1. 1.
  dördüncü haçlı seferi sonrasında kaçan bizanslıların kurduğu imparatorluktur. Venedik ve Cenevizli gemicilerin, Akdenizin doğusuna taşıdıkları Haçlı Ordusu, Selahaddin Eyyubi nin Kudüs 'ü tahkim etmesi sonucunda burada bir galibiyet elde edemeyeceklerini anlayarak yönünü istanbul'a çevirdi. istanbul , Hristiyan Ortodoks ların elinde olduğu için, katolik Haçlılara göre doğal düşman sayılırdı. 1204 yılında istanbul ele geçirilerek, bir Latin Krallığı kuruldu. imparator sülalesi ise kaçabildiği yerlere kaçarak canını kurtardı. Bunlardan bir kısmı Ege adalarına, bir kısmı iznik 'e ve bazıları da Trabzon 'a giderek, Bizans'a bağlılığı devam eden bölgede Gürcülerin de yardımı ile Pontus Rum imparatorluğu' nu kurdular. Sinop - Trabzon arasındaki bölgede kurulan bu devlet, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından ortadan kaldırılıncaya kadar 257 yıl yaşamıştır. osmanlılar ın eline geçene kadar hükümdarlarına büyük komnesos ünvanı verirlerdi. bu yüzden adı komnesos imparatorluğu olarak ta geçer.
  4 -1 ... serander
 2. 2.
  (bkz: rte cumhurbaskani olursa yapilabilecekler)
  1 -2 ... bl
 3. 3.
  Topal Osman ağa'nın önderliğindeki çete ile yıkılmış olan krallıktır.
  1 -1 ... deathbiscuit
 4. 4.
  1204-1461 yılları arasında yaşamış imparatorluk.
  1 ... gorunenkoyunistenmeyenkilavuzu
 5. 5.
  trabzonda rumca bilinmesinin sebebi.
  3 ... misterio
 6. 6.
  mithridates'in kurduğu devletin devami olan sehir devleti.

  not: aralarında bayağı kronolojik fark var.
  1 ... bursaray
 7. 7.
  Bizans imparatorluğunun son zamanlarında dirilmek için bel bağladığı siyasi yapı.
  1 ... gokborusbl
 8. 8.
  1461 yılında yıkılmıştır. beyin yerine böbrekleriyle düşünenler bu imparatorluğu topal osman' ın yıktığını söylemektedirler.
  2 ... tulumci
 9. 9.
  (bkz: 1461 trabzon)
  1 ... professeur
 10. 10.
  sinop trabzon arası yörede kurulan ufak sınırlardaki devleti neden imparatorluk diye adlandırıyoruz ki?

  tamam imparatorluk birçok farklı millete ev sahipliği yapan devletlere denilir ama falanca dağda şunlar, bu dağda bunlar diye indirgersek hemen her devlet imparatorluk olup çıkacaktır.
  ... eylulsabahi