1. 11.
  kanserin nihai tedavisi ( sadece semptomlarının tedavisi değil) ortaya çıkarsa bi gün , bu sadece telomerlerin daha iyi anlaşılabilmesiyle olucak..

  ben ölürüm kalırım bu entry burda kalsın..
  ... hefeweizen
 2. 12.
  DNA nin uc kisminda bulunan ve dogumda 1000 veya 2000tekrarlari olan TTAGGG dizisidir. her hucre bolunmesinde bir parca kisalir. kisalan kisimlar telomeraz enzimi tarafindan uzatilir. telomer boyu ve telomeraz aktivitesi; hucrenin kac kez bolunecegini kontrol eden mekanizmadir.
  ... dexter morgan
 3. 13.
  organizmaların ölüm yaşını belirleyen, bir nevi gen kuyruğu.
  3 ... drygt
 4. 14.
  yaşlanmayı belirleyen etmen.
  1 ... entry metni girilmelidir
 5. 15.
  fiziksel yaşlanma olayı bununla çok çok alakalıymış. 32 yaşımda aydınlandım. geç oldu ama iyi oldu. türkiye'de bunu bilmeyen milyonlar varken aydınlatıcı bir bilgi oldu.
  1 -1 ... death trip
 6. 16.
  Kanserli hücrelerin telomerleri kısalmıyor, o yüzden kanser hücreleri normal hücrelere nazaran ölmüyor veya çok daha geç ölüyor ve haliyle çok ürüyorlar.

  Şimdi bilim adamları kanserli hücrelerin telomerlerine saldırıp onları kısaltan birtakım doğal ilaçlar peşinde. bunlardan biri de güney afrika kökenli rooibos çayı, yani bizim kırmızı çay diye bildiğimiz içecek.
  ... asuregibisurat
 7. 17.
  Genç kalmanın sırrını da içinde barındırdığına inandığım kromozomların uçlarında bulunan yapı.
  ... superdandili
 8. 18.
  dna zincirinin uçlarında yer alan, bölünme sırasında bölünme mekanizmasının mükemmel olmaması sebebiyle yaşanan parça kaybında öncelikli olarak kaybedilecek, genleri korumak için evrimleşmiş, dna kısımları.

  diyetteki çinko miktarı, flavanoidler vs. telomer uzunluğunun zamanla muhafaza edilebilitesini etkilemektedir.

  kaynak: http://www.coachcesaraugu...n-and-telomere-length.pdf
  ... koni
 9. 19.
  fiziksel yaşlanmayı belirleyen etmen, gen kuyruğu.
  DNA zincirlerinin başlangıç ve bitiş kodları, uç kısmındaki gen dizisidir.
  1 ... eylulsabahi
 10. 20.
  Uzunluğu ömürle doğru orantılı olan DNA zincirlerinin sonundaki nükleotit dizisi. Deniz analarında telomer sentezleyen telomeraz enzimi bulunduğundan normal şartlarda ölümsüzdürler. Bu enzimi sentezleyen genin biz insanlara aktarılması felakete de yol açabilir tabii ama denemeye değmez mi?
  2 ... kollesistokinin