1. ?.
  sözlük yazarlarının uludağ sözlük ile ilgili endişeleridir.

  --spoiler--
  peşin not: önce bir okuyun sonra yorum yapın.
  --spoiler--

  buraya yazarlar olarak da yöneticiler olarak da emek veriyoruz. biz yazarlar daha güzel bir ortamda yazarlık yapıyor olmak için, yöneticiler de bu ortamı güzel kılabilmek ve bunun parçası olabilmek için buradalar.

  lakin sözlük çizgisinde bir kayma mevcut son zamanlarda. maalesef bu kaymaya neden olan gevşeme hem yazarlardan hem de yöneticilerden kaynaklanıyor.

  evvela yönetici kanadına bakalım

  son günlerde tüm yazarların eleştirdiği bir ceza uygulaması göze çarpıyor. hadi bir taraf eleştirse tamam. bu sözlük bir kare ise, 4 köşesi de 4 kenarı da eleştiriyor. o zaman bunu irdeleme zamanı gelmedi mi?

  yönetim çekişmeleri yazarların dilinde bile dolanır olmuş. kim kimle çekişiyor, kim iktidar mücadelesinde, kim kime kıl diye ceza vermiş vs. öncelikle yönetimin tarafsızlığına olan güvenilirlik yeniden sağlanmalı. buna engel olan birçok karar da konsolide edilmeden uygulanmaya devam ediyor.

  zehir'in silinmesini herkes ayrıntısı ile biliyor. yönetim ayağına kadar. haksız silinmeler, silinip geri gelmeler vb. bu tarz durumlar güvenilirliği ve otoriteyi sarsıyor. yönetim, hatasız karar almak zorunda. bu sebeple ya kararları topluca verin, ya da keyfi kararların önüne geçecek bir formül üretin. çünkü silinmek bile birçok kişiyi üzmüyor. hele ki provokatif kişileri. çünkü aynı boku başka sözlüklerde yiyemiyorlar. burada silinseler bile hemen yeniden yazar olarak geliyor ve devam ediyorlar. bu da sözlük kalitesini düşürüyor.

  inanın bugün sözlükte bir şeye daha karar verdim. bu tarz olaylara göz yumulup, bu yanlış şeyler alışkanlık kazanınca; kutuplaşma da kolaylaşıyor. bu sayede kankalar birbirini tutuyor ve sözlük bölünüyor. kahve ortamı var. erinmeyin şu başlığımı okuyun: (bkz: hepimizin anasinin daha once verdigi gercegi)/#4645423

  bu başlığa sürüyle eksi yağması demek kutuplaşma var demek, insanlar artık okumadan nicke bakarak eksi veriyor demek. yahu sözlük iyiliğine yazdığım şeyler onlar. demek ki sözlüğün iyiliğini istemeyenler var demek. buna dikkatinizi özenle çekmek isterim.

  otorite demek asmak kesmek değildir. tutarlı olmaktır. bizler provokatif yazar istemiyoruz. alanen hakaret eden silinsin istiyoruz, hakaret edilen değil. yavuzum adlı yazarın silinmesi de buna örnektir. bu gemide ya beraber batacağız, ya beraberçıkacağız. ama zevk alamayan çok kişi var artık burada.

  yazar kanadından bakalım

  yönetim zaafiyeti ile yazar alımı aynı zamana denk gelince silinme korkusu kalktı, fakeler çoğaldı, siliklik yaptırımı gücünü kaybetti. ve bazı yazarlar ne kadar saçmalasa da silinmiyor. bunlar kabul edilesi gerçekler. artık kanka halinde yazdıkları bile bariz. gurupça sözlüğü bok ediyorlar.

  aklı başında yazarlar olarak, bunların kutuplaşma yaratmaya çalışıcı provokatif başlıklarına gaza gelmemeliyiz. tutturulmuş gidiyor karalama çabaları. ya müslümanlar, ya komünistler, ya ateistler hedef seçilip, tutarsız bahanelerle bir taraf yaratılıyor ve diğeri karalanıyor. tutarsız düşünceler bilerek seçiliyor. bu sayede sözde dini bütün gözüküp diğerlerini karalarken, dini bütün kişiler de karalanmış oluyor. çünkü dinle alakasız varsayımlarla diğerleri dinsiz ediliyor. aynı şey diğer taraflarda da söz konusu. sosyalist görünümlü provakatörler, ateist görünümlü provakatörler. herkesin içine girmişler.

  tıpkı yıllardır ülkenin içinde de olduğu gibi. sağın içine girip sola silah sıkan, veya aksi. oyuna gelmeyin arkadaşlar. gaza gelmeyin. her düşünce burada bireyseldir. kişileri bağlar. solun da sağın da amk. günahı bana. kutuplaşmayın. şu ibnelere alet olmayın. burası daha güzel bir yer olsun istiyorsak buna mecburuz.
  10 -6 ... fidelcastro
 2. ?.
  zoraki tanım: yazarların iyi niyetlerinden kaynaklanan endişelerdir.

