bugün

Birisi bana açıklayabilir mi.
kuru korumak demektir.
kur korumalı ise kur tarafından korunmak demektir.

yani kur farkından sana faiz okarak yansıyor gibi bişeyler vardı sanırım.
elindeki yerli para kur farkindan etkilenmesin diye dolar alacagina sen o parayi bana ver, ben sana geri verirken o kur farkindan kaybettigin farkida veririm demek.
Gerçekten de kur korundu. Döviz aylardır artmıyor. Cakıldı kaldı.
Kur korumalı ile döviz çakıldı kaldı diyen cahiller görüyorum.

Faizleri %50 olduğunu bilmiyorlar galiba.
Fakirden alıp zengine vermek.
Rıfat abi.

https://youtu.be/vU-jsewdAzc?si=Tqd60HMXBCjfWoc1
Karşı cinse yaptığınız kurların devlet tarafından korunmasıdır.
Şu demek:
Belli bir dönem Döviz kurunu sabit tutmak istiyorsun.
Bunun için piyasada dövize rağbet olmaması gerek.
Bunun iki yolu var: 1. Millet döviz almak istemeyecek 2. Elindeki dövizi bozmak isteyecek.
Bunun tek bir çıkış yolu var: faizi yükseltmek.

Fakat bir kısım diyor ki, senin paranın bir değeri yok. Verdiğin faiz de, reel enflasyonun ya da dövizin gelebileceği noktanın altında kalabilir. Kur koruma çıkarıyorsun.. ya sana yüksek faiz vereceğim, ya döviz artarsa seni zarar ettirmeyip, üstünü tamamlayacağım. Sen hangisinden daha çok kar edersen..

Sonra ne oluyor: millet çalışıp bir avuç adamı besliyor..

Peki neden kkm’yi bitiremiyorsun.. hızlı bitirirsen, bu sefer para tl’den çıkıp dövize girecek, baştan beri verdiğin faiz çöpe gidecek. Azar azar bitiriyor ve bu süre içerisinde halkı faiz ödemeye mahkum ediyorsun. Dövize ekstra giren bir para olmadığı için kur sabit kalıyor, faiz frenine dokundura dokundura basıyorsun, halkın da anasının bellendiğiyle kalıyor.
--spoiler--
karşı cinse yaptığınız kurların devlet tarafından korunmasıdır.
--spoiler--

Senin de aklın fikrin karşı cins be bıro.
Meşrebine göre; güzel bir hanıma veya yakışıklı bir erkeğe yürümenin, ne kadar haklı ve doğru bir eylem olduğunu, her tür ortamda savunmak ve arkasında durmaktır.
Kur koruma yerli robin hoodlar tarafından geliştirilen fakirden alıp zengini daha zengin yapma projesi olabilir mi.
Türk lirası sadece Türkiyede geçen bir paradır. Maalesef Türkiyede her mal ve hizmet dövize endekslidir ama Türk lirası değildir. ihracatçı, turizmci, holdingler devlet kendini swaplarla, fonlarla, enflasyonla, vergi reformlarıyla, çıpalı kurla bir şekilde korur, olan gariban işçilere, daha da beteri emeklilere olur. Aklı olan kaçar kurtulur, anladın mı canım.
Kûr yapanları toplayıp koruyorlarmış galiba.