bugün

memleketteki gerilimi tetikleyen zihniyettir, aynı mecliste türkçe dışında dillerde konuşmaya kalkanlar gibi. belli alanlarda, herkes birbirine saygı duyacak. başka türlü yatışmaz bu millet.
bölgedeki çocukları düşünen zihniyettir.devletten bölgedeki çocukları, türkiyenin diğer bölgelerindeki çocuklarla aynı imkanlarda eğitim verilmesini sağlayıp ilerideki iş fırsatlarında eşit olmalarını arzu eden zihniyettir.

örneğin siz o bölgede yaşayan 7 yaşında bir çocuksunuz, evde sokakta kürtçe konuşuluyor, okulda ise öğretmenler türkçe ama arkadaşlarınızla kendi aranızda genelde kürtçe konuşuyorsunuz. eve gidip televizyonu açtığınız zamanda artık daha çok aile büyükleri daha iyi anladığı için kürtçe yayın yapan rtr 6 yı izliyorlar.sizin bölge şartlarınına göre kürtçeniz gelişebilir, bu da güzel bişeyde olabilir ama büyüyünce sana kürtçen iyi diye kimse iş vermeyecek, karnını doyurmayacak. senden iyi eğitim, güzel türkçe isteyecekelr.
facebook'taki gruplarının deklerasyonunda trt 6'nın var olmaması gerektiğini savunurken "Kürtçe diye ayrı, özgün bir dil yoktur. Kürtçe Farsça'nın bir lehçesidir" şeklinde saçma argümanlar ileri süren zıpçıktılarca beslenen zihniyettir.

sormak gerek, bir dilin hangi lehçesi, diyalekti, aksanı, ağzı veya şivesi hangi özelliklere göre dili temsil edebilecek ana lehçe olarak kabul edilip bu şekilde rütbelendirilebilir?

tükiye'deki ulusal televizyonlar genel olarak türkçe'nin istanbul şivesi ile yayın yapıyorlar. bu durumda türkçenin karadeniz ya da ege şivesiyle yayın yapan kanallarına karşı mı çıkmak gerek? istanbul şivesinin bulunduğumuz çağ itibariyle revaçta olması sadece pratik anlamda onu popüler ve kullanışlı kılar ama bu durum istanbul şivesinin diğer şivelere özsel bir üstünlüğünün bulunduğuna kanıt değildir. yani ortada "bu şive ya da bu lehçe üstündür ve yayın dili olarak kullanılabilir ama öbürü daha aşağı seviyelidir, kullanılamaz" şeklinde bir durum yok ve böyle aptalca bir yaklaşım da zaten olamaz, olmamalı. hani azerbaycan'ın türkiye'de o çok karşı çıkılan ve rencide olunan "azerbaycan kanallarında azeri şivesinden başka şive konuşulmayacak" özetli kararıyla türkiye lehçesine yasak getirmesi nasıl bir saçmalıksa ve nasıl olmamalıysa, kürtçeye karşı bu ayrımcı ve saçma tavır da olmamalı.

kürtçenin bağımsız bir dil olmayıp farsçanın lehçesi olduğu iddiasını kabul etsek bile trt6 protestocularının yine de haksız olduklarını anlatmak için yazdım bu iki lakırdıyı. zira, kaldı ki kürtçe farsçayla yoğun şekilde bağlantılı da olsa, ayrı bir etnik gruba ait ayrı bir dildir. ve kaldı ki türkiye'de bu dili kullanan milyonlarca insan olduğu için hangi dille bağlantılı olduğu önemli olmaksızın kendi halince yayın dili olmayı da hak eder. hakkaniyet bunu gerektirdiği gibi, kürt varlığının türk varlığına karşı yok edici etkisi olduğuna dair kabullere dayalı politik yaklaşımlar da en az trt6'ya bu lehçeli fötürden* bozma sebeplerle karşı çıkmak kadar saçmadır. çünkü yok olan şey aslında türk kimliği değil, uzatmalı bir diktatörlük ve onun mentalitesidir.

yoksa siz hâlâ kart-kurt?
trt nin acılımını bilen zihniyettir. ama cok sacma lan bu diye düsünen zihniyettir.
hükümetin oy peşinde koştuğunu sırf bu yüzden aptalca adımlar attığını bilendir. neden mi bakalım şu devlete: önce öğretmen gönder hiç türkçe bilmeyen ama türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan çocuklara(ki tabi ki gittim görevimiz bu yüzden öğretmen oldum) sonra da aman türkçeyi okulda öğrenin ama okulda kalsın der gibi devlet bütçesiyle tv kanalı aç terör böyle çözülmez dağda ki terörist böyle bırakmaz elindeki silahı bunu yarım aklımla ben anladım ama oy verdiklerimiz anlamadı anlamak istemediler çünkü nasıl bir politika nasıl bir anlayış çözemedim ben.
mantıklı düşünebilen, dil birliğinin önemine inanan zihniyettir.
altına işeyebilendir. bez bağlanmalı işe yarar belki...
Alnından öpülecek vatan evlâtlarıdır.Bravo onlara.Madalya takılası insanlardır.Sonuna kadar haklılardır da ayrıca.
türkiyede yaşayan 30 küsur etnik grubun da bir kanal istemesiyle sonuçlanacak bir yayın politikasına karşı olmaktır. bu devlet bu kadar zengin değil ayrıca da daha adam gibi türkçe konuşamayan halkın türkçeden daha da uzaklaşması ve türk vatandaşlarının tek ortak noktasınında ortadan kalkmasını istemeyen zihniyettir.

