bugün

bademcik iltihabının aşmış biçimi.

haftalarca yatırır,ağzınızı dahi açamazsınız,yemek yemek şöyle dursun tükürüğünüzü dahi yutamaz peçete yardımıyla dışarı atarsınız.*
minimum 15 iğne ve 2 serumla geçer.

(bkz: ben kendimden biliyorum)
kulaklardan ateş çıkartan, bademciğin bademciklikten çıkıp badem-baba olduğu hadise.*
tonsilla ve itis latince kelimelerinin birleşmesinden oluşan terim.
latince bademcik anlamına gelen tonsilla ve iltihap anlamı veren -itis son ekinin birleşmesiyle oluşan bu latince terim, bademcik iltihabı demektir.
bugün işbu hastalığa yakalanmış olduğumu öğrendiğim, bademcikleri koç taşşağı gibi yapan, yetmezmiş gibi lenfleri de şişirip boyunda ekstra şişlik yaratan, götten yenilen antibiyotik iğneyle çabucak düzelebileceğinin doktorum tarafından söylendiği hastalık.

zorunlu edit: hala düzelmedi, ağızdan yeni anti'ye başladım, yaptığım hiçbir şey işe yaramıyor gibi, sağ bademciğimdi sorunlu olan,şimdi sola da atlamış, yutkunurken tüm vücudum kasılıyor, su içemiyorum a.q sıcağında, böyle hastalığında, böyle savunma sistemininde, böyle bünyeninde net ve açık olarak amına koyayım! türkiye sınırları içinde yokmudur bunu geçirecek bir bitki ot bok püsür birşey,sarımsak,adaçayı,tendürdiyotlu karbonat,tuzlu su,antiseptik gargara..bunlar işe yaramayanlar..lütfen bilgisi olan varsa paylaşsın bana mesaj atsın, taşak boyutundaki şeyden ölmek üzereyim ya.
sıcakta hiç çekilmeyen , açlıktan ölsen de boğaz acısından hiç bir şey yiyemediğin lanet olası hastalık.
gece acıyla uyandıran lanet bir şey. insan yutkunmamak için şu dişçilerde ağızdaki sıvıları çeken zımbırtıyla yaşamayı hayal ediyor.
küçükken yakalandığımda geceli gündüzlü penisilin yediğim lanet hastalık. bir yandan popom, bir yandan boğazlarım. o minik bünye bunu nasıl kaldırdı bilemiyorum yani.
en kötü yanı sigaradan zevk almanızı engellemesidir. lakin sigaradan önce bir adet portakal yerseniz biraz olsun sigaranın tadı gelir. ama içmeyin tabi, için ya da aman ne bileyim işte.
halk arasında bademcik alarak bilinen farenksteki en büyük tonsillerin enfeksiyonu sonucu iltihabi reaksiyon vermesi ve vücutta genel bir inflamasyon cevabı verilmesine sebep olan hastalık.

(bkz: akut tonsilit)

(bkz: kronik tonsilit)
bu salak sey varken hic bisey yiyemiyorsunuz. hani boğazımdan geçmiyor derler ya aynen öyle iste. ne güzel sevinmistim oysa ki, iyice 0 beden olucaktım. bisey yiyemiyorum ya nasıl olsa, fırsat bu fırsat dedim. ama kronik falan dediler gözümü korkuttular. bu gün gidiyorum doktora. bu arada pastil hic bi ise yaramıyor. klinik testler ve arastırmalar sonucu kanıtlandı. belki strafenin bal ve limonlu olanı bi ise yarar. onun etken maddesi farklı. ayrıca bal ve limon da boğaza ayrı bi neşe katmaktadır. bi doktora gidiyim gelismeleri aktarıcam buraya.
iyi düzelmezse bitirir adamı kalp romatizmasına kadar gider.
ateşli ve boğazının şişmesiyle geçen bir hastalıktan sonra boğazdan sarı sarı nohut biçiminde parçalar gelmesidir. tiksindirir.
sizden farklı bir insan sesi çıkmasına sebep olan berbat ötesi rahatsızlıktır.
görsel

