bugün

2012 yapımı 114 dakikalık dram/fantastik/romantik/bilim-kurgu kategorisindeki juan solanas filmi, 6.4 imdb puanına sahip. 6 ödülü bulunuyor, jim sturgess ve kristen dunst esas rolleri paylaşıyor. 60 milyon dolar bütçe ile çekilmiş, gişede başarısız olmuştur.

Filmin konusu harikadır. mükemmel bir film olacak iken, aşkı baskın hale getirip bilim-kurguyu es geçmeleri, filmi basit bir romantik/dramdan öteye götüremiyor. Oysa bu malzemeden çok etkileyici bir fantastik/bilim-kurgu filmi yapılırdı. Bu hali ile de izlenebilirliliği var, fakat insan üzülmeden edemiyor. Yalnız efektler şahane, sırf görselliği yüzünden yıllardır arşivimdeki yerini koruyor görsel
görsel
çok değişik ve ilginç, bir o kadar da muhteşem bir film.
Yerçekimi bile aşka engel değildir. Bizde iki gönül bir olunca samanlık seyran olur sözünün iki gönül bir olunca dünyalar bir olur versiyonu bir film.
türkiye'de aşkın çekimi ismiyle yayımlanan film. son yılların ilginç filmlerinden birisi.
2012 yapımı bilim/kurgu aşk filmi. aşk yönünün ağır bastığı, canım konunun ve kurgunun içine edildiği doğrudur. sıradışı bilim/kurgu filmi olacakken, basit bir aşk hikayesinden öteye gidememiş. güzelim konuyu hiç etmişler, harcamışlar. keşke aynı konuyla daha düzgün bir film çekseler, böyle bir konu varken aşkın ön planda olması çok saçma. yönetmenin, senaristin allah belasını versin, oysa çok büyük ses getirirdi böyle bir yapım. ama yine de zaman geçirmek için, ve hayıflanmak için izlenebilir. ayrıca görsel şölen tadındadır, zaten görsellikten başka izlenecek pek bir şey yok. kristen dunst antipatiği, filmi çekilmez hale sokuyor. mimik, oyunculuk özürlü biri. ve hiç güzel değil, sevimli bile değil.

görsel efektler şahane
görsel
görsel
görsel
görsel
konusuyla orijinal film. günümüzde birçok film başka birinin taklidi olarak piyasaya sürülürken böyle bir filme denk gelince insan sevinmeden edemiyor. hele böyle izlerken düşündüren film olunca.

tam dedim buldum aradığım filmi derken birden aşk hikayesine döndü. çok ani döndü, ne ara döndü kestiremedim. romantik tarafı yerine bilim kurgu yanı daha ağır bassaymış keşke. güzelim hikayeye yazık oldu.

hadi onuda geçtim filmin sonunu nasıl sıkıştırdın o iki dakikaya. bir andan hangi gökten olduğunu kestiremediğimiz 3 elma düştü herkes erdi muradına.

son olarak izleyecek olanlara uyarı; film bittikten sonra ufak bir baş dönmesi oluyor korkmayın. filmin finali gibi etkiside kısa sürüp geçiyor hemen.
müyap'ın hangi akla hizmet youtube'a yüklediği anlaşılamayan şarkı.

https://www.youtube.com/watch?v=QeBbRlZPmz0

youtube linki;
https://www.youtube.com/watch?v=QeBbRlZPmz0
her şeyden önce çok ilgi çekici bir hikayeye sahip olan film. böyle bir dünya tasvirini daha önce hiçbir filmde görmemiştim. filmin aşağı dünyada olan sahnelerindeki mekanlar da pek güzel hatta masalsı. neredeyse bizim köyden bile daha güzel yerler var. ama yok lan şimdi düşündümde bizim köyün bir tık gerisinde. neyse, bu güzel fikrin tek ve maalesef ki en büyük handikapı süresi olmuş. ancak 180 dakikalar seviyesinde belki de devam filmi gerektirecek bir yapım ne yazık ki 100 dakikalık bir süreçte kotarılmaya çalışılmış. yine de izlenmesi gereken bir film çıkmış ortaya.
mercedes-benz'in reklam müziği.
tam bir biz ayrı dünyaların insanlarıyız filmi. bununla birlikte çıkış noktası olmasa bile şu sahnenin filme çok büyük etkisi olduğu kanaatindeyim.

http://www.youtube.com/watch?v=7yshUmxuEjE

her şeyden önce film daha başında kendini belli ediyor zaten. az biraz bilim-kurgu, çokça aşk içermesinin yanı sıra zaman zaman gayet eğlenceli bir film. reji tekniği açısından çekimlerinin oldukça zor ve zorlayıcı geçtiğini düşünüyorum. juan solanas'ın hem yazmış hem de yönetmiş olması, filmin amacına ulaşmasında gayet etkili olmuş. son olarak da kristen dunst'ın itici bir güzelliği, güzel bir iticiliği olduğunu bir kere daha görmüş olduk.

bilim-kurguyla karışık romantik bir film arayanların derdine çare olabilecek bir film.
süper bir konu, kötü bir son. bu kadar farklı bir filmin sonu böyle olmamalıydı dedirten. eksikleri olsa da yine de güzel, izlenebilir.
adamın birinin aklına şu zamana kadar ki en enteresan film konularından biri gelmiş, oturup senaryoyu mahalle bakkalına yazdırmış. özetle süper konu sıfır kurgu.
müthiş bir fikir, eksik bir senaryo.
kurgu bakımından orjinal bir film olduğu kesindir. amma velakin belki kötü yönetmen belki de kötü senaryo uyarlaması sebebiyle vasata yakın bir film olmuştur. az önce belirttiğim faktörler çok iyi olması durumunda ortaya ikinci bir inception çıkması kuvvetle muhtemeldi. ayrıca spoiler ibaresi altında inanılmaz bir mantık hatasını verip huzurlarınızdan ayrılıyorum.

