1. 21.
  kromozomların uç kısmıdır. ömrü kontrol eden telomerler üzerinde çalışan telomeraz genidir.

  kardiyoloji stajında hoca sormuştu, yaşlanma ile ilgili geni söyleyeni stajdan kefilsiz koşulsuz sınavsız geçireceğim. arkalardan haykırdım telomeraz! telomeraz! diye. herif kimseden cevap beklemiyordu ki kızardı. sonra da ben o cevabı istemedim benim istediğim lamin a geni diye yan çizmişti. e yavşak bu da aynı işi görüyor işte. niye yan çiziyosun ibne.
  1 ... melikbaybars
 2. 20.
  Uzunluğu ömürle doğru orantılı olan DNA zincirlerinin sonundaki nükleotit dizisi. Deniz analarında telomer sentezleyen telomeraz enzimi bulunduğundan normal şartlarda ölümsüzdürler. Bu enzimi sentezleyen genin biz insanlara aktarılması felakete de yol açabilir tabii ama denemeye değmez mi?
  2 ... kollesistokinin
 3. 19.
  fiziksel yaşlanmayı belirleyen etmen, gen kuyruğu.
  DNA zincirlerinin başlangıç ve bitiş kodları, uç kısmındaki gen dizisidir.
  1 ... eylulsabahi
 4. 18.
  dna zincirinin uçlarında yer alan, bölünme sırasında bölünme mekanizmasının mükemmel olmaması sebebiyle yaşanan parça kaybında öncelikli olarak kaybedilecek, genleri korumak için evrimleşmiş, dna kısımları.

  diyetteki çinko miktarı, flavanoidler vs. telomer uzunluğunun zamanla muhafaza edilebilitesini etkilemektedir.

  kaynak: http://www.coachcesaraugu...n-and-telomere-length.pdf
  ... koni
 5. 17.
  Genç kalmanın sırrını da içinde barındırdığına inandığım kromozomların uçlarında bulunan yapı.
  ... superdandili
 6. 16.
  Kanserli hücrelerin telomerleri kısalmıyor, o yüzden kanser hücreleri normal hücrelere nazaran ölmüyor veya çok daha geç ölüyor ve haliyle çok ürüyorlar.

  Şimdi bilim adamları kanserli hücrelerin telomerlerine saldırıp onları kısaltan birtakım doğal ilaçlar peşinde. bunlardan biri de güney afrika kökenli rooibos çayı, yani bizim kırmızı çay diye bildiğimiz içecek.
  ... asuregibisurat
 7. 15.
  fiziksel yaşlanma olayı bununla çok çok alakalıymış. 32 yaşımda aydınlandım. geç oldu ama iyi oldu. türkiye'de bunu bilmeyen milyonlar varken aydınlatıcı bir bilgi oldu.
  1 -1 ... death trip
 8. 14.
  yaşlanmayı belirleyen etmen.
  1 ... entry metni girilmelidir
 9. 13.
  organizmaların ölüm yaşını belirleyen, bir nevi gen kuyruğu.
  3 ... drygt
 10. 12.
  DNA nin uc kisminda bulunan ve dogumda 1000 veya 2000tekrarlari olan TTAGGG dizisidir. her hucre bolunmesinde bir parca kisalir. kisalan kisimlar telomeraz enzimi tarafindan uzatilir. telomer boyu ve telomeraz aktivitesi; hucrenin kac kez bolunecegini kontrol eden mekanizmadir.
  ... dexter morgan