osmanlının çöküşünden ders alabilmiş, kafası çalışan insanlardır. (bkz: cephede osmanlı askerlerinin birbirinin dili anlamaması)
kült düşüncelere sahip, aşırı muhafazkar zihniyettir bu.
kürtlerin tvlerinin olması bu ülkede sanıldığı gibi bölücülüğü tetikleyecek faaliyet değildir. roj tvye muhtaç olan insanlara sunulan güzel bir alternatiftir bu aslında. biraz seçim malzemedir ama yinede bazı tabuları yıkmış bir harekettir trt6. bu ülkede yasalar var,rtük var. bu ülkede hangi dilin tv si olursa olsun bölücü yayın yapıldığında cezası neyse görür zaten.bu konuda endişe etmek yersizdir,ki bu bir devlet kanalıdır.yayın formatıda bellidir.
milliyetçilik milliyetçilği doğurur. ülkemiz etnik çeşitliliğiyle milliyetçiliğin ters tepeceği bir yapıya sahiptir. bugun 21. yuzyılda hala eski dunya milliyetçiliğiyle bir yere varamayacağımızı anlamak lazım. artık devir birçok ırkın milliyetçiliği bir kenara bırakıp ülke için yurt için birşeyler yapıp ülkenin daha iyi yerlere gelmesi için çalışması zamanıdır.keşke hala bu köhne muhabbetleri konuşmasakda sanayimizin,ekonomimizin,sanatımızın ve diğerlerinin ne kadar iyiye gittiğinden bahsedebilsek.ama gerek bu köhne tartışmalar, bu gereksiz kült muhabbetleri aşamadığımız için hala kendi yağıyla bile zor kavrulan,krizin teğet geçtiği veya derinden vurduğu bir ülkeyiz.
dünyanın birçok şeyi aştığı bu dönemlerde bizde bu tartışmaların olması hala üzücü.aydınlanan dünyada zorla kimi türk yapacağız hala anlamıyoruz.ama bulgaristanda turklerin hakkı elinden alınınca,türklere laf edilince ayağa kalkarız o ayrı.kendi sınırımızda olunca farklı.bugun almanyadada türk kanalları var.onları kapatınca ayağa kalkar ama bu zihniyet.kardeşliğin binlerce yıldır yaşandığı bu topraklarda bozulan kardeşliğin düzelmesi,bu zihniyetlerin değişmesi ümidiyle...
pkk ya karşı çıkana faşist diyen zihniyet'ten daha mantıklı zihniyettir.
Kendini beğenmiş,herkese yukardan bakan bir zihniyettir. Aslını inkâr eden kişidir.
(bkz: alone with everybody zihniyeti)

evet karşıyım. çok da umrumda sanki diyeceksin ama umrunda biliyorum. bir çerkes olarak çerkesce yayın yapacak olan kanala da karşıyım, arapçaya da...

ülkede herkesin birbiriyle anlaştığı tek dil türkçedir. kürtler türkçe bilmiyorsa bu kendilerinin sorunu. aynı amerika'da yaşayan çinlilerin ingilizce öğrenme zorunluluğu gibi. aynen a'nın alt kümesinin b olduğu gerçeği gibi. bilmem anlatabildim mi?
devlet doğu ya yatırım yapmıyor yalanını ağzına sakız etmeyen zihniyettir.
insanları roj tv'ye mahkum ederek, dolaylı yoldan, teröre destek veren insanlardır.
(bkz: biri beni mi çağırdı)
(bkz: beitar jerusalem)
Beyni yeterince işlemeyen varlıktır, muhtemelen insan bile değildir. Etten ve kandan oluşmak insan olmayı zorunlu kılmaz.
ana dilde eğitime de karşı çıkan zihniyettir.
et ve kemikten olmaları insan olduklarını kanıtlamaz. ayrıca kanala istemese de mecburen destek veren insandır. mağlum elektrik faturaların da trt payı altında vergi alınır.* *
(bkz: şimdi ayarlara bağlanıyoruz)
helal olsun denilicek insandır.
her şeyin farkında olan zihniyettir. aferimdir ona.
farklılıkları pekiştirerek terörün önüne geçilemeyeceğini bilen zihniyettir...
trt 6 denen bu kanalda sadece turku,halkla roportaj gibi program cesitlerinin olmasina karsi cikan zihniyettir.size gore kurt halkinin tv den faydalanabilecegi alan sadece muzikten mi ibarettir.bu halkin tartisma programlarina,sinemaya hic mi ihtiyaci yoktur.tipki amerika da zenciler icin "biz zenciyiz,beyaz adam ne anlar" tarzi programlar oldugu gibi bu kanalda da "biz kurduz ve hicbir sanatsal aktiviteye ihtiyacimiz" yok demeye calisildigi gorulunce daha da karsi cikilmasi gerekmektedir.
hayatında trt yi koyun gibi izlemiş zihniyettir de aynı zamanda.
hayatında trt izlememiş zihniyettir aynı zamanda.
trt nin 5 kanalından ne gördük ki 6.sı açılsın diyen zihniyettir de aynı zamanda.