bugün

bir şeyden nefret etmek, sevmemek. tiskinmek diye de telaffuz edildiği görülür.
(bkz: tiksinç)
(bkz: iğrenmek)
sözlüğe dadanmış pkk'lı zihniyetleri gördükçe ve bunların oksijen tüketimine sebep olduklarını gördükçe sözlüğe olan düşüncemdir.
cahiliye devrimi nihayete erdirebildiğim anda -başarabilirsem şayet- yazacağım kitabın adı olacak: tiksinmek. yazamazsam da çok da sikimde olmaz galiba. olmamalı. iyi veya kötü huylu tüm tümörleri yok etmemiz lazım. ayrıca dünyanın yeni bir kitaba daha ihtiyacı olduğunu da hiç sanmıyorum. ama yine de... ne bileyim lan işte. tiksiniyorum.
bir üst leveli tiskinmektir.
cok kucuk ufak bir olay bile insanda bu duygunun olusmasina sebebiyet verebilir.
göller yöresinden bir arkadaşım bunu tabir ederken 'hoşleşmemek' kelimesini kullanmıştı.
örnek: "ben bu işten hoşleşmemeye başladım."
daha 10-12 yaslarındaki kızlara uzman cavusundan tut rütbeli askerlerine kadar herkesin tecavüz etmesine 15-20 yıllık cezalar verilip,caydırıcı olmayan adaletten tiksinme durumudur.
sebebi açıklanamamış duygu hissiyat.neden insan dışkısından tiksiniyoruz?bizden çıkan bişeyden nefret etmek ya da neden insan eti yemiyoruz.evrimleşme olsa gerek ki taa atalarımızın da atası demekki istememişler yemeyi ya da sindirememişler vücutlarında en basi örneği.
insanın en güçlü duygusudur çünkü yalnızca psikolojik değil aynı zamanda nörolojik bir olaydır. her türlü duygunuz zamanla azalabilir ama bir şeyden/kişiden bir kez tiksinince asla ve asla geçmez. özellikle de koku konusunda hiç kaçışı yoktur bunun.
Bir insana, bir davranışa, bir durum haline karşı gerçekleşebilen.
Bazen bir basitlik, ucuzluk veya sıradanlık..

Midenizi dahi bulandırabilir.
popüler kültürden, gösteriş yapanlardan, kendini bir vok sananlardan tiksinme durumu...
Pek çoğumuzda bulunan olgu olabilir.

Bazı durumları yapmaktan da tiksinilebilir.

bir şeyden nefret etmek, sevmemek anlamına gelen söz öbeği.