bugün

görsel

Mal sanılabilirsiniz.
Kelimeler de kimi zaman aciz kaldığı içindir.
Karşında ki kişilere kendini anlatırsın ama anlamazlar ya he işte o zaman yapılan en iyi eylem susmak.
Konuşmak için şöyle uzunca nefes alınan o 2 sn içinde ulan anlatsam ne değişecek ki düşüncesinin kafada belirmesiyle birlikte nefesi yavaşça dışarı vererek gerçekleşir genelde.
Huuh okurken yoruldum.
En iyisidir, kendimize kabul ettirebildiysek karşımızdaki mahlukatın önemi yoktur.
Söylesem faydası yok sussam Gönül razı değil der Fuzuli bazen insan söylediklerinin önemli olmasına rağmen etkisiz olacağını düşünerek susar,
Ne anlatcan ki burnundan kıl aldırmayan insanlara? Birini kazanmış, kaybetmiş çok umrunda mı kimsenin..
empati yoksunu, kendini haklı gören, haksız olduğunu bilse dahi adım atmayan karşısındakini önemsemeyen insana ne anlatcan?
Çekti gitti, haklı oldu. Çok zekice amk. Tebrik etmek lazım.
Ne anlatalım olum biz?
Söylenecek*
Söylenecek sözlerin aslında birşey ifade etmeyeceğinin fark edildiği anda yapilan fiiliyattır.
Değiştirebilecek mi ki bir şeyleri ya da bu kadar yorulmuşken ne diyebilirim ki.
anlaşılmayacağınızdan emin olduğunuz andır.
anlaşılma istenci güç kadar önemlidir insan için, lakin defalarca denenip hüsrana uğranıldıysa susarsınız. acıdır.
daha acısı da şudur; orası terk edilmelidir, bilirsiniz ama terk edemezsiniz.
mahkumlarla bir hissedersiniz kendinizi.
Hep yapıyorum devamlı olarak. Bakıyorum karşıdaki eleman anlamayacak yada anlamış gibi yapıp büllüğüne takmayacak boşuna kendimi yormuyorum.
ne çok konuşuyorsunuz zaten, azıcık da susun ne olur.
Ben hiç kadın olarak ıımmm şey çok beyin sikerim kişisi olmadım hiç.
Netlik severim ben..
Bazen susmamak gerekir.
Doğru an, işte tamda o andır. Ne olacaksa olmalı, inceldiği yerden kopmalıdır. Çünkü dolmuş taşmıştır ve vakti gelmiştir.
Susmak bazen kendinize, bazende karşınızdakine yapılabilecek en büyük kötülüktür.
Zamanında söylenmeyen sözler, içine attığın herşey ama herşey ilerki zamanlarda büyük bir patlamayla çıkacaktır çünkü. Dolayısıyla bazı şeyleri, yıkım gücü henüz zirveye ulaşmamışken konuşmak en iyisidir.
Bazende susmak gerekir.
Doğru an gelsede, laf tam yerine gelsede susmak lazımdır. Çünkü bu kıyıp kıymamakla ilgili bir durumdur. Bazen haklı olsanızda hakkınızı almamayı tercih etmek zorunda kalabilirsiniz. Büyüklük bende kalsın olarakta yorumlanabilir belki fakat, bunu yaptıktan sonra yani sustuktan sonra bir daha o ağız açılmamalıdır.
Eğer Bunu yapabilecek kudrete sahip ise bir insan tercihini susmaktan yana kullanmalıdır. Zamanında söylenmeyen sözler, Temcit pilavı gibi ısıtılıp ısıtılıp o kişinin önüne konulmamalıdır.
Gerçekten haklı isen, zaman er yada geç bunu o kişiye zaten gösterecektir.
Çünkü susmak yada susmamak gerçekte bir tercih meselesi değil, sabır meselesidir aslında.
Zira bazı şeylerin hesabı öbür dünya'ya kalmamaktadır.
bazen sussan da anlar karşıdaki.
söyleyecek çok şeyi olan insan zaten yorgundur. o kadar yorgundur ki ne birşey anlatacak keyfi ne de kendini ifade edecek mecali kalmıştır.
Demek ki söylediklerinin bi ehemmiyeti olmamış şimdiye kadar
"Anlayana sivri sinek saz, anlamayana sazı soksan az"
Gitme zamanı gelmiş demektir.
umursamamaktan ileri gelir. uzun zamandır hakkımda söylenen şeyleri, söyleyen insana verdiğim değer üzerinden ölçüyorum. sonuçta kafam boşa yorulmamış oluyor.
anlaşılmayacağını biliyor olmaktan kaynaklanır.
Konuşan faydası yok Sussan gönül razı değil.
bazen susmak konuşulanları iplememek anlamına da gelir.
cevap vermeye tenezzül etmemek de buna dahildir.
konuşanın çapı, meseleyle alakalı olup olmaması, o konu hakkında derinliği ve ne denli yüzeysel baktığı, bir bakıma niyeti, kim ve neci olduğu, niçin konuştuğunu sezebilmek vs.bunların öncelikle cevabını bulmak gerekir.

mevlana'ya eftedilen şu söz de kendi başına bir cevap ve duruş anlamını taşır.

'' her lafa verecek cevabım var. lakin bir lafa bakarım laf mı diye, bir de söyleyene bakarım adam mı diye!''
karşınızdakinin söz kesmesi, çok konuşup dinlemediğini belirten hareketler sergilemesi ile yakından alakalı olan durum.
yıllar önce bu sözlükten bir arkadaş bana içini dökmüştü, sözünü kesmeden dinledim. ben anlatmaya başlayınca zerre ilgi göstermedi. bir daha da kendisini görmedim.
dinlenmediğinizi fark ettiğinizde susarsınız işte. gayet olağan bir karşılık...
söyleyeceklerinin bir şeyi değiştirmeyeceğini anladıysan zaten susarsın. ben mesela susarım. bir şey canımı mı sıktı konuştukça büyür içimde o. susunca insan içindeki sesleri de susturuyor o neden susmak iyidir.
(bkz: bazen verilecek en iyi cevap susmaktır)