bugün

ortaokul yıllarının eğlencesi, cips ve benzeri gıda ürünlerinin içinden çıkan, üzerinde genelde çizgi film kahramanlarının resimlerinin olduğu, plastik dairesel plakalardır. oyunları ise gayet eğlencelidir. her yöreye ait bir çok oyun çeşidi vardır ama en çok oynananı ortaya iki oyuncunun birer taso koyması, daha sonra sıra ile birbirlerinin tasolarının yan kısımlarına kendi tasoları ile bastırarak karşı tarafın tasosunu ters çevirmesi şeklindedir. ters çevrilen taso artık çevirenindir.

şu anki ortaokul öğrencileri ise taso yerine kızların eteklerini ters çevirmektedirler. yeni nesil ilginçtir. benim hala tasolarım durur.
(bkz: cocukluk anilari)
ilerleyen zamanlarda farklı modelleride çıktı bunların ;uçanı, kaçanı*, döneni, yapışanı ama hiç biri o saf plastik taso'nun tadını veremedi..**
bir digeri için
(bkz: futbolcu kartlari)
süper taso, mega taso,dönen taso gibi çeşitleri vardı. Mega taso biraz daha kalındı,ortalığın a koyardı.
günümüz çocuklarının "paso" oynadığı oyuncaktır taso.
56 yaşındaki annemin ,(annesi babası çalıştığı için )evde baktığı 6 yaşındaki torunuyla bir zamanlar hergün oynamak zorunda olduğu oyundu.evin her yerinden pikaçu lu holigramlı yuvarlak tasolar çıkardı,birbirinden meziyetli canavar resimleri ve bi o kadar da zor olan isimleriyle annem nasıl ezberlemişti o taso kahramanlarını bilmiyorum.

birde bi cips markasının paketinin içinden çıkıyordu bu tasolar,yeğenim elimden tutup markete, kuruyemişçiye götürürdü,her kuruyemişçide oluyordu bu cipsler,tüm seriyi tamamlamak lazımdı. neyse;bazılarında olmazdı onun için,paketleri önce minicik elleriyle yoklardı yeğenim,boş almamak için.cips markası bu sayede servetine servet kattı.ha birde mega taso cidden koyardı ortalığın a...
cips paketlerinden çıkan bir tür oyuncaktı. tasoları biriktirmek adına bol bol cips alırdık. taş devri çizgi filmi figürlü taso çıkarsa daha da bir sevinirdim. eğer sokakta arkadaşlarla taso oynayıpta, o en sevgidim figürlü tasoyu kaybedersem önce zırıl zırıl ağlar sonra da aynısı çıkana kadar cips alırdım. bazen de taso takası yapılırdı. sonra sonra herşey gibi tasolar da değişti. en önemlisi biz büyüdük. elimde kalan 3 eski taso da diğer oyuncaklarım ve çocukluk hayallerim gibi dolaba kaldırıldı.
genellikle cipslerden çıkan çocukluk çağının vazgeçilmez eğlencesidir ama her cipsin içinden çıkmadığı için cipsin içinde taso olup olmadığını kontrol etmek gerekir... *
şimdiki çocuklar gibi internet kafelere tıkılmaktan veya evde bilgisayar başında çürümektense geçmişte çocukluk çağında oynanan en hoş oyunlardan biriydi.
elimde halihazırda takriben 300 400 tane bulunan çocukluk furyası.. ataları bugs bunny serisi yani looney tunes kahramanlarının olduğu kalın tasolardır..sonra bunların türevleri olan pokemon dijimon tırımon vürümon vs. çıkmıştır.. evet çok iyi oynardım..benle kimse oynamak istemezdi mahallede.. sonra sıkılıp bırakmıştım..gıcır serilerimi koleksiyon amacıyla bir kutuda topladım..geri kalan "ütmelik" tasoları ise kapıştırmıştım..
tasoların en zevkli yanı kapıştırmaktır zaten.. haberini bi yaydınız mı tüm mahallenin bebeleri toplanırdı..balkondan aşşagıya serperdiniz kuşa yem atar gibi, çocuklarda birbirini döverdi "ben gaptım ben gaptım" diye..
velhasıl çocukluğum çok güzeldi.. çocukluk güzeldir..canınız sıkılınca uzanın gözlerinizi kapatın ve çocukluğunuzu,sıfır sorumluluk anlarınızı düşünün.. tasoları düşünün..
aynı zamanda pena olmadığında kullanılabilecek hede.
izmir tasocular zirvesi: hadi gelin taso oynayalım. ege nin bahçesinde. *
çoğu küçük çocuğun cips aldıktan sonra tasoyu cebe indirip cipsi fırlatmasına sebep olur aynı zamanda çocukların cipsin içindeki taso varmı diye kontrol ederken cipsin içine etmesi de küfür edilesidir.
(bkz: pokemon)
simdiki citoslarin icinden cikan boklarin, kesinlikle yerini tutmadigi, zamaninda bir beyaz torba icinde bulunanlariyla mahallenin emmisi gibi, o mahalle senin, bu mahalle benim,

