1. 1.
  emile zola'nın natüralist akım etkisinde yazdığı romanı
  hastalıklı kuzeniyle evlenen therese isimli bi kadının kocasını bi arkadaşıyla aldatması anlatılır
  hatta sonra bu yasak aşk için therese aşığıyla beraber kocasını öldürür ama bu sadece herşeyi daha kötü hale getirir
  acaip bunaltan depresif bi kitaptır, bittikten sonra bi süre gerçek dünyaya adapte olamazsınz
  5 -1 ... undeuxtrois
 2. 2.
  içindeki coşkunluğu uzun süre saklayan, bir gün bunu ortaya çıkaran ve artık saklar rolü yapmak zorunda kalan bir kadın.
  herşeyden vazgeçebilirdi aldattığı insan için. kocasından bile... kocasını bir engel gören, ortadan kaldırılmasında suç ortağı olan ve herşey güzel olacak sanan bir günahkar. herşeyin başı ve sonu olan bir cinayet. tansık bir roman...
  ... samaryum
 3. 3.
  anna karenina ve madame bovary ve madame de renal'e göre en kolay tav olan kadın karakterdir. diğer kadın karakterler çocuklarının bakıcılığı ile mutsuzluklarını bir nebze yok saymaya çalışırlar, kocalarının ilgisizliğini, küstahlığını, hantallığını, koca kulaklarını görmezden gelirler; karşılarına atak, güzel hoş bir sevgili çıkınca, aşırı ısrarlar karşısında yoldan çıkarlar. bunların aksine, therese, kocasının eksikliğini, yeni bir sevgili bulmadan görebilmiştir. bu yönüyle sağduyusuna güvenen bir kadın olabilir.

  diğer aristokrat bayanların aksine taşra kökenli olması da yoldan çıkmasına bir sebep oluşturabilir.
  1 ... zinani
 4. 4.
  salak bir karakter. kocasını öldüremeyecek kadar korkaktır; sevgilisinin aklına uyar.
  ... zinani
 5. 5.
  salt aldatma olayına fokuslanması handikap oluşturmuş roman. karakter sayısı az roman. kısa tutulmuş roman. dreyfus savaşçısı emile zola'yı meşhur eden roman.
  ... zinani
 6. 6.
  natüralizm akımının öncüsü fransız romancı emile zola'nın kaleme aldığı en güzel romanlardan biridir. insanın vicdanıyla hesaplaşması ve suçluluk duygusunun iki insanı nasıl ölüme sürüklediği anlatılır.
  ... mavisimsekler
 7. 7.
  aşk- ı memnu' dan sonra, çekilmesi durumunda dizisinden büyük beklentilerimin olduğu zola' nın muhteşem eseri.
  1 ... my fake plastic love
 8. 8.
  hayatıma kara kabuslar ve bulutlar sokan romanların başındadır.

  ama o karamsarlığı aktarım açısından kutlayabileceğim romandır.

  evet romanları bile kutlayabiliyorum...
  ... en zayif halka
 9. 9.
  kadınlar bu kadar kolay aşık olabilirmi? sorusunu aklıma getiren romandır.

  aslında yazarın erkek olması, tam anlamıyla kadın ruhunu anlatamayacağının bir göstergesidir ancak bastırılmış duyguların insanı duygusallığa itmesi ile aşk olgusu kolaylaştırılabilir sanki.

  --spoiler--
  sf. 70

  çevreyi gözetlerken bir delikanlı çarptı gözüne. öğrenciydi. çevredeki bir pansiyonda oturuyor; günde birkaç kez dükkanın önünden geçiyordu. ozan gibi uzun saçları, subay gibi bıyığıyla soluk bir güzelliği vardı bu çocuğun. therese onu kibar buldu. bir hafta boyunca aşık oldu ona, yatılı okula giden bir kız gibi aşık oldu. romanlar okudu, delikanlıyı laurent’le kıyasladı. onu çok şişman, çok hantal buldu. kitap okuyunca önünde henüz bilmediği, romantik ufuklar açıldı. o zamana dek yanlız kanıyla, sinirleriyle sevmişti. kafasıyla sevmeye başladı. derken, günün birinde öğrenci ortadan kayboldu. taşınmıştı heralde. therese de birkaç saat içinde unuttu onu.

  --spoiler--
  ... ahmetce
 10. 10.
  cehennemin dibine yolculuk kıvamında çok rahatsız edici bir zola eseri.
  ... karanos