1. 1.
  elektro gitarlarda* köprü kısmında bulunan kol.tellerin gerginlikleriyle oynayarak sesin değişmesine yarayan alet.çok fazla kullanıldığında gitarın akorunu bozar,tellerin ömrünü azaltır
  1 ... berbay
 2. 2.
  fender'in telecaster modellerinde bulunmayan kol
  ... berbay
 3. 3.
  yokken ihtiyacı hissedilmeyen. bir kere alışılınca da bir daha bırakması zor olan elektro gitar ayrıntısı. lüzumlu lüzumsuz tartışmasına girmeye hiç gerek olmadığı kanaatindeyim. bir gelişmişi floyd rose'dur. normal tremolo kolu sadece geri giderken, floyd rose hem geri hem ileri gidebilmektedir. ama sustain'i büyük ölçüde bozduğu için kimi gitarist normal tremolo kolu ister sadece. petrucci'nin şu anki gitarı buna örnek olabilir. (daha önce kullandığı ibanez'de floyd rose vardı) wilkinson, fender şu an aklıma gelen üreticiler..
  ... kakabanga
 4. 4.
  elektro gitarda vibrato yapmaya yarayan kol.steve vai büyük ustalıkla kullanır.güzel icattır
  ... kamilsevenadam
 5. 5.
  floyd rose lisanslı ise (yani orjinal floyd rose değil ise) 100m yakınından geçmemek gerektiği kanaatindeyim. zaten tel takımı değiştirmek bir eziyetken, akord tutmaması, bazı perdelerde ses kaybı yaratması da üstüne eklenir. hayatınız zindan olur.
  ... nebkheperouri
 6. 6.
  "whammy bar" diye geçer.
  ... double cross
 7. 7.
  eğlencelidir. clean ton yerine sert bir efektle misal distortionla birlikte kullanırsanız cins cins sesler çıkartır. ilk başta garip gelir. ama sonra bir alışırsanız tremolo kolu resmen elinizle bütünleşir. ama fazla uğraşmayın garip sesler bulacam diye. çünkü jimi hendrix yapılması gereken herşeyi fazlasıyla yapmıştır. bunun birde çift taraflı olanı vardır ki tadından yenmez. (bkz: floyd rose)
  ... schnicspiheg
 8. 8.
  kullanırken kopabilecek kollardan.

  (başkalarıda var yani..)
  -1 ... purp
 9. 9.
  bir demir çubuğa 25 tl verilir mi? sorusunu akıllara getiren koldur. (bkz: kol gibi girdi)
  ... architectus
 10. 10.
  kullanırken adamı kendinden geçirtir.
  ... 3 tam 1 robot