  önce okuyun dedim ama dakkasında oylama geliyor. bu konuyu anlattığım başlığı incelemenizde fayda var.

  ahan da şu: (bkz: okumadan yazar olmak)

  gözünüzü seveyim okuyun bir.
  3 -1 ... fidelcastro
 3. ?.
  (bkz: provokatif entryler)
  2 ... fidelcastro
 4. ?.
  (bkz: bu sene iyi endişe yaptı)
  4 ... pax malm
 5. 1.
  nick odaklı oylama bunlara iyi bir örnektir. kişinin ne yazdığına bakmadan daha önce yazmış olduğu yazılara göre olmayan aklıyla fikir yürütmeye çalışarak eksilemeyi matah bir hareketmişçesine gururla yapan yazarlar bu sözlüğün ezik yanıdır. her ne kadar çocuk diyerek insanların aşağılanmasından hoşlanmasam da gerçek bu. ne kadar okumuş, ne kadar bilgili de olsa bir yerler de mutlaka eksikler var. kankacılık var yahu bu sözlük denen yerde.

  bir yazar birisiyle tartışır ve birisi diğerinin nickaltına iki satır karalama yapar. akabinde en alakasız kişilerden ama onun görüşüne mensup şahsiyet dalar ortama. farkındayım çok karmaşık oldu bu yüzden diyaloglaştırmayı deyeceğim.

  x yazar y yazarın nickaltına şöyle yazar:

  hede hödö olması için biraz daha büyümesi ve bazı şeyleri öğrenmesi gereken yazar.

  z yazar hemen konu hakkında bilgi sahibi olmadan savunmaya geçmeyi tercih eder. neden? çünkü o da y yazar ile aynı görüşten ve onlar yanlış yapmaz sanıyorlar.

  -hede hödönün farkına varamamış ergenlerin kendisiyle tartışmak için büyümesi gereken yazar. o çok akıllı oğlüm siz büyüyün.

  bu olaya bizzat tanık olduğum için tam ayrıntısıyla cümleleri vermek istemiyorum ancak ergen olma ithamıyla karşılaşan insan 30 büyük olduğu iddia edilen yazar ise en fazla 18 yaşında.

  kıssadan hisse; klavyesi olan yazıyor arkadaş.
  3 -1 ... erestor
 6. 2.
  endişe falan hikaye bu sözlükte. yorulmayın derim ben. adamlar bu durumdan rahatsız değil ki bi kere. sen endişe ettiğinle sinirlendiğinle kalıyorsun. okumak mesele değil. herkes okur. anlamak mesele. adam okur senin yazdıklarını fakat onları yorumlayabilecek kapasitesi yoktur. "eee banane mına koyum ben mutluyum" der düz adam. "endişe ediyosan yazma burada bilader" der zihniyetini siktiim.
  kimin için endişe edeceksin ki? bunlar için mi? eğer bu sözlükte bir şeyler yoluna girecekse; onun nasıl olacağı zaten belli. aklı başında yazarlar bunu biliyor zaten. kimi uçuyor kimi de yazmıyor zaten artık sözlükte...
  5 ... zitadam
 7. 3.
  sanırım giderek kalitesinden ödün veriyor. yazar alımında daha seçici davranmak gerekir bence.
  2 ... erdinaryus professor
 8. 4.
  sozluk ne oluyor gotun basin oynuyor serzenisiyle dile getirilmesi gereken endiselerdir.
  3 ... oneydilan
 9. 5.
  (bkz: hakaret edilen yazarın silinmesi)*
  1 ... fidelcastro
 10. 6.
  yazarların başlıklarını sol framede görmeye engel oluşturan eylemlerden duyulan endişelerdir.

  şöyle ki: (bkz: moderasyonun anlasilmaz hareketleri)*
  ... fidelcastro