bugün

Sadece görünüş itibariyle kuran ' ı okumadan benimseyen Türklerin bugün bile islamla alakası olmayan geleneklerinin çıkış noktası olan inanis. Doğaya saygı, tengrinin tapilmaya ihtiyaç duymamasi gibi şeyler güzel gelse de, islam ile ahiret inancı, çok tanrili bir bir inanç sistemi olması açısından ayrılmaktadır ki bu yüzden bir insanın hem müslüman hem detengrici olamayacağını savunuyor oyumu doğru anlaşılan islam dan yana kullanıyorum
Tengricilik ile ilgili bir kitap bile okumadan yapılan asılsız suçlamarı kesinlikle kabul etmediğim ve arap kültürünü reddettiğim inanıştır ve yaşayış biçimidir. Altını çiziyorum tengricilik sadece bir din değil yaşayış biçimidir. Gayet Müslüman kalarak da tengricilik adetleri benimsenebilir. Şunu unutmayın ki bizleri ırkçı olarak nitelendirenler kendi düşünceleriyle net ayrılışlar yaparak ırkçılık yapıyorlar.
tengricilik bir inanç olduğu için aslında bir din değildir. belli bir otoritesi, kutsal kitabı yoktur. bir şeye din diyebilmek için belli bir otorite etrafında örgütlenip inanç esaslarını ortaya koyması ve bunun dışında kalanları batıni görmesi lazım.
ancak böyle bir şey yoktur.
mesela artık türklere şamanist denilmesinin terki şu yüzdendir; birincisi şaman ( kam) herkes olamaz ve türkler şamandır demek yanlıştır. çünkü kamlar bildiğin yarı tanrı daşaklı insanlardır. bunlar her şeyde var olduğuna inanılan tin( ruh) ile bağlantı kurarlar.(ki bu aslına animist inanç özelliğidir)
bu yüzden hem şifacı hem kahin hem de belli bir ayin yapma yetikisi bunların vardır ve belli bir otoriteye bağlı değildirler, toplum içinde bir nevi aktarıla aktarıla yetişirler. ( yani herkes kam olamaz çok daşaklı kişiler bunlar)

zaten türklerin eski inancına bakılında, ata kültü, totemiz, animizm ve naturizm dediğimiz en erken inanç biçimlerinin bir yansıması görülür. buna mesela en yakın anlayış japon eski inancı( gerçi bugün de inanıyor bazıları) şintoizmdir.
ayrıca türklerin inancında monoteist hiçbir yanı da yoktur, tamamen politeisttir.
türklerin totemlerine bakınca, kurt, ışık ve ağaç görülür. (kurt birinci sıradadır)

ayrıca söylenen bir başka palavrada yaratıcı tanrı olduğu anlayışdır. yaratıcı tanrı anlayışı hiçbir mitoloji veya pagan inanışta yoktur. bu ortaçağda ortaya çıkan yoktan var etme fikri( özellikle hırisityan teologlarla geliştirilecek) sonradan çıkmıştır.

o yüzden türkler tek tanrıya inanıyordu, yok yaratıcı vardı demek komiktir. bugün platon ve aristo nun bile fikirleri( ki kendileri pagan filozoftur) yoktan var oluş fikrini barındırmaz. bunlar evreni ebedi ve ezeli alır ve insanı yaratmak demek yoktan var etmek demek değildir.

