1. 1.
  trigeminal sinirden kaynaklı, nedeni belirlenemeyen, yüzde ani, şiddetli şimşek çakması şeklinde ağrı ile belirti veren, ilerlemiş vakalarda siniri bloke ederek ağrıdan kurtulma denenen nevralji türüdür. *
  2 ... aysengruda
 2. 2.
  (bkz: nervus trigeminus)
  ... mirnettin
 3. 3.
  hastalığın ağrısından dolayı intihar eden vakalar mevcuttur.
  1 ... piyon
 4. 4.
  diş ağrısından daha şerefsiz olduğu ile ilgili rivayetler uydurmadır. zira diş ağrısı trigeminus nevralji de yapar. en azından dans eder, bir şeyler gargara eder ailecek.
  ... buna siir sahittir ben degilim
 5. 5.
  'Van Gogh kulağını trigeminal nevralji ağrısı yüzünden kesti...' diyenler vardır. Varis çorabı sıkılığında bir malzemeyi ağrı başladıgında yüze geçirmek işe yarabilir.
  ... hipomanisaadet
 6. 6.
  Trigeminal nevralji beşinci kafa çifti olan n. Trigeminus' un sensitif dallarının dağıldığı alanda lokalize olan, üç dalından herhangi birini veya ikisini hatta üç dalınıda aynı anda tutabilen, paroksismal, şiddetli, keskin ağrı ile karakterize idiopatik bir hastalıktır.

  Ağrısı paroksismal yani bur ağrı yapıp bir süre bekleyip tekrar ağrı yaptığından hastayı ağrı değil ağrıyı beklemek yorar.

  Ağrısı çok inatçıdır. Henüz tam bir tedavisi yoktur.

  Çok ilginçtir siniri tıbben yaksak bile ağrı bir süre sonra yeniden ortaya çıkmaktadır.
  3 ... ages
 7. 7.
  Trigeminal nevraljide, şimşek çakması benzeri dayanılmaz bir ağrı karakteristik olarak ortaya çıkar ve saniyele içinde kendiliğinden kaybolur.
  Tedavi: Karbamazepin kullanılır,pek çok hastada semptomların düzelmesi görüldüğünden bu tedavi tanısal test olarak da kullanılmaktadır.

  kaynak: http://www.aciltıp.com/trigeminal-nevralji
  ... acils
 8. 8.
  siniri etkiliyen ve yüz bölgesinde dayanılmaz ağrılara sebep olan hastalıktır.

  http://www.haberturk.com/...n-aslinda-izdirap-cekiyor
  ... true
 9. 9.
  Yüz felci olarak bilinen, kulak arkasında ağrı ve kulak uğultusu ile başlayıp, tat alma hissinin kaybedilmesine yol açan bir rahatsızlıktır. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve bağışıklık sistemini etkileyen rahatsızlıklar Trigeminal Nevralji'nin sebebleri arasında düşünülmekle beraber bu hastalığın temel sebebi kesin olarak bilinmemektedir.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/Trigeminal_nevralji
  ... hasmet ibriktaroglu
 10. 10.
  (bkz: onediodan tıp öğrenmek)
  5 -1 ... tatardoktor