--spoiler--
Adam'ın üst dünya'ya gidip oranın yerçekimine ayak uydurabilmesi için üzerine " üst dünya'ya " ait bazı cisimler yerleştirdi. kural şuydu; farklı dünya'ya ait olan bir cisim en geç bir kaç saat içinde ısınmaya başlar ve sogutulmazsa yanar. oysa ki Adam'ın üzerindeki aparatlar üst dünya'ya aitti fakat ne hikmetse üst dünyadayken hepsi ısındı.
--spoiler--
paloma faith'in do you want the truth or something beautiful albümünde, smoke and mirrorsdan sonra en güzel şarkısı.
fizik kurallarının amına koymuş filmdir.
fragmanıyla ismiyle ve üzerine kurulu olduğu fikriyle güzel görünen fakat izlendikten sonra hayal kırıklığı yaratan film.

filmi izlemeden önce fikir edinmek isteyenler için:
film bilim kurgu sevenlere göre değil zira her yer mantık hatalarıyla dolu. izleyecekseniz aşık olun birini çok sevin, dünya gözünüze toz pembe görünürken izleyin bu filmi. dünya gözünüze toz pembe göründükçe bu filmi seveceksiniz.

filmi izleyenler için geliyor bundan sonrası:
biri de çıkıp dememiş ki aga sims mi oynuyoruz insanlar öpüşerek nasıl hamile kalıyor? zaten her adımlarını gösteriyor çiftin bunlar ne ara birlikte oldular da hamile kaldığı ortaya çıktı kızın?
tamam o üzerine giydiği öbür dünyanın zımbırtılarıyla yer çekimi şeysini hallediyor falan ama adamın çişi bile yukarı akarken nasıl oluyor da o kan beyne hücum etmiyor bunların suratı kızarmadan etmeden rahat rahat dolanıyorlar ortalıkta. 30 saniye amuda kalkıyorum da kafam patlayacak gibi oluyor.
son olarak bob denen adamın insanların yüzde doksanı sudur mottosuyla nasıl işi çözdüğünü anlayabilen varsa beri gelsin. o icat ettikleri şey ortalıkta dolanan ne aşağı ne yukarı giden bir şey. içti mi o sıvıyı kanına mı enjekte etti n'aptı? bilen yok.

çok aceleye gelmiş bu film çok. buradan fıstık gibi bir bilim kurgu çıkardı şöyle azınlık raporu gibi bir şey. hadi matrix e de razıyım. baş rolü de tom cruise alırdı yine. fıstık!

neyse... film çok kötü değil ancak insan o fikre gerçekten acıyor. boşa gitmiş fikir boşa...
az önce izlediğim fragmanı muhteşem olan film. ilk fırsatta izlenmeli.
adamın aşkından ciddi ciddi yandığı film. izleniyor,güzel. eksiklikler var mesela nasıl hamile kaldı eden? onu da bir göstereydiniz keşke..onun dışında güzel-sevimli romantik bilimkurgu filmi. oyuncuları da filmi izlemeye değer kılmış. hoş.
ezber bozan bir konusu ve işleyişi var, bazı ufak tefek kafa kurcalıyıcı ayrıntılar haricinde pek sevimli romantik bir bilim kurgudur efendim. izleyin sevgilinizle mutlu olun gülümseyin sevgi pıtırcığı olun.
Alışılmışın çok dışında bir film tecrübesi sunan bir bilim kurgu ve romantizm filmi.*
Biliyorum bilim kurguda mantık aramamak lazım ama ben genede arayacağım.
1.Adam öbür dünyaya geçince saçları neden dikilmedi o dünyaya ait değil saçlar dikilmesi lazımdı.
2.Öbür dünyadan diğerine suya atlıyor beton etkisi ile gebermesi lazım.
3.Üste öbür dünya varsa hep gece olması lazım güneş göremeyecekler.
4.Ters yer çekimi gücününü kullanarak sınırsız enerji elde edilebilecekken hala petrol kullanılıyor.
Bide iki ayrı dünyadan bireylerin çiftleşmesi ile ortaya hangi yer çekimine ait bebek çıkıyor çok merak ediyorum :D
10 üzerinden 7,5 iyidir. Özellikler Adam'ın dağın tepesine çıktığı yerlerde süper manzaralar var.
Bu filmi Isaac Newton izlese diz çöker tövbe ister.
Ölmeden önce izlenmesi gereken film listesine 09.01.2013 saat 01:00 da benim tarafımdan eklenmiştir . izlediğim hiç bir film bilim kurgu ve romantizmi bir arada bu kadar güzel bir şekilde işlememiştir . izlerken başınız dönecek . Mecazi anlamda söylemiyorum , izlediğinizde anlayacaksınız *
kimse link vermemiş, buyrun efenim.

http://www.youtube.com/wa...v=lDeB5sDealI&ob=av2e
fragmanı fena halde inception filmine benzeyen kirsten dunst isimli hanımefendinin başrol oynadığı romantik bir bilim kurgu filmi. amme hizmetine devam ederekten fragmanı da şu şekildedir:

http://www.youtube.com/wa...v=koUNb86-ymg&ob=av3e

edit: vizyon tarihi net olmasa da 2012 sonları şeklinde bir dedikodu mevcuttur.
yukarı aşağı ...