perişanlığın tavan yapması. felaket. depresyon tabelası. pislik.
günlerdir resmen iltihap yutuyorum a dostlar. 4 gün oldu bi lokma yemek yiyemedim. ağzımın içinde iğrenç bi tat var. agllamak istiyorum..
Çok berbattır. Elden ayaktan kesilirsiniz sesiniz farklı çıkar yutkunamazsınız. Bademciğiniz şişmiştim ayna da bakarsınız beyaz tanecikler vardır tonsilit tonsil yani bademcikten gelir. Çoğunlukla bakteriler tarafından oluşur karbonatlı su yasa ada çayı ile gargara ve antibiyotik iyi gelecektir sizi süründürür. Kimse ye bir şey anlatamazsınız o acıyı anlayamazlar başlarına gelirse anlarlar ancak. Nitekim hiç olmak istemeyeceğiniz türden hastalık.
Kronik hale gelebilen rahatsizlik.elim, kolum gibi benden bir şey haline gelmistir kendisi.kroniklesmesinden de öte BiR durum vardır ki ilk kez bu yil basima gelmiştir 15 serum ve 1 hafta rapora rağmen toparlayamadim kendimi.antibiyotik tedavisi sarttir.sicak bir şeyler icmekle, nane limonla, terlemekle gecmez.ihmal edilmemelidir.
tonsilitten ölünüyor mu diye merak ettiğimdir.:(
bademciklerin alınma sebebidir. aldırın rahatlarsınız.
Bademcik in latince si tonsil dir. sondaki it eki tıp dilinde iltihap demektir. Tonsillit bademcik iltihabı anlaına gelir.
4.güne geldim hala ebemi siken hastalık. Öksürüyorum a dostlar ciğerlerim ağrıyor.
Çocuklukta defalarca geçirdiğim hastalıktır. iğne yemekten ciğerim solmuştu.
Selam sözlük. Hahahahahahahahah. Bu hastalık bana sözlüğü açtırdı resmen. Bu yıl ikinci defa yakalandığım hastalıktır kendileri. Bu sefer gurbet ellerdeyim ne bir çorba yapanım ne bir dert dinleyenim var o yüzden sana sığındım sayın sözlük. Üç gündür yakamı bırakmayan bu hastalık giderek kötüleşiyor. Geçen sefer ne kadar sürmüştü hatırlamıyorum ama en az bir hafta civarıydı sanırım. Dün antibiyotik almaya başladım ama sıfır gelişme. Üç gündür uyku uyudum mu uyumadım mı gerçekten emin değilim farkında olmadan arada bir uykuya dalıyorum bi saat uyuyup kalkıyorum gibi bi his var içimde ama gerçekten emin değilim. Kendi isteğimle uyuyamıyorum çünkü. Hastalık başladığından beri inanılmaz şekilde salya üretiyorum ağzım 30 snde doluyor. Halbuki su falan da içemiyorum bu kadar sıvı nerden geliyor anlamış değilim. Neyse, eğer sırt üstü yatarsam bu salyalar boğazıma ilerliyor ve yutmak zorunda kalıyorum. Ama herhangi bir şeyi yutmak gerçekten boğazıma bıçakla bi kesik açmakla eş değer olduğu için yutamıyorum. Yüzüstü uyumaya kalksam öyle bi salya akıyor ki uykuya odaklanamıyorum havuz oluşturuyorum resmen. Oturuyorum ben de yatağın üzerinde, yanımda poşet var ona tükürüp duruyorum 30 snde bir. Sinirden kendimi sikmek üzereyim gerçekten. Resmen açlık ve susuzluk çekiyorum. Vücudum aşırı zayıf kaldı. Zayıfladıkça hastalık uzuyor hastalık uzadıkça zayıflamaya devam ediyorum iğrenç bi döngü. Sürekli bir boğaz ve kulak ağrısı da var zaten. Allah belasını versin böyle hastalığın. Ayağımı kırmıştım bi keresinde 3 hafta alçıda kalmıştı. O bile bundan daha iyi yemin ederim. En azından su içebiliyordum ya, su ya su!! Yeterince ağladım sanırım. Hoşçakal sözlük.
2019 marttan beri 2-3 ayda bi başıma gelen, geldi mi 2 hafta geçmeyen, dün oh geçti diyip yürüyüşe çıktıktan sonra bugün ayak seslerini yeniden duyduğum bela. bademcik ameliyatı artık kaçınılmaz gibi gözüküyo. amoklavin amoklavin nereye kadar.
Saatlerce dans edip terleyince geçti. Ben de şaşkınım.