bugün

Bir ton makyaj yapıp instagram'a foto atmak değildir.
görsel
Dar olanı kadını daha seksi gösteren giyim şekli. Evet.
görsel
isteyen istediğini giysin de.
çok merak etmekteyim ki, kuran ı kerim de saçını göstermeyeceksin cümlesi hangi ayette geçiyor. ama illaki vardır. bu kadar insan böyle düşünüyor olduğuna göre yazıyordur, allah kelamı olduğuna kesinlikle inandığım ve hiç bir tutarsızlık bulamadığım, akla hitap eden din kitabımda.

yalnız şu anlamda pek çok cümle gördüm kuran ı kerim de, "aklını kullanmayanın üzerine pislik yağdırırım/yağar."
Atatürk rozeti takmaktır.
setretmek.
Bir kıyafet biçimi. Evet.
Vücut hatlarının belli olmaması değil miydi?
Buralarda çoktan anlamını yitirmiş görünüyor.
Kimsenin giyimine karışacak değilim
fakat bana oldukça hazin,garip ve bazen de komik geliyor.
Saçları örten eşarp altında teni ve hatları gösteren ince, dar elbiseler...
Dediğim gibi şahsi görüşüm...
Son zamanlar in moda ikonu, amacinin disina cikti kullanimi, papa destekli ilimli Islam modelini bu ulkeye Monte edenler utansin.
geçmişte aklı başında müslümanların uğruna savaştığı şimdikilerin kaymağını yiyip yanlış yansıttığı kadında olması gereken.

allah tesettürün ne olduğunu, nasıl olması gerektiğini bilenlerle karşılaştırsın.
Arapça setera kökünden gelen tefa’ul babındaki kelime.
tesettür emri için Nur suresine ve Ahzab suresine bakılmalı.
bireysel ve toplumsal faydayı gözeten bir Allah emridir.
kadını kadına kırdıran sisteme başkaldırıştır.
bu emre karşı olan hemcinslerim beni çok şaşırtıyor, çünkü ben onların da faydasına diyerek örtünüyorum.
öncelikle insanların tesettürü, bir tercih olarak görmesi ve buna bağlı olarakta, tesettür kullanan kadınlara karşı saygılı olmasını diliyorum.

ikinci olarak ise, tesettür bazı kadınlara gerçekten çok yakışabiliyor. Tabi, bu başlığa eklenmiş resimlerde bulunan kalçası görünüp başını kapatmış olan şahsiyet ve onun gibi, diğer şahsiyetleri bu gruba koymuyoruz.

son olarak ise, tesettüre girmek isteyen kadınlarımız elbette girebilirler. Kendi tercihleridir. Kimse Tesettürden çıkması için zorlanamaz ve ya tesettüre girmesi için zorlanamaz. Ancak, tesettürü eleştirmek ve ya viral olarak, ekteki resimlerde bulunan şahsiyetler gibi, alay konusu hale getirecek şekilde giyinilmesini de asla tasvip etmiyorum.

kısacası, ne istiyorsanız onu yapın. Ama yakışanı yapmaya özen gösterin lütfen.
Türk örf Ve geleneklerinde yeri olmayan giyinme şekli.
inanmayan açıp tarih kitaplarını okuyabilir.
Arapların gotunden uydurmasıdır. islamiyet indiğinde ve sonrasinda bile Arap kadınları çarşafa girmemiştir. En azından medineli(şehirli) olanlar.
Neredeyse tüm dinlerde yeri olan örtünme şeklidir. Ancak Zamanla unutulmuştur, uygulanmamaya başlanmıştır.
gerekli olandır. kadınlar yoksa tahrik eder. aynen.
imanlı sayılabilecek bir müslüman olarak kuran ı kerim in hangi ayetinde "saçınızı tamamen görünmeyecek şekilde kapatın" yazdığını merak ettim aradım mamafih bulamadım. elbet bir yerinde yazıyordur ama bunca yıldır bunca müslüman buna çok dikkat ettiğine, iran da bunu kontrol eden polisler olduğuna ve türkiye deki milyonlarca insan saçlarını göstermemeye çok büyük bir özen gösterdiğine göre kesin yazıyordur.
lütfen sadece bir soru soracağım özellikle bayan arkadaşlara, iyice düşünsünler.

