayet Hz. Ayşenin döşeğinin altındaki sayfada yazılı bulunuyordu. Peygamber ölünce Hz. Ayşe onun gömülme işlemleri ile meşgulken, evin açık kapısından içeri giren bir keçi o sayfayı yedi. Böylece taşlayarak öldürme cezası Kurandan çıktı. Ama hükmü devam etmektedir.ibni Mace 36/194,Hanbel 3/61,5/131
WHAT IS ALLAH?
Allah zamandır.Muvatta 56/3
WHERE IS ALLAH:
Peygambere Allahın yerleri ve göğü yaratmadan önce nerede olduğu soruldu, Peygamber;Bir bulut içerisinde idi, üstü hava, altı hava idi.dedi. Hanbel 4/11

SEN NEYMiŞSiN BE MUAViYE :Muaviyenin yağdanlığı Ebu Hureyreden;
Allahın Resulu şunu derken duydum: Allah vahyini üç kişiye emanet etti: Ben, Cebrail ve Muaviye
KADINLAR HAKKINDA UYDURMA HADiSLER:
Geleneksel islamın en çok ilaveler yaptığı konular kadınlarla ilgili olanlardır. Kadını köleden beter yapan, kadının, erkek egemen toplumda sadece ev işinde ve cinsellikte kullanılmasını, hiçbir alanda kadına hak tanınmamasını savunan izahlar, toplum nezdinde kabul görsünler diye uydurma hadislere ve mezhep izahlarına dayandırılmış ve bu bakış açısı topluma din diye yutturulmaya çalışılmıştır.Saf dindar kadınların birçoğu Kuranın islamı ile bu uydurmaları ayırt edemedikleri için, Allahın rızasını umarak bu uydurmalara göre yaşamaya çalışmış ve kendilerini gelenekçi erkeklerin sınırlarını çizdiği kapkara bir dünyada bulmuşlardır.
Gelenekçiler;Peygamberimiz, cennetin annelerin ayaklarının altında olduğunu söylemiş, kadınlar annemizdir, bacımızdır gibi laflar ederek kadınlara çok değer verdiklerini göstermek istemektedirler.Oysa gerçekte kadını 2.sınıf insan haline getirmişlerdir..
ERKEĞE SECDE :Eğer bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, erkeklerin kadınlar üzerinde olan haklarından dolayı kadınların erkeklere secde etmelerini emrederdim.Tirmizi, Rada, 10/1159; Ebu Davud, Nikah 40/2140 Ahmed b. Hanbel, Müsned VI, 76; ibn Mace, Nikah 4/1852
Ey kadınlar! Eğer kocalarınızın size olan haklarını bilseydiniz, ayaklarının tozunu yüzlerinizle silerdiniz. Hafız ZehebiBüyük Günahlar Sayfa 187
KADIN=KARA KÖPEK=EŞEK=DOMUZ:Namazı bozan şeyler kara köpek, eşek, domuz ve kadındır.Sahihi Müslim, Salat 265; Tirmizi Salat 253/338 Ebu Davud, Salat, 110/720
KADIN UĞURSUZDUR:Uğursuzluk üç şeyde vardır: Kadında, evde ve atta.Ebu Davud, Tıb, 24/3922; Müslim, Selam, 34/115 Buhari, Nikah, 17/4805
MAKYAJLI KADIN LANETLiDiR:Eğer bir kadın peruk takarsa, eğer kol ve yüzüne dövme ya da ben yaparsa, yüzünden ve kaşlarından cımbızla kıl aldırırsa, yüzüne güzellik vermek için şekil değiştirirse lanetlenmiştir.imam Şarani Uhudul Kubra Sayfa 313, 867, 889
KADIN EVDE OTURMALI:Kadınları zarar vermeyecek miktarda aç, aşırı gitmeyecek kadar da kıyafetsiz bırakınız. Çünkü kadınlar iyice doyar, güzelce giyinirlerse onlar için dışarı çıkıp gezmekten daha sevimli bir şey yoktur. Fakat onlar biraz aç, biraz da çıplak kalırlarsa onlar için evde oturmaktan hayırlı bir şey yoktur.
ibnül Cevzi, Mevzuat, II/282283; Suyuti, Leali, II/154 ibn Arrak, Tenzihü’şŞeria, II/212213
KADIN SÖZÜ DiNLEMEYiN:Kadınlara danışmayın, onlara muhalefet edin. Kadınlara muhalefet edin, zira kadınlara muhalefet berekettir.Kadınlara Dîni Bilgiler 44,45 Suyuti, Leali II, 147; ibn Arrak, Tenzihü’ş Şeria II, 210
Kim ki karısına itaat ederse Allah (cc) onu yüzüstü Cehenneme atar.ibn Arrak II, 215
Hadislere ilk halife dönemlerinde engel olunmaya çalışıldıysa da bilhassa siyasi nedenlerle başlayan hadisçiliğin önü alınamamıştır..
Hadis karşıtçılığı yeni değildir. islamda akılcılığı öne çıkaran ve bir döneme damgasını vuran Mutezile akımı hadisçiliği reddetmiş, onun islama ve topluma vereceği zararların yararlarından çok daha fazla olduğunu, yalan hadislerin uydurma bir din ortaya çıkaracağını ve hadislere gerek olmadığını vurgulamıştır..
Mutezile akımının tarihe karıştığını zannedenler olabilir. Bugün dahi çağdaş din alimleri içinde Mutezile akımını öven ve fikirlerini savunanlar çoktur.
http://www.youtube.com/watch?v=JYb5PZTtizw&client=mv-google&gl=TR&guid=&hl=en&app=desktop
iki örnek: "nefsini bilen rabbini bilir". ibn teymiyye uydurmadır demiştir. "az sadaka çok belayı engeller" hadis değildir. "uydurma olduğunda ittifak edilen hadisler" kitabından alınmadır.
http://www.youtube.com/watch?v=MFR-e1f6V18
mantıksız mantıksız konuşan şakirt arkadaşlar edip yüksel'in konu hakkındaki videosunu izlemelidir.
inancıyla hareket ettiği için bir şey demiyorum inançlı arkadaşlara. hadislerin hepsi şüpheye açık, güvenilir değil. ya tamamı uydurmadır, ya tamamı doğrudur. yani mantıkla bakılacak bir yanı yok. çünkü tüm hadisler şüpheye açık, sorun bu anlaşıldıysa. inanılan rivayetçilerin diğer hadislerine ve rivayet ettikleri hadislere inanacak kadar mantıksız insanlar olduklarını görerek anlayabilir her insan.

