bugün

çok az bilinmesiyle ters orantılı olarak fazlasıyla güzel bir led zeppelin parçası. 1970 çıkışlı led zeppelin iii albümünde bulunur.

measuring a summer's day,
i only find it slips away to grey,
the hours, they bring me pain.

tangerine, tangerine,
living reflection from a dream;
i was her love, she was my queen,
and now a thousand years between.

thinking how it used to be,
does she still remember times like these
to think of us again?
and i do.
tangerine'ın türkçe meali mandalinadır. şarkı da mandalina kıvamındadır az ekşi,ama ferahlatıcı. led zeppelin yapar da olmaz mıdır. robert plant'ın efsane sesinden mutlak dinlenmeli parçadır.
(bkz: black dog)
(bkz: kashmir)
(bkz: stair way to heaven)
(bkz: eternal sunshine of the spotless mind)
^^and now a thousand years between^^ kısmında robert amcamın sesinde mutluluk ve mandalina kabuğu etkisi hissettiğimiz enfes şarkı..
*
led zeppelinin ucuran soundunun ve muhteşem vokalinin sözlerle anlatılamayacak derece güzel olan örneğidir.eğer bir de üzerine stairway to heaven dinlenip az biraz alkol alınırsa şayet kullağa gelen o tatlı bir huşu içersindeki "uuuu" sesleri bile hayatta duyup duyulabilecek en güzel ve en melankolik vokalidir benim için.
led zeppelin'in insanın canını çıkartan şarkılarından.. geçmişi özler, özletir..
tanrının lütfu insanlardan tanrıyı yenmiş şarkı.
yillarca tanga anlamina geldigini zannettigim, hocanin nasil soyleyecegini merak ederken "tangerine, hmm mandalina o." demesiyle got olmam uzerine hicbir zaman unutamayacagim turuncu meyve.
page bestesi çok güzel bir akustik led zeppelin şarkısı. uyuşturucuya yazıldığı rivayet edilir.
cem akkılıç'ın hazırladıgı led zeppelin kitabında belirtildigi üzere buradaki tangerine, mandalinayı degil bir çeşit uyuşturucu temsil etmektedir.
gitar solosu stairway to heaven ile birlikte en iyi led zeppelin sololarındandır, ama çok az bilinir bu şarkı.
"böyle hüzünlü gibi ama eğlenceli gibi de" şeklinde özetlenebilecek bir zeppelin türküsüdür.
beni baska diyarlara goturen asmis led zeppelin sarkisi.
sarkiya giris kismi cok guzeldir. one two three, one two three for dindindinidin...
robert plantin sesi sarkida cok huzur vericidir.
jimmy pagenin solosu fender markali modelini bilmedigim bir gitarla atilmistir. harikadir.
john paul jones in bas gitarinin sesi duyulur rahatlikla. bosluklari iyi doldur.
bonzo pek one cikmaz. ama yinede guzeldir.
Akustikle calarken orgazam eden sarki.
--spoiler--
2015 yapımı bir film. imdb'de konusu kısaca şöyle "A working girl tears through Tinseltown on Christmas Eve searching for the pimp who broke her heart." yani film noel arifesinde sevgilisi tarafından aldatılan masum bir kızın hikayesi gibi sunulmuş. puanı da 7,1. ben tabi kızımız bu filmin sonunda doğru adamı bulacak sanarak izlemeye koyuldum. ama aslında film noel arifesinde erkek arkadaşı tarafından aldatıldığını öğrenen hapisten yeni çıkmış bir gay hakkında. bol küfürlü ve biraz dramatik bir film. ama çok da iç karartıcı değil, maceralı ve realist bir film diyebilirim. romantik komedi arayışı içindeyseniz kesinlikle tavsiye etmem. soundtrackleri hoşuma gitti diye ve değişik bir konusu var diye ben sonuna kadar izledim. ama genel olarak vasat bir film.

--spoiler--

soundtracklerini de şuradan bulabilirsiniz:

http://www.songonlyrics.n...rine-soundtrack-list.html
en sevdiğim led zeppelin şarkılarındandır. measuring in a summer's day ile başlayan koskocaman bir dünyanın aşkıdır. uyuşturucu ismidir de diye biliyorum, fakat emin değilim. page'in o soloda o soundu nasıl yakaladığını çözemedim. fakat bu şarkı gecenin üçünde 20 defa dinlettirmiştir kendisini. sevgiliniz olmasa da derin bir delik açar yüreğinizde ve oymaya başlar. eğlenmek için değil evlenmek için elde ettiğiniz kızlara dinletmeniz gereken bir hayat serüvenidir. (eğlenmek için kız elde etmek çok saçmadır fakat söylemek istedim)
eminim şu kısacık şarkıda kaybolup gideceksiniz.
başka bir dünyanın dertlerini amatörce ama amatörce olduğu için dürüstçe anlatabilen meselesi sert, kabuğu yumuşak, tempolu bir film. ya çok seveceğiniz ya nefret edeceğiniz türden. şahsen herhangi bir harmony korine pespayeliğine tercih ederim bu filmi.
Efsane led zeppelin şarkısı, jimmy page bestesidir. Sözleri de çok anlamlıdır. Ve solosu...

measuring a summer's day,
i only find it slips away to grey,
the hours, they bring me pain.

tangerine, tangerine,
living reflection from a dream;
i was her love, she was my queen,
and now a thousand years between.

thinking how it used to be,
does she still remember times like these
to think of us again?
and i do...
Mandalina demekmiş.
2015 yapımı orijinal bir film. bu arada çestır sen her açıdan bir ibinesin dostum.