kısa bir açıklama: ben anlamını bilmediğim şeyleri söyleyerek sihirbazlık yaparak bir şeye inanmak istemiyorum. bu yüzden araştırdım ve soruyorum ki:

bir kadın örnek veriyorum 40 günlük bir seyahate çıkacak ve grubunda mahrem sayılmayan kişiler de var.(uzak akrabalar). bu kadın namaz vaktinde nasıl abdest alacak ? nasıl yüzünü yıkayacak, hadi onu geçtim nasıl mesh edecek başını ? başörtüsü varken yapılabilecek şeyler mi bunlar ? sırf şunu düşünerek bile islamda böyle bir emrin (tesettür) olamayacağını anlamak mümkündür, böyle birşey olsaydı islam kendisiyle çelişirdi. birde yazın o simsiyah şeylerle dolaşmanın özellikle arap çöllerinde dolaşmanın kadını nasıl zorluklara sokacağını sizce Allah hiç bilemez mi ? niye kendi kullarına kendine inanlara zûlüm etsin ki ?
Türk Dil kurumu, güncel türkçe sözlük diyor ki;
"Kadınların kapalı bir biçimde giyinmesi"

Dini terimler sözlüğü diye bir şey buldum o da tesettür için şu açıklamayı yapıyor,

"Örtünme. Dînin bildirdiği şekilde örtünme. (Bkz. Setr-i Avret)

Tesettür, islâmiyet'te pek mühim bir konudur. Avret yerini örtmek, namazda da, namaz dışında da farzdır, mutlaka lâzımdır. Mükellef olan yâni âkil (akıllı) ve bâliğ (ergen ve evlenecek yaşa gelmiş olan) insanın namaz kılarken açması veya her zaman başkasına göstermesi ve başkasının bakması haram olan yerlerine avret mahalli denir. Hanefî ve Şâfiî mezhebinde erkeklerin namaz için avret mahalli, göbekten diz altına kadardır.Hanefî mezhebinde, hür olan kadınların ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı namaz için avrettir. (ibn-i Âbidîn)"

Diyor, yani bunu meali şu Türkiye de yayın bir biçimde kabul edilen Hanefi mezhebine göre" hür olan kadınların ellerinden ve yüzlerinden başka her yerleri, bilekleri, sarkan saçları ve ayaklarının altı namaz için avrettir"

Diyor.

Yani diyor ki kapanacaksın.
Yani diyor ki örtüneceksin.
Yani diyor ki saçın görünmeyecek.
Yani diyor ki bileğinden üstü görünmeyecek.
Yani diyor ki mini etek giyemezsin.

Okay? Elbette illaki türbanla örtünün demiyor, ama %99 u müslüman bir ülke deki kadınların %99 u örtünmek için türban kullanıyor.

Şimdi de biraz siz kendinizle çelişin bakalım. Gidin imam hatiplere, sizinle aynı dine aynı mezhepe ait öğretmen adı adındaki insanlara "bu çocukları kapatmak için türban kullanmayın, başka bir şey kullanın" diyin, bakalım sizi islam a karşı olup, dinden çıktığınız için okul bahçesinde idam ediyorlar mı bakalım.
kadınların kumaşlarla kafasını kapatarak saklaması olayıdır.
karşı cinsi tahrik etmemek için sarınıp sarmalanma işlemi de denebilir.
kişinin cinsel bir objeden başka bir şey olmamasının yanı sıra karşı tarafın da nefsine hakim olamayacak kadar aciz olması temelleri üzerine kurulmuştur.
(bkz: settâr)
(bkz: settâre)
Kemalistlerin değerini sla anlayamayagı şeyler.
ülkemizde gün geçtikçe aşağılanan kıyafet. malesesfki insanlarımız gün geçtikçe deizm zırvasıyla birlikte islami örtülere, kişilerin giyim tarzına müdahale etmeye başladı.