bugün

entry'ler (69)

sevilen sözler

köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyenlerin unuttukları bir şey var; ayının yeğeni olmaları.

faiz müslümana yalnızca ev ve araba için helaldir

"derin" bilgisiyle namazı üç vakte indiren yaşar nuri öztürkün halt yemesidir kesin.

cahil adamdan müslüman olmaz

cahil adamdan kastın "dine inanmak işine gelmeyen kişi" şeklinde olabilecek önermedir.

bu anlamıyla çok doğrudur. zira "kişi bilmediğinin düşmanıdır (hz. ali)".

cumanız mübarek olsun

günümüz "çağ-taş" dünyasında müslümanın müslümana merhaba, iyi günler gibi hitapların yerine selam vermesinin, cuma, bayram tebrikleri yapmasının garipsenmesi vs. durumlar arasında duyunca kulağa hoş gelir.

allah razı olsun denir.

sarıgül ün sorusunu beğenmediği gazeteciyi öpmesi

"siyaset" böyle bir şey işte...

gerçi hayatın her alanında insanlar cevabını bilmediği sorulara ya hakaret edip ya da gülüp geçmiştir.

sevgililer günü

"Eskiden 14 Şubat Sevgililer Günü için ne çok itiraz kaleme almıştım. Serde gençlik mi varmış, ne!

Artık biliyorum ki, "sevgililik kişiye özeldir, nasıl böyle genelleştirilebilir?" diye sormanın bir âlemi yok!

Çünkü modern insanın neredeyse tek bir merkezden kodlanıp kurgulanmış çok "genel" ihtiyaçları var.
14 Şubat da bu türden bir ihtiyacı gideriyor.

Gençler, şu hoyrat flörtler çağında hiç değilse bir günlüğüne birbirlerine özenle "sevgili" gibi muamele ediyor.

Günlerce birbirinin yüzüne bakmayan karı kocalar bir akşam şık şıkıdım halde lokantaları doldurup "sana hâlâ âşığım!" gösterisi çekiyor."

Haşmet Babaoğlu

yanlış yazılan kelimeler

satınalma: yanlış
satın alma: doğru

bilmemezlik: yanlış
bilmezlik: doğru

almamazlık: yanlış
almazlık: doğru genişletilebilir.

boy pos: yanlış
boy bos: doğru (ben de boy pos olarak biliyordum yahu)

döküman: yanlış
doküman: doğru

dokunmatik: yanlış
dokunmalı: doğru (ben söylemiyorum, Türk Dil Kurumu söylüyor. bundan böyle dokunmalı telefon denecek. anlaşıldı mı?)

afganlı, yunanlı, hintli: yanlış
afgan, yunan, hint: doğru

benim için meslek icabı en önemlisi;

makina: yanlış
makine: doğru

ayrıntılı bilgi için Türk Dil Kurumu'nun "sıkça yapılan yanlışlara doğrular" isimli çalışmasına bakabilirsiniz.

http://www.tdk.gov.tr/ind...om_yanlis&view=yanlis

sözlük yazarlarına tavsiyeler

sırf sözlükte tutunmak ve iki fazla beğeni almak için insanların kutsal değerlerine ve özellerine hakaret edip küfürler yağdırmayı, cinselliğin "ırzına geçmeyi", okuduğu veya internetten devşirdiği iki satır din ve tarih bilgisiyle dini ve tarihi eleştirmeyi vs. yazar olmanın "şiarından" sanmayın. kendinize başka eğlenceler bulun. ne bileyim gidin misket, körebe, çelik çomak gibi oyunlar oynayın mesela.

her namaz kılanın yobaz olması

"kariyerini" bu tür konular üzerine kurgulayan insancıkların (sığırcık gibim bişey) uydurmalarıdır. he sensin deyin geçin.

bilinir ki insanların hassas olduğu konulara hakaret edip küfürler yağdırmak bunlara göre yazar olmanın "şiarındandır".

bak, bu tür başlıklara pek bir ilgimin olmamasına rağmen bana bile bir yorum yaptırdı.

"başarılarınızı" en içten dileklerimle kutlar, devamını "dilerim".

not: tırnak içerisindeki kelimelerin zıt anlamlarını düşünerek anlayın...

kaç yıl oldu

Otomobil aküsü çalan hırsız, hakimin beraat kararını yanlış anlayıp hakime küfredince tutuklanıp cezaevine gönderileli 3 yıl oldu.

Mersin'de intihar etmek için tren raylarına yatan bir kişi kendisine çarpmayan makiniste taşla saldıralı 2 yıl oldu.

Mozambik’te düzenlenen "kim daha çok içki içer" yarışmasında 5 kişi öleli 4 yıl oldu.

Google Maps, Nikaragua ile Kosta Rika arasındaki sınırı gösterdiği haritada yanlışlık yapınca iki ülke arasında kriz çıkalı 4 yıl oldu.

Kocaeli'de, 3 kuzen aşklarını ispat etmek için "Sevdiğim için intihar ederim" sözleriyle iddiaya girip sırayla fare zehiri içeli 3 yıl oldu.

