bugün

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliğinde neden yok dediğim eşi elf olan karakter. bir maia.
kitapta okumuştum. ormanda bar özlemi çeken lay lay lom bir tip. filmde göremedik kendisini
orta dünya için " buralar hep dutluktu " diyebilecek yegane karakter. yaşlıdır epey, ortadünya'ya düşen ilk yağmur tanesini gördüğünü söyler. epey güçlüdür öyle ki yüzüğün gücünden etkilenmemiştir. nedense peter jackson'un bu beyfendiyi filme koymamasını filmde gandalf'in yaşlı başlı bilge kontenjanını doldurması olarak düşünmüşümdür.
bfme 2 nin witch king genişleme paketi için kullanıcıları tarafından geliştirilen edain mod isimli modda khamul ile dövüşürken birden spiderman olan doğumu belli olmayan orta dünya karakteri.
(bkz: arda sikime dol guldur götüme)
bir sinema dergisinde hobbit filminin eleştirisi yapılırken adına rastladığım karakter.

edindiğim kanı keşke filmde olsaydı zira eleştirmen tom için çok keyifli bir kahraman adayıydı diyordu.
yüzüklerin efendisi oyununda bulunan bir kahramandır.
on numara adam. lotr 2 oyununda fena işe yarar kerata. ama hobbitte bile bahsinin geçmemesi koydu hani.
Düşsel Orta Dünya'da en kudretli maia olarak betimlenen zaat-ı muhteremdir. Yaşlı Orman'da, kendisi gibi Maia olan karısı Altınyemiş'le mutlu mesut yaşar. Öylesine kudretlidir ki o ve karısı Tek Yüzük'ten etkilenmezler. işlevlerini kimse bilmez lakin Tom Bombadil için Arda'daki hiçbir olayın önemi yoktur. Bu, karakterin ne derece güçlü olduğunun da kanıtı olarak düşünülebilir.
kesinlikle maia değildir.

Tolkien'in (Y.Y.) bir mektubundan alıntı ile:

---alıntı---
"As a story, I think it is good that there should be a lot of things unexplained (especially if an explanation actually exists);
And even in a mythical Age there must be some enigmas, as there always are. Tom Bombadil is one (intentionally)."
(The Letters of J.R.R. Tolkien, p. 174)
---alıntı---

---yani diyerem ki---
"Bir hikayede, bence açıklanmayan bir çok şeyin olması iyidir (özellikle bir açıklama mevcut ise); ... Ve hatta mitolojik bir çağda kimi bilinmezler olmalıdır, hep olduğu gibi. Tom Bombadil de bunlardan biridir (bilinçli olarak). "
(J.R.R. Tolkien'in Mektupları, s. 174)
---yani diyerem ki---

kendisi bir bilinmezdir.
Tom Bombadil,Yüzük Kardeşliği'nde Frodo,Sam,Pippin ve Merry yüzüğü Ayrık Vadi'ye götürürken tanışırlar. Yaşlı Orman civarında dörtlü bitkiler tarafından öldürülmek üzereyken,Tom Bombadil onları kullanır.
Şaka yapmayı ve şarkı söylemeyi çok sevmektedir,ayrıca Orta Dünya'da yaşayan en yaşlı kişilerdendir.

Okuduğum bir kaynağa göre J.R.R Tolkien bu karakteri çocukları eğlendirmek için tasarlamıştır.
Karısı ise Altınyemiş'tir.
orta dünyanın en kadim varlığı yüzükten etkilenmeyen tek kişi...
orta dünyaya ilk yağmur damlası düştüğü zamanlardan beri varolan, yüzük sikime gondor götüme düsturunu yaşam tarzı olarak benimsemiş karakterdir. rivayet odur ki frodo bu şahsa yüzükü almasını teklif etmiş fakat sokarım yüzüğünüze karşılığını almıştır. en güçlü karakterlerden birisidir. yüzüğün bombadil'e hiçbir tesiri yoktur.
yüzüklerin efendisi serisinin romanlarındaki bi karakter olup, filmlere neden koyulmadığını hala çözemediğim çok daşşaklı bi karakter.

bence bu adam illuvatar'ın ortadünyadaki gölgesi falan lan. ayrıca çok matrak bi karakter. tam bir "ko götüne rahvan gitsin amına koyum" karakteri. çok sefiyom.
tabiri caizse ne idüğü belirsiz bir lotr karakteridir.

eskiden fangorn da yaşayan bir ent olduğunu düşünüyorum kendisinin. Elfler entlere konuşmayı öğretmiştir. sevgili eşi altınyemiş hanım da elf olduğu için onun sayesinde de insana dönüştüğünü düşünmekteyim.

Yalnız altınyemiş i görmememe rağmen kendisine aşık oldum nerdeyse. betimleme böyle birşey sanırım
orta dünyada en sevdiğim yaşam tarzına sahip karakter. maalesef filmlerde gösterilmemiş ama nedense çok sevdim ben bu kısa tombul adamı. karısı da tam aksine uzun ve mükemmel güzelliktedir. hala frodo ve arkadaşları giderken tepede onları uğurlayan altınyemişin uçuşan saçlarını hatırladıkça hüzünlenirim.
filmlerde yer verilmemesi peter jackson'ın en büyük hatasıdır bana göre.
beraber çilingir sofrası kurulası fantastik edebiyat tiplemeleri arasında ön sıralarda yer alır.
Siklenmeyen adam olarak bilinir. Filmde olmayışından ötürü.
iyilerin dostu kötülerin düşmanı. şaka şaka hiç bir şeyi zikine takmayan tolkien'in dünyasının en yaşlı karakterlerindendir. Eru'nun ilk hayat verme denemesi olması muhtemel geliyor bana.

şu sözler söylenir söylenmez pat diye ortaya çıkmaktadır:

hey! tom bombadil, tom bombadillo!
su, orman, tepe, saz ve sogut adina,
ateş, guneş, ay adina, dinle şimdi, duy bizi!
gel tom bombadil, ihtiyacimiz var sana!
Flimde olmayıp (bkz: kesilmiş sahneler) bfme2 oyununda olan karakter, üfürükçü abimiz.
eru olduğu iddaa edilen şahıs.

(bkz: olabilir niye olmasın)

ha bide frodo ve arkilerine morgul bıçaklarını veren hayırsever.

(bkz: morgul blade)

edit: bunu niye eksilediniz lan?
eru olması imkansızdır sıkı kalolik biri olan tolkien asla yunan mitolojisinden yararlanmaz tek yaratıcı herşeye gücü yeten olarak tanımladığı eru'ya.
(bkz: c4 detonated)
lotr un ilk kitabında yer alan, filimlerinde hiç yapılmayıp, genede pc oyunu bfm 2 skill olarak capcanlı görme fırsatı yakaladığımız hoppidik amca.

sarıdır çizmeleri
ceketi parlak mavi
ah bizim bombodilo
ne kadar tatlı dilli

diye çevrilmiş türkçeye ünlü bir dörtlüğü.

ayrıca roverandom un ilk kitabında şu dog rover'ı küçülten de aynı amcadır muhtemelen.