Ağla ortasından ikiye bölünen bir alanda tek veya çift oyuncuların raketle karşılıklı vurdukları,çeldikleri topu,belli kurallara göre,karşılanamayacak biçimde birbirlerinin alanına düşürerek sayı kazanmaları esasına dayanan oyun,alan topu.
alan topu diye de adlandırılır.
hülya avsar tarafından televole alemiyle türk toplumuna tanıtılan sahada oynan bir spordur.
oynaması kesinlikle çok zevkli olan, *
tahmin edildiğinden çok daha fazla efor sarfettiren bir spor. * * *

(bkz: maria sharapova)
(bkz: serena williams)
(bkz: venus williams)
(bkz: roger federer)
moral in veya moralsızlıgın mental etkilerin bu kadar on planda oldugu bu kadar sonucu degistirdigi bi spor dalı daha bilmiyorum.gunumuzde fizk ve yetenegin yanında mental durumun da etkili oldugu vurgulanmakta ancak bu etki tenis te zirve yapmıs durumda kanımca.
-Süleyman Abi atıom bak sol köşeye
+Tamam at beklioom
-.........
+Yavaş atsana lan hayvan abanmak yok
-Raket sert ben napıyım
+Sokarım raketine her yerim kırmızı torpak oldu
-Torpak deil toprak olcak
+Ana....
hiçbir sporda olmayan bir özelliğe sahiptir ki bu özellik 7 yaşında bi çocukla 77 yaşında bi ihtiyarın karşılıklı oynayabileceği tek oyundur.tek kişiyle oynanan versyonunda tüm sorumluluk size aittir.izlerken göründüğünun tersine çok efor sarfettirir.Raket piyasası wilson'un tekelinde olan spordur.
oynaması en zewkli oyunlardan..tenise ilk başladığınızda yerlere topları dizersiniz ve onları raketin üstüne dizmeye çalışırsınız,sonraki aşama top sektirmedir.her ne kadar öğrenme basamağı sıkıcı gibi gelsede öğrendikten sonra bir daha bırakamayacağınız bir oyundur..izlemeside oynamak kadar zevklidir.
Oynaması acaip zevkli ama çok fazla kondisyon isteyen oyun.
seyircilerin bir saga bir sola bakması ve ayrıca bayanların oynaması dısında pek bir zevki olmayan oyun.
düzenli izleyicisi olunması halinde boyun kireçlenmesinin imkansız olduğu spor dalıdır. bayan maçları daha zevkli olur *. erkekler çok kuvvetli olduklarından spekteküler hareket görmek çok zordur.
ünlü olma aşamasındaki insanların reklam yapmak için oynamaya çalıştığı güzel bir spor dalı
kort masrafları diye (bkz: zengin sporu)diye bilinen spor dalı..
turkiye'de pek ilgi görmeyen spordur. sadece zevk için yapılabildiği ve maddi destek gerektirdiği için hem yeteneği hemde maddi desteği kendinde doğal olarak bulamayan türk vatandaşlarımızın ilerleyemediği spordur. buna örnek olarak formula 1 , golf gibi sporları verebiliriz. imkansızlıklarla efsane oldum diyen şumayer'in babasının bile bir carting pistinin olduğunu bilmekte bu işlerde paranın ne kadar konuştuğunun göstergesidir. yolda tenis eğitmenleri gezmiyor fakir bir çocuk bulup eğitelim yüksek seviyeye getirelim diye futbolda bu gibi sporlar yüzünden yüceliyor herkeze açık sadece yetenek sahiplerinin koşturduğu bir dal maddi bir altyapıya gerek duyulmayan bir spordur.
aslında seneler önce asillerin birbirlerine topu atarken tenez yani fransızca tutunuz diye oynarak başladıkları ama sonra bu asillerden birinin topu tutmadan karşıya atması sonucu bugün izlediğimiz tenisin esas şekli yavaş yavaş beliren, günümüzde ise insanların çığlık çığlığa oynadıkları bir spor türü...