Kapalıçarşı'da, tuvalet sırası yüzünden çıkan, silah ve bıçakların çekildiği kavgada üç kişi hayatını kaybedeli 10 yıl oldu.

Cumhurbaşkanı'nın 29 Ekim'deki resepsiyonuna davet edilen Hadise "o gün çok yoğunum resepsiyon 30 Ekim'e kaydırılamaz mı?" diyeli 3 yıl oldu.

ABD Başkanı Rutherford Birchard Hayes, ilk telefonu gördükten sonra "Tanrı aşkına bunu kim, niye kullanmak istesin ki?” diyeli 137 yıl oldu.

Adana'da bir kişi, mahkemede hakimin tutuklama kararını duyar duymaz açık pencereden atlayarak kayıplara karışalı 3 yıl oldu.

yazarların bulmayı istediği şeyler

poliüretan köpüğü elden çıkarmaya yarayan maddeyi bulmak istiyorum.

adam tinere bana mısın demiyor. bir köpük en ilkel yöntemler bile denenerek elden tamamen 2 haftada çıkar mı arkadaş yahu? köpüklü tahta gibi elle iki hafta gezdim resmen.

bulan köşelik, onu belirteyim.

kürdistan kelimesine alerjisi olan insan

doğru yapan insandır.

nitekim bu kavram, dış güçlerin her türlü emelinde kullanmak için doğudaki halkımızın ağzına çalındıkları "bal"dır. tarihte en büyük başarıyı sağlayan doğu cephesi insanlarının sözde "vatanları" için ölümü bile göze almasını kabullendirtmek için kurulan bir tezgahtır.

yakın tarihimizin en uzak tarihimiz olması

yakın tarihimizin bazı kişi ve kurumlarca saklanması ve ortaya çıkmaması istenen, ortaya çıktığında iyi bildiklerimizin kötü, kötü bildiklerimizin iyi çıkma ihtimaline gebe bilgilerle dolu olmasından kaynaklıdır. çoğu zaman devlet kanalıyla hazırlatılan"genetiği değiştirilmiş tarih kitapları" verilerek bünyede hazmının zor hale getirilmesi bu durumu desteklemiştir.

dini kitap okumamak

sapasağlam dinin saçma sapan bilgilerle ve hurafelerle dolu, tutarsız, savunmasız bir din kavramına dönüşmesine yol açar.

bu insanlara bir soru sorulduğunda, sorunun cevabının dinde en geniş teferruatıyla yer almasına rağmen, sırf bilmediği, okumadığı için cevaplamasını "bana göre" diye başlatıp dine yeni ve yanlış bir kavram eklediğinin farkında olmayan insanların türemesine sebep olur.

konuyu din üzerine odaklamak yanlış olur. tüm alanlarda, insanların savundukları şeylerle ilgili bilgi edinme tembelliğinde bulunmasından anlam ve algı karmaşası oluşmasına, diğer insanlara tam savunma yapamayıp kendi görüşlerini kendilerinin çürütmesine sebep olur. bu asılsız yanlış bilgiler, haklıyken haksız duruma düşmekten kurtaramaz insanı. sonuç olarak, insanlar birbirleri ile tepkimeye girmeyen elementlere ve/veya bileşiklere dönüşürler.

ak partililerin sözde müslüman olmalarının delili

diğer partilerin cemaat ile ittifak yapmasının ardından "özde müslüman" olduklarını söylemek kadar cahilce.

siyasi görüş ile dini görüşü karıştıran troll söylemi.

sağ partiye oy veren inançsızlar olabileceği gibi sol partiye oy veren inançlıların da olduğunu bilmeyen ergen tespiti.

kuran ın indiği sırada kitap haline getirilmemesi

kuran ın uzun yıllarda çeşitli olaylara ve çeşitli platformlarda ayet ayet indirilmesine rağmen bu kadar anlam bütünlüğü içinde olduğu gerçeğini bilmeyen (nasıl bilinecek zaten okunmayarak, bilinmeyerek düşmanlık güdülüyor) küçük boş beyniyle hiç bilmediği, öğrenmek istemediği islamiyeti sorgulayan katıksız ateist uydurmasıdır.

sevgiliyle yaşamak

bacılarının sevgilileriyle aynı evi paylaşmasına müsaade eden "midesizlerin" onaylayacağı bir durumdur. nesilleri tükenmedi gitti.

cumhuriyet halk partisi

atatürk kurmamış ve/veya iş bankasından belli bir payı oluk oluk kendilerine akmamış olsaydı şimdiye kadar elli kere tarih sahnesinden silinmiş olacak parti.

akşam 6 da eve gelince saatin bir anda 10 olması

televizyonu kapattığınızda geçebilecek bir durumdur. denemesi bedava.

chp ve mhp nin 31 mart sabahı kamuoyu açıklamaları

ulan cemaat ile işbirliği yaptık gene olmadı. ne yapsak yaranamıyoruz bu millete de ha...

genel seçimle yerel seçim kıyaslaması nereden çıktı anlamadım. alakaya maydonoz.