ben bu yüzden teolojiyi felsefedeki mantıktan ayrı bir alan olarak görüyorum. çünkü kendisini ilerici diye niteleyenler bugün bunu kabul edebilir. ama islam hiçbir zaman sabit kalmamış bir din. sürekli islam alimleri v.s. tarafından değiştirilmiştir. yine değiştirilecek ve burada da bana hakaret edenler yobaz diye itham edilecektir. bu gerçektir ve şimdiden başlamıştır.
sorun islam'ın topyekün şüpheye açık olmasıdır. şüpheye açık bir dinde nasıl sabit, değişmez inançlara yer olabilir?
az önce sözlükte gördüğüm bir hadis uydurmasıdır.

--spoiler--
"üç hasletten dolayı arabı seviniz: çünkü ben arabım, kur'ân-ı kerim arapça olarak nazil olmuştur, cennet ehlinin konuştukları dil arapçadır." (feyzü'l-kadîr, ı/178, hadis no: 225.)
--spoiler--
"evlilik benim sünnetimdir. her kim bundan yüz çevirirse benden değildir"
"bulutlar 400 yıl uzaktadır" gibi hadislerdir.

Aklımıza sığmayan aforoz sistemi evlilik gibi basit bir konuda çalıştırılacaksa vay halimize.

60 yaşına kadar abdestsiz gezmeyen bekar hacı insan, evlenmediği için aforoz mu edilecek. Ya ben onu teşvik için söyledim, derse ötekilere nasıl inanacağız.

Akıl güzeldir.
"çikolatalı ekmek ve çilekli süt, ne güzel besinlerdir. Onları tüketenler ne güzel müminlerdir."

Kendim uydurdum.
kur'andan bir delil bulamayan her görüş sapmadır.

hadisleri ayıklamanın en etkin yöntemi, onları kur'an'a arz etmektir. eğer kur'an'a ters ise uydurmadır.
körü körüne inanan müslümanla, islam'ı yerin dibine sokmaya çalışan kişilerin sık sık başvurduğu sözlerdir.
https://www.youtube.com/watch?v=ZT-7FbK_oUo
uydurma hadisler değilde, gerçek ve kanıtlanmış hadisleri tercih ederim. var mı bildiğiniz bir kaç tane?
Tamlamanın kendisi bile uydurma diyor, buna rağmen uydurup durmuşlar alimler.
hadisler peygamberin söylediği sözler değil , söylediği iddia edilen sözlerdir.
pekala hepsi uydurma olabilir.

ayrıca peygamber tarafındanda not alınması uygun bulunmamıştır.
örn.
tüm ömrünü geçirdiği 4 halifeden bizzat aktarıldığı iddia edilen toplam hadis sayısı : 10

peygamberin yanında hepi topu 3 yıl kalan ebu hureyre nin aktardığı hadis sayısı : 3.000+
Dini, çağın gerisinde bırakan kuralları dine sokmuş yalanlardır.
istanbul'un fethi ile ilgili olan böyledir örneğin.

Emeviler iyi ekmeğini yemislerdir deyû tahmin ediyorum.
güncel Önemli Başlıklar