televizyondan izlenince ne var bende öyle atarım, bak salağa sağ taraf bomboştu oraya niye atamadı lafları edilmesine karşın, korta geçip ele raket alınca, hakkaten zormuş bu yaf denilen spor...

en meşhur lafları ise:

-güzel bir sayı alındıktan sonra sol eli(eğer sağlak olduğumuzu düşünürsek ) yumruk yapıp yesss demek

-ace

ve benim literatürümde olan

- outumsu dur...
şahane bir spor. sırt ağrılarının en iyi ilacı. güneşli havalar çekimez olur bu nedenle yağmurlu havalarda oynanması şiddetle tavsiye edilir. top ıslanır ve iyice ağırlaşır. topa vurmak için yerlerde sürünmek gerekir ve bu daha zevklidir.
Bayanlara çok yakışan elit spor. Yalnız topa vuran bayanların sesleri yüzünden tartışma konusu olup bu konuda ses desibeliyle ilgili belli bir yasak getirilmiştir. Saatte 200km/saat hızı olan toplara vurmak kolay olmadığı için normal karşılanabilir.
(bkz: wimbledon)
(bkz: avusturalya açık)
tenisin kökeni ve kısaca gelişimi:

12. Yüzyıl
Kökeni Fransızların Paume(Avuç içi) dedikleri oyuna dayanır.
Oyuncular ufak bir topa, elleriyle vurarak filenin üzerinden geçirirlerdi.

16. Yüzyıl
Raket 1583 yılında italyada keşfedildi.
Paume(avuç içi), Jeu de Paume(Avuç içi oyunu) olarak evrim geçirdi
ve el yerine raket kullanılmaya başlandı.

1873
Major Walter Wingfield, Sphairistike(Yunancada topla oynamak demek)
isimli oyunu keşfetti ve bunu ilk kez Galler'de tanıttı.
Varlıklı ingilizler tarafından, malikanelerinin çim alanlarındaki
kum saati şeklindeki kortlarda oynandı.
işte bu modern tenisin evrimleştiği esas yerdir.
Ve bu oyun kısa zamanda bilinen tenis halini aldı.
Köken olarak, Fransızca tenir(yakala), tendere(tut bunu), veya tenez(yakalamak)
kelimeleri gösterilse de tam olarak nereden geldiği bilinmemektedir.
tek geçtiğim güzide spor dalı.. tenis öncesi heyecan , tenis sırasındaki mükemmel duygu ve tenis sonrası pıtırcık neşeli hissiyat..evet kesinlikle çok iyi..
tv'den izlenildiğinzde williams kardeşlerin maçlarında kortun diğer yarısını göstermesi gereken spor dalı. soğutuyorlar kardeşim tenisten adamı.
sporların belki de en onurluca olanı futbolcular veya basketçiler gibi alınıp satılma olayının olmadıgı nadir sporlardan biri.
(bkz: forehand)
(bkz: backhand)
(bkz: vole)
(bkz: net)
öğrenmenin yetmediği, bir de partnere ihtiyaç duyulan spordur. (bkz: buradan yetkililere sesleniyorum)

özel ders alıp bir hevesle öğrendim zamanında, arkadaşın başka bir partner bulup beni satmasıyla duvara karşı evde oynamak zorunda kaldım balam. halbuki daha yeni yeni sharapova sesi çıkartmaya başlamıştım, yazık oldu bana. bu ülke bir sharapova'sını harcıyor ama haberi yok, rusyaya transfer olmayı düşünüyorum, bende bu ses varken. ses mi, neyse.
tahmin edilenin aksine pahalı olmayan bir spor. 50 ytl civarına raket alınabilmekte ve kort kiraları 20 ytl civarında, yani kişi başı 10 ytl. en dandik halı sahalarda bile kişi başına 10 ytl'den fazla düşmektedir.