1. 1.
  2000 yılında kurulup kısa sürede büyük bir başarı yakalayan finlandiyalı doom-death metal grubudur.2003 yılında out of this gloomy night adlı demolarını çıkaran grup the morning never came* ve ghost of loss* adlı iki albüme sahiptir.
  2 ... dukur
 2. 2.
  Doom metal'i My Dying Bride'dan ibaret sananların, gözüne gözüne sokulması gereken gruptur. **
  3 ... omfgwtf
 3. 3.
  Hope albümüyle yine gönüllerde taht kuracağına inandığım grup.Gerek sözler,gerek vokaller,gerek kapak tasarımı herşeyiyle mükemmel bir albüm olmuş. Sağlam ve hızlı ilerliyorlar.
  2 ... inven
 4. 4.
  fragile nasıl bir hüznün aracıdır. doomcu tipleri olmayan doom grubu.
  2 ... zenc
 5. 5.
  çok sağlam bir doom metal grubu. finlandiyalı olduklarına inanmak güç. finliler daha hayat dolu insanın içini açan müzikler yapar çünkü.
  ... eternal moonlight of autumn
 6. 6.
  en az katatonia kadar çökerten melodiler. (bkz: fragile)
  1 ... summoning
 7. 7.
  son albümleri olan new moon çok başarılı bir albümdür, melodik doom metal anlamında öyle ki melodik death metal sevenlerinde seveceğini düşündüğüm bir albüm. özellikle and heavens cried blood apayrı bir parça olmuş diyebiliriz.
  ... aelfric
 8. