bugün

velîlerin hallerinden birini anlatan bir tasavvufî tanım. kulun mekânın kapsayıcılığı dışına çıkarak aynı anda birden çok yerde bulunmasıdır. evliya kıssalarında anlatılan aynı anda birden çok yerde bulunma kerâmeti bu hâlden kaynaklanıyor olması muhtemel bir durumdur.

kulun kendi iradesi ile olmaz.

(bkz: tayy-i zaman)
üç şekli mevcuttur:

-Nefs Tayy-i Mekânı
-Ruh Tayy-i Mekânı
-Fizik Vücut Tayy-i Mekânı.
fiziksel anlamdaki tayy-i mekana en bilinen örnek miraç hadisesidir. islam alimlerinin ekseriyesi bu olayın bir vak'a olduğunu kabul ederken ibn-i teymiye tayy-i mekan'ın hiçbir suretle fiziksel olamayacağını, bunun aslında bir his olduğunu beyan eder.
sadece evliyaya değil istidraci anlamda şeytanlara cinlere de bahşedilen olaydır. malum yürüttükleri davaları için kendilerine böyle yollar açık yoksa o kadar insanı nasıl yoldan çıkarmaya çalışacaklar.
"Mekânı aşarak bir anda değişik yerlerde görünebilmek" anlamına gelen kavram.

"tayy, dürülmek, tayy-ı mekân da yerin dürülmesi demektir. tasavvufta, "mesafenin kısalması şeklinde gerçekleşen kerâmet" anlamında kullanılmaktadır.
anlayamayan beyinlerin "uçmak" olarak nitelendirdiği tasavvufi kavramdır.
Avam takımının anlayamayacağı iş. Anlamak ayrı inkar etmek ayrı. Anlamadığın şeyi inkar ediyorsan ahmaksın.

Ben de avamım. Bakarsın bir gün bir büyüğe denk gelirim de dolaştırır beni tayy i mekan ile. Gelir sonra size anlatırım izin verirse. Söz.
Hikayedir herif osura osura uyuyor sabah kalkınca şurdaydım şunla görüştüm diye anlatıyor.

20mg rexapin 20mg seroquel yaz bak bakalım bir daha geziyor mu.
Teferruattır felsefîyat okuyunuz...