bugün

us

get out ile büyük bir başarı yakalayan ve oscar kazanan yönetmen jordan peele nin ikinci uzun metraj filmi. Bir filmi izleyince ya çok seven ya da yaşattığı zaman kaybından dolayı nefret eden, bu yüzden izlediği filmlerin toplam sayısı az olan biri olarak bu filme biraz nötr kaldım. Filmdeki Verilmek istenen fikri sevdim ancak bunun işleniş şekli karışıktı. Zümre farklılığı, alt-üst tabaka ilişkisi, aynı imkanlara sahip olan alt tabakadan bir insanın kolaylıkla üst tabakada yer bulabileceğine değinen iyi bir filmdi. Ayrıca filmde jeremiah 11:11 sürekli göze çarpıyordu ve bu incilde kiyametle ilgili bir kısım. Buradan insanın sonunu yine kendisinin getirdiği yorumu yapılabilir. Kapitalizmin yürüyen merdiven metaforuyla ele alındığını düşünüyorum. Ezilenlerin üzerine kurulmuş ve üsttekilerin sürekli birbirini kıskandığı(gabe ile josh ın çekişmeleri örneğin) ve daha fazlasını istediği bir dünya. Salt gerilim arayanların istediğini bulamayacağı ve somut olarak değil soyut anlamda degerlendirilmesini gereken film. müzikleri ve sinematografi muhteşem.

https://youtu.be/1idEVy_qH8c

görsel
güncel Önemli Başlıklar