bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Büyük Selçuklu devletinin kurucusudur,devlete adını veren Selçuk beyin torunudur.
  4 ... ingılışık
 2. 2.
  bağdat'ı alarak islam dünyasındaki arap egemenliğine son veren türk hükümdarıdır.
  5 ... bu cocuk okumaz
 3. 3.
  tuğrul bey nedense çağrı beyden daha bi karizma gözüken,çağrı bey iyi ama liderlik vasfı taşımayan görünümündeki twins brothers
  ... oscar de la hoya
 4. 4.
  laikligin tanimini en genel anlamda din ve devlet islerinin birbirinden ayrilmasi olarak gorursek islam dunyasinda laikligin tohumlarini atmis kisidir kendisi.
  1 ... strategy
 5. 5.
  30 yaşından sonra müslüman olup muhammed adını almış selçuklu beyidir. kalbinden geçenleri bilemesek de iran'da devlet kurmaya çalışan bir şaman türk için islam'a geçmenin siyasi avantajları olduğu aşikardır. gaznelileri yendikten sonra nişabur kentine girerken beline asılmış üç ok, eski türk efsanelerine göndermedir. (bkz: üçoklar) 70 yaşındayken arap halifesinin kızıyla evlenmiş ama kıza el sürmeyip geri evine yollamış, düğünde tutmaç yemiş, kankalarıyla tahta bir masanın etrafına toplanıp tarkan filmlerindeki hunlar gibi eğlenmişlerdir. tarih kayıtlarında yazmasa da tavuk budunu vahşice kemirdiğini tahmin ediyorum.
  2 ... duela dent
 6. 6.
  büyük selçuklu devleti hükümdarı.

  selçuk bey in oğludur. devleti kardeşi çağrı bey ile ikili yönetmişlerdir. kendisinin erkek çocuğu olmadığı için kendisinden sonra kardeşinin oğlu alparslan ülkenin başına geçmiştir.
  3 ... t14m0
 7. 7.
  selçuk beyin oğlu değil torunudur. babasının adı da mikaildir.
  2 -1 ... realdar
 8. 8.
  (bkz: doğunun ve batının sultanı)
  ... realdar
 9. 9.
  doğunun ve batının sultanı ünvanı abbasi halifesi tarafından yardımlarından dolayı verilmiştir.
  1 ... belki bir gun hayallerde
 10. 10.
  türk tarihinde hakkettiği değeri bulamadığını düşündüğüm türk hakanı. pek çok büyük hakandan daha büyük işler ve teşkilatçılık yapmıştır ama ara bir kahraman olarak bilinir. bunun sebebini gerisinde evlat bırakmamasına bağlıyorum. yerine geçen yeğeni alparslan amcasını gölgede bırakmıştır.
  1 ... damdakisaksafoncu