ayrıca yaratıcı tanrı tektir çünkü insanı o yaratmıştır ancak bu tek tanrı olduğu anlamına gelmez. bu biraz yaratıcı ile tanrı kavramını bugün bütünleşik kullanmakla alakalı, eski devirde böyle bir şey yok yani.
gereksiz bir akım. hele laf olsun diye bu akıma kapılanlara gülüyorum cidden.
not: milliyetçiliğe yakın türküm.
siz kimsiniz lan tengri'ye diss atıyorsunuz, islam alemi bok içinde yüzüyor, biz de illa sizinle birlikte boğulmak zorunda mıyız? tamam, siz gidin öteki tarafta cennete ama burada milleti rahat bırakın.
Çok şey anlatacaktım da üçüncü entry i görünce vaz geçtim hevesimi ziktiniz.
islam gibi Arap saçması yerine bizden olan bu dini milli din haline getirmek baya bir sorunun kendiliğinden çözülmesi anlamına gelir.
Kayra han a varamadım
Gül kokusun alamadım
Ben oğuz a doyamadım
Yaralıyım yaralıyım yaralıyım .
Şamanlık ilE çok kez karıştırılır.
Savunulurken ulusçuluk yapılarak yanlış yapılan dindir. Evrensel olduğunu iddia edip her türlü geleneğini 6.yüzyıl mekke araplarının geleneklerine, bütün mitolojisini oranın öykülerine dayandıran islamın aksine daha evrensel düşünce çıkarabilir. gök baba, toprak ana, canlıların, doğanın ruhlarının olması vs. bunlar neredeyse bütün toplumlarda ortaya atılmış kavramlardır. Bunun üzerinden giderek spiritüellik ortaya atabilir.
öze dönüş yolundaki kilometre taşımızdır. iman edenlerdenim fakat islamiyetin arap kültürünü aşılaması yüzünden turan yolunda bir engel teşkil ettiğini düşünmekteyim.
bu din islam'ın arap dini olduğu kadar türk dini değildir. tengricilik bile islam'dan daha evrensel lan.
politeist bir inançtır. türk kitaplarında anlatıldığı gibi tek bir tanrıya inanmazlar.( bu islamcıların söylediği palavradır, bir türk mitolojisi kitabı edinmeniz bile nedenini açıklar) animizm vardır yani varlıkların ruhları olduğuna inanırlar ve bunlarla iletişimi de kamlar salar. kamlar özel eğitilir ve belli sırra vakıftır. kamlığı da kimi uygun görüyorsalar onu öyle yetiştiriler. kamlar şifacı, büyücü ve kahin olmak gibi özellikler de taşır. özellikle kara büyü yapıp insan öldürebilecek kadar profesyönel olduğunu söyleyen de vardır. yani bir hastalığınız olsa gidip doktora değil kama giderdiniz o da sizi iyi ederdi de denebilir.
atakültü vardır, yani atalarının ruhlarına çok önem verirler, mitleşen hikayeler de tanrılar bile aslında bir nevi atalardan devşirilmiştir.
totemizm de vardır, türkler totem olarak üç şeyi kabul ederler. birincisi kurttur( ki en yaygını budur) ikincisi ağaç, üçüncüsü ise ışıktır.
natürist yanı da vardır, bazı dağları tanrıların dinlenme yeri bile görürler.

bilgilerim bunlar teşekkürler.
Eski Türklerin Güneşe tapma inançlarının adıdır.
günlerdir "deizm tehlike" falan diyorlar ya.
hatta bugün bahçeliyan da hönkürdü bu konuda.
aslında deizm tehlikesi falan yok.
deizm dedikleri şey tengricilik.
ve türk genci, türk evladı aslını arıyor, aslına ulaşıyor.
tengricilik türk evlatları arasında yaygınlaşıyor.
yükseliyor.
yani türk evladı öz dininde benliğini bulup, arapçılığı reddediyor.

bakınız, tengricilik islamın özüdür.
arap puta taparken türk göklere bakıyordu.

işte asıl korktukları bu.
arapçılık düşüyor, iblis muaviye'ye küfrediliyor.

akp'lilerin de, bahçeliyan'ın da asıl korkusu bu...
Mensubu olduğum din, evet sorularınızı alayım.
Deist olmama rağmen kültürel olarak aidiyet hissettiğim inanç, kültür.
Ata dinidir.
inşallah(Tanrı dilerse) bir on sene sonra Türk nüfusunun %20-25'inin bağlı olacağı inanç.

Çeşitlikte zenginlik vardır. Nüfusun %100'e yakının müslüman olması çok da iyi bir şey değil aslında. insanı köreltiyor. Hatta hristiyanlık, musevilik de islam gibi dogmatik dinler olduğundan deizmin, tengriizmin artması çok daha iyi.
islamın arapçı dozajı arttığı için, islamiyet insanların üzerinde bir baskı haline dönüştü, insanlar ciddi anlamda deizme yöneldi.

tengricilik de, bir nevi türk deizmidir. kökü eskilere dayanır.

ayrıca şunu belirtmek gerekir ki; deizm, kesinlikle bir inançtır.
deizme göre,
“allah, tanrı, tengri” birdir, tek tanrı inancı hakimdir.
tanrı bütün varlıkları var etmiş ve evrenin işleyiş şeklini belirlemiştir. sonrasında dünyadan elini eteğini çekmiştir.
din yoktur, fazlası yoktur.
peygamber, kutsal kitap ve din gönderdiğine inanmak akıl dışıdır. zira, akıllı bir canlı olan insan, tanrının varlığını keşfedebilecek zekâya sahiptir.
insan, sadece ahlaki kurallara uymakla yükümlüdür ve iyi insan olmak esastır.
Nazal n'dir o.

Ng olsa duramazsın.
En az gericiliğe sahip dindir.
Din değil inanç sistemidir.
bir arkadaşım hayatımda gördüğüm en sağlam ideolojiye sahip insandı. ben türk milliyetçisiyim arapların kılıç zoruyla direttiği dine inanmam. sadece gök tengriye inanırım demişti. şöyle bir bakınca garip geliyor insana ama etraflıca düşününce çok mantıklı.
Tengri biz menen deyip Cuma namazına gidenleri saymaz isek gayet güzel olan bir inanış.