bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  sitede bu black metal grubunu dinliyen kişilerin olmaması kkotu bir durum her neyse işveçli black metal grubudur!bu turun gelişmesinde cok buyuk katkıları olmustur!ilk albumu 1984 yılında cıkarmıslardır;

  storm of damnation
  hades
  reaper
  necromansy
  sacrifice
  in conspirasy with satan
  armageddon
  raise the dead
  war
  outro
  4 ... dave mustaine
 2. 2.
  Yıllardır Bıkmadan, Usanmadan Dinleyip sırtıma artık yapışmakta oldugunu düşündüğüm Tişörtünü her sabah ilk günki heyecanla giyindiğim pek kıymeti bilinmeyen isveçli black,viking,death metal grubu. 1984 yılında isveçte Quorthon takma isimli Tomas Forsberg tarafından tarafından kurulmuştur. ismini birçoklarının tahmin edeceği üzere Venom'un Countess Bathory adlı şarkısından almamıştır. Nitekim kendisi Venom fanı değildir. Black metalin bugünkü halini alması Venom kadar Bathory'ninde emekleri sayesinde olmuştur. Venomun tarzının ilk örneği olmasında sözleri ve imajlarının katkısı vardır. Müzikal anlamda ise Venom ve Celtic Frost thrash metale daha yakındırlar müzikal anlamda en büyük katkıyı Bathory yapmıştır. Bathory hiç bir zaman konser vermemiştir. Bünyesinde birçok black / thrash grubunu barındıran Blackmark Productions'un patronu Quorthon'un babasıdır. Nitekim tüm Bathory albümleri Blackmark Productions etiketiyle piyasaya sürülmüştür. Bathory black metalin ortaya çıkmasında pay sahibi olduğu kadar aynı zamanda "Blood Fire Death" albümüyle viking metalin de öncü gruplarından olduğu bilinmektedir. Grubun frontmanı Quorthon'un 2000 yılında Lake Of Tears vokalisti ile birlikte Silverwing adlı gothic/doom grubunda bir demo çalışması olmuştur. Bathory arkasında 3 tribute albümü, 200 küsür cover(tribute'ler dahil) 2 film sountracki ve 16 albüm bırakmıştır. Grubun frontmanı Quorthon 7 Haziran 2004 tarihinde isveçte kalp krizinden dolayı ölmüştür.

  Diskografi

  1984 - Bathory
  1985 - The Return...
  1987 - Under The Sign Of The Black Mark
  1989 - Blood Fire Death
  1990 - Hammerheart
  1991 - Twilight Of The Gods
  1992 - Jubelium Vol.1 (Derleme)
  1993 - Jubelium Vol.2 (Derleme)
  1994 - Requiem
  1995 - Octagon
  1996 - Blood On ice
  1998 - Jubelium Vol.3 (Derleme)
  2001 - Destroyer Of The Worlds
  2002 - Norland 1
  2003 - Norland 2
  3 ... vandalkepceoperatoru
 3. 3.
  bateri ritimleri parçalarına mükemmel uyan blackmetal olayıdır. grup demek yanlıştır çünkü sadece quorthondan ibarettir. scream vokal kullanmıştır ve bu tür vokali ilk kullanan grup(!)tur. büyük çoğunluk ilk blackmetal grubunun venom olduğunu söylesede şahsi fikrim ilk black grubunun bathory olduğudur. bu kadardır..

  edit:imla
  3 ... angelripper
 4. 4.
  (bkz: elizabeth bathory)
  3 ... emptywords
 5. 5.
  venom la birlikte ilk black metal gruplarındandır. darkthrone da bathory den ilham almıştır.

  (bkz: Blood Fire Death)
  (bkz: the ravens) sadece Tomas Forsberg * ve gitar sesiyle etkileyicidir.
  1 ... triton
 6. 6.
  (bkz: burzum)'da da karşımıza çıkan (bkz: grup) sorunsalını yaşamış proje.tek kişilik black metal projesi. quorthon'un eseridir. daha sonraları (bkz: pagan metal)e kaymıştır. black metal'in yaratıcılarındandır.
  2 ... kaos ve sarap
 7. 7.
  genelde black metal camiasında ilk black metal grubu venom olarak bilinir. ama iskandinavya da bu bathory olarak bilinir. doğrudur scream vokal, bateri ritimleri günümüzdeki black metal tarzlarıyla ilşkilidir. grup demek doğru olmaz çünkü o da burzum gibi tek kişilik projedir. bu kişi de quorthon dur. kendisinin 2004 yılında hayatını kaybetmesi nedeniyle biten oluşumdur.*
  1 ... puritania
 8. 8.
  (bkz: tomas forsberg)
  1 ... dolayli zarf tumleci
 9. 9.
  belki de metal tarihinde kendisinden en çok esinlenilen gruptur. her albümündeki farklı hava ile de en orijinal gruptur. yaptığı müziğin kalitesi bugünün black metal gruplarıyla karşılaştırılmaz bile.
  ... nosfera
 10. 10.
  okunuşu "betıri"dir. fakat halk arasında* "batori" diye okunur.
  2 ... icimdeki deniz