bugün

akıl ile eş anlamlıdır.
kısaca uludağ sözlük.
Bu filmi beğenmediyseniz film falan izlemeyin gerek yok.
eski türkçede akıl demektir. uslu kelimesinin köküdür. akıl arap alfabesinde, ayınla yazılan 'akl kelimesinden gelir.
öz türkçede akıl demektir.
1.30 saat izleyip sonunda dayanamayıp kapattığım film. buna bu puanı verenin amk.
Lupita Nyong'o, Winston Duke , Elisabeth Moss ve Tim Heidecker'ın başrollerini paylaştığı Jordan Peele filmi. Get Out ile büyük bir çıkış yapan yönetmen yine çok karışık bir film yapmış. Jordan Peele, komedi çıkışlı biri olduğu için sıklıkla komediye yer vermiş filmde. Bazen eğlenceli olsa da filmin ciddiyeti kalmıyor çoğu zaman.
Get out’ı netflix üzerinden us’ı sinemada izlemiştim. Aslında tam tersi olması gerekiyordu, us tam bir ev sineması havasında izlenilebilecek bir film get out sinemalık. Konu güzel sıkıcı değil yavaş ilerleyen bir film. 10 üzerinden 10 mu hayır ama sıkılmadımda. Sonunu acayip saçma bağladılar sadece. Birde yönetmen bey get out ile büyük bir başarı yakalamıştı üstüne koyması gerekirdi ama pekte fazla üstüne koyamamış. Amaaan vaktiniz varsa izleyin işte.
get out ile büyük bir başarı yakalayan ve oscar kazanan yönetmen jordan peele nin ikinci uzun metraj filmi. Bir filmi izleyince ya çok seven ya da yaşattığı zaman kaybından dolayı nefret eden, bu yüzden izlediği filmlerin toplam sayısı az olan biri olarak bu filme biraz nötr kaldım. Filmdeki Verilmek istenen fikri sevdim ancak bunun işleniş şekli karışıktı. Zümre farklılığı, alt-üst tabaka ilişkisi, aynı imkanlara sahip olan alt tabakadan bir insanın kolaylıkla üst tabakada yer bulabileceğine değinen iyi bir filmdi. Ayrıca filmde jeremiah 11:11 sürekli göze çarpıyordu ve bu incilde kiyametle ilgili bir kısım. Buradan insanın sonunu yine kendisinin getirdiği yorumu yapılabilir. Kapitalizmin yürüyen merdiven metaforuyla ele alındığını düşünüyorum. Ezilenlerin üzerine kurulmuş ve üsttekilerin sürekli birbirini kıskandığı(gabe ile josh ın çekişmeleri örneğin) ve daha fazlasını istediği bir dünya. Salt gerilim arayanların istediğini bulamayacağı ve somut olarak değil soyut anlamda degerlendirilmesini gereken film. müzikleri ve sinematografi muhteşem.

https://youtu.be/1idEVy_qH8c

görsel
Henüz izlemedim ama hakkında yapılan yorumlar ve eleştiriler ile bana gülme krizi geçirten 2019 yapımı korku filmi.
Biri demiş ki: "Harika bir filmdi. Uzun zamandır bu kadar derin uyumamıştım."
"Amerikan rüyası/zenciler/bol sosyal mesaj ile ikinci oscar'ı yapıştırayım demiş yönetmen"
"Yeni konseptler olsun da ne olursa olsun, biz bir sürü fikre azar azar bütçe yatıralım, arada tutanları da öyle bir sağalım ki tutmayanların da parası çıksın,” misyonuyla seri piyango bileti alır gibi sinema sektörüne giriş yapmış, bu sayede ekmeğine bakarken arada iyi işlere de sebep olan Blumhouse Productions’dan yeni bir yapım."
Vallahi siz çok yaşayın emi. Sabah sabah iyi güldüm. En kısa zamanda izleyeceğiz inşallah.
get out ile büyük beğeni toplayan jordan peele'in yeni filmi. 15 mart 2019 vizyon tarihi. baş rol için de black panther oyuncularından lupita nyong'o ve winston duke'u düşünüyormuş. m'baku varsa ben izlerim.
uludağ sözlüğün kısaltmasidir.
Akıl anlamında. Evet.
Akıl kelimesinin eş anlamlısı.
kadın çok güzel kınteycısss diyor.

regina spektor şarkısı.
google görseller'de aratıldığında sadece amerikan bayrağı ve haritasının çıktığı akıl anlamındaki kelime.
2004 yılında ankara da kurulmuş olan grunge grubudur. "Yukseklerde" adli promo cd'si oldukca basarılıdır. Grup Dincer Azapci, Merih Ozkan, Erman Parker ve Emre Akyuz den oluşmaktadır.
uludağ sözlüğün kısaltılmasıdır aynı zaman united states'in kısaltmasıdır.
(bkz: amerika nın oyunu bunlar)
(bkz: U S)

eng. Birleşmiş Milletler.
--spoiler--
düşünme, anlama, kavrama yetisi;
usavurma, çıkarımlar yapma; olaylar ya da kavramlar arasında zorunlu bağıntılar kurma,
bu bağıntıları algılama ve kavrama yetisi, akıl anlamlarına gelir.
--spoiler--
(bkz: us a götürmek) olarak cümle olarak ta kullanılabilir.

genel de gerici ve faşist kafalı mongol lar için kullanılacaktır.
bir soyisim. evlerden ırak!
akıl. aynı zamanda sevdiğim bir arkadaşımın soyadı. us denildiğinde aklıma direkt o geliyor. 2010 yılının başında, usu "as" diye okurdum. isteyerek değil tabi.. nerede bir us görsem, boğazımda bir şeyler düğümleniyor.. her zaman fotoğraflarına bakıyorum. her fotoğrafı bana ayrı hissettiriyor.. gözlerim doluyor bazen. bazen eski fotoğraflarına kadar gidemiyorum çünkü anılarım canlanıyor. bazen profiline bakmaya korkuyorum. geçen gün, "niye lan, aşık mısın bana" dedi. güldüm. "geçmişe aşığım" dedim. arkadaşına aşığım. hala aşığım. maalesef..
bir uludağ sözlük değildir.

not: mesaj kısaymış.
pek sevdiğim bir şarkı ve klip.

http://www.youtube.com/watch?v=fczPlmz-Vug