- taso oynayalim mi birader ? ( ha ziktir lan, g.tum kadar veletsin nerde kaptin "birader" lafini)

- aga bak bu tasoyu al, bu iyi kaflik olur ! ( daha onceleri gazoz kapagi oynarken elemanin birinden ogrenmistim )

- simdi uterim ben bunu... ( yavas geell)

- ortak olalim mi, sendeki tasolar benden az, ama ortaya seninkileri koyariz, sonra da ben eklerim... ( vaayy kurnazz, daha o zamandan ticari beyin programi varmis la )

dolasip da yukarida ornegi verilen diyalog varyasyonlariyla renklendirdigim cocukluk anisi, plastik aparat, ya da ona benzer bir sey iste...

(bkz: mega taso)
ortalarında ufak şişkinlik olanlarda tazmanya canavarı, yuri gagarin'i temsil ediyordu hiç unutmam çünkü o tipteki tasolardan bana ilk çıkan oydu. daha sonra bokunu çıkarıp sırf tasolar için alınıp yenmeden atılan cipslerle, bi de ondan bundan üttüklerimle taso krallığı kurmuştum.
çocukların mahalle ortasında oyun oynayabildiği/oynadığı zamanların oyunu. çipsten çıkardı. mahallelerarası şampiyona bile vardı.
taso çeşitleri şunlardı, tabi zamanla evrim geçirdiler ama sözümüzün konusu şu an ilk tasolarımızdır

taso
taso 2
taso 3
taso tv

bi an taso için kardeşimle kavgamı anımsadım..
yutmak, yutulmak kelimelerinin ke$if sebebi.
çoğunlukla erkek insan evlatlarının severek üstlerindeki resimler silinene kadar oynadıkları oyun.
looney tunes kahramanlarinin onemli sahsiyet ve ulkeleri temsil ettigi versiyonlarinda türkiye yi de, foghorn leghorn temsil etmiştir.
orta parmağın yara olmadıysa ne anlarım ben öyle taso oynamadan.
okulun önüne cumartesi- pazar bile gitmemişsen mermerine oturup, pantolonu hiç etmediysen ne anlarım o tasodan.
hayatının ilk ortaklığını kurmadıysan ne anlarım üttüğün tasodan.
markette cipsleri kurcalamadıysan bin tane tason olsa ne olur.
ve sonunda ortağın tasoları alıp kaçmadıysa, ve hayatının ilk iflasını yaşamadıysan başlarım öyle tasoya.
okullarda bazı cıns hocalar tarafından esrar muamelesı gorurdu.yakalananların gozunun yasına bakılmaz butun tasoları alınırdı kı bu bır cocuk ıcın cok kotu bır duygu,sen calıs dıdın bırıktır, karaktersızın bırı gelsın onları alsın.
hatta ben tam yakalanacakken ceketımın cebını delıp butun tasoları astarıma atmıstım,sanki yurtdısından kacak mal getirip onu saklıyoruz anasını satayım.
kocaelinin gölcük içesinde konumlanan bir market adı.*******