bugün

imalatı hayli meşakkatli olan bir yassı ürün.
rahmetli Yaşar Kemal'in 1955 de yayınlanan ikinci romanıdır.
Yine tokmağı almış eline boş sesler çıkarıyor itoğlu it.
Yeşil olanı makbuldür. Çok boş ses çıkarır.
Samuray kılıcı kadar keskindir.
az önce iki parmağımı biçti.
beyninde patates yetiştiren boş muhabbet adamının argodaki tanımı.
-bu da tam teneke ameke.*
Bugün iki ortaokul çocuğunun konuştuğu bir madde. Aynen şöyle dedi;

--spoiler--
Oğlum onu bonsai sanıyorlar ama teneke bonsai gibi değil ki tenekenin bonsaiyle alakası yok...
--spoiler--
Bazı arabaların kaportası.
yaşar kemal'in 1955'te yazdığı uzun öyküsü.

Çukurova'da bir ilçeye yeni atanmış bir kaymakam ile büyük toprak ağalarının arasındaki çeltik mücadelesini ele alır.

Kaymakam devlettir. Her şeyi kanuna, nizama göre yapmaya çalışır. Fakat ağaların gözü paradan başka bir şey görmez. Binlerce kişinin sıtmadan ölümü pahasına çeltik ekerler;köylerin içine kadar suyu basarlar. Hem de öyle bir basarlar ki doktor kinin yetiştiremez olur köylülere.

Sonrasında ise Ağalar kazanır. Köylü yine yenilir. Ve bu idealist kaymakam teneke sesleri eşliğinde Sürgüne uğurlanIR. .
ankara devlet tiyatrosu'nun en iyilerinden. oyunculuk muhteşem, oyun zaten yaşar kemal'in kaleminden çıkmış. normade büyük tiyatro'da sahne almasına rağmen, cüneyt gökçer sahnesi'nde oynandı geçtiğimiz haftalarda. mümkünse ön sıralardan yer alın, gerilerden izlerseniz kopabileceğiniz türden bir oyun.

Doğru ve başarılı tespitleri cümlelerin arasına tesbih dizer gibi dizmiş Yaşar Kemal. Temiz ve güçlü cümleler bütün karakterlerin dudaklarının arasından onurla çıkıyor ve gönlümüzde uzun süre hatırlanmak üzere yer ediniyor.

http://www.thewhitetree.org/tiyatro/teneke/
Romandan ziyade uzun bir hikaye gibi olan yaşar kemal eseri.
irasûl bey on numara adamdır.
yasar kemal'in bir romani olup baski,yozlasmislik ve zulme baskaldırma uzerine bir basyapit.okunası.
ankara devlet tiyatrosu versiyonu o kadar kötü ki yaşar kemale hakaret sayılır. şiveyle güldürmeye çalışıyor yani, o derece. bir de 'insan nedir insan, mektup yazan hayvan' cümlesi en az, o da en az, on kez söyleniyor. rakamla 10. ilk seferinde ben de güldüm, kabul ediyorum ama üçüncüden itibaren sinirime dokundu. gidip de kendinize yazık etmeyin.
los sesler cıkaran bir materyal. gıcık eder adamı.
Argoda boş gereksiz bir işe yaramayan çenesi düşük insanlara teneke denilir.
ankara devlet tiyatrosunda bu senenin kostüm, anlatım biçimi ve özellikle oyunculuk açısından en başarılı oyunlarından biriydi.
Cumhuriyet Halk Partisi'nin halk'ı temsil eden yakıştırması. alkış.
bir ak partili gibi çevik değillerdir.partili başkanlarından yumruk yiyen oluşum.
hırsızlık emtiası değildir.

cehapeli değilim : not
CHP seçmenine özellikle Sarıgül destekçilerine yakışan hitap.
Chp seçmeninin adıdır.
chp seçmeninin artik yerlrsik sifatidir.
chp secmenidir. hayırlı uğurlu olsun.
Cehape seçmenidir.

Ben demedim mustafa sarıgül diyor.
Cehape seçmeninin yeni adı.