bugün

kalbin dakikada 100den fazla atış yapması durumu.madde kullanımına bağıl olarak gelişebilir.
kanın beyne sıçramasına sebeb olması muhtmel olay.
kalpteki ritim bozukluğu.
uyku düzensizliği ceken ama günlük hayatından da vazgeçemeyen insanlar da sıkça görülür.
yaşın ilerlemesi, düzensiz beslenme, bedensel aktivite eksikliği ve fazlalığı, aşırı karbonhidratlı ve yağlı beslenme sonucu ortaya çıkan kalp ritmsizliği.
sokakta sorsanız her on kişiden dokuzunun sahip olduğu bir kalp rahatsızlığı
deniz özbey akyüzün her türlü karalamasını yaptığı şiir defterinin adı
tersi bradikardidir.
kalbin normalden hızlı atması
Kalbin; dakikada 90'dan fazla atmasına, tıp dilinde taşikardi denir. Ancak bu sayı, yaş gruplarına göre değişmektedir.
ilk öpüşme, ilk sevişme ve bir çok şeyin ilkinde yaşanan bir hadise. küt küt atar kalbi adamın sevgiliyi her görüşte o da var tabii.
bu durumda spor yaparken veya sevgiliyle dolaşırken sürekli taşikardi moduna girilir.
biz bilim adamları buna takikardi derdik. nedense evrimleşti. taşikardi oldu. taşikardi ne? taşmaktan mı geldi ne..
aç karna aşırı kafein yüklenmesine bağlı olarak sanırım şu an yaşadığım durumdur...

(bkz: bana bir şeyler oluyor sözlük)

(bkz: rahmetlinin son entrysi)
kandaki siyanür konsantrasyonu (mikrogram/ml) 0.5-1.0 arasındaysa ortaya çıkacak durum.
deniz özbey'in çıkaracağı şiir kitabının ismidir.
(#4670468 nolu entry baştan aşağı yanlıştır, bunu belirtmeden geçemeyeceğim,sonra "doktor bey ama internette öyle yazıyoo!" diye biz uğraşıyoruz.)

kalbin kısa devre yapması değildir. kalbin hızlanmasıdır ki bunun taşikardi kabul edilmesi için alt sınır erişkin bir insanda 100 atım/dk'dır. koşmaya başlarsanız da olur, korkarsanız da olur, bazı maddeleri kullanırsanız da olur. sempatik sistemin kalp üzerindeki pozitif kronotropik etkisine bağlı ortaya çıkar. çoğu kez fizyolojiktir, normaldir yani, vücudun artan metabolik ihtiyaca cevabıdır. ama oturduğunuz yerde nabzınız (yani kalp hızınız) 120 ise (taşikardik ise), solunum sıkıntınız varsa ve saire, o zaman doktora gitme vakti gelmiş demektir.

taşikardi mi takikardi mi meselesi ise, mezenkim mi mezenşim mi meselesine benzer ve yabancı dilden alınan bazı kelimelerin, hangi dilin telaffuzu ile kullanılacağı sorununun bir örneğidir. (bkz: anarchy)

kalbin içinden geçen elektrik akımı "u" şeklinde değildir, daha ziyade ters bir çam ağacı gibidir. bir noktadan ateşler ve giderek dallanarak tüm kalbe yayılır.

bu başlıktaki birçok entryde taşikardi niyetine yanlış şekilde bahsedilen kavram için (bkz: aritmi).
kalp atım sayısının artarak,normal değerlerin üstüne çıkması halidir. Tersi bradikardidir.
anksiyeteye bağlı taşikardi hastalığından muzdarip biri olarak, her çantamda en az 2 adet dideral ile yaşamaya alıştım. zor hastalıktır, kalbin her an patlayacak gibi hissedersin, bu his anksiyeteyi tetikler o da taşikardiyi tetikler berbat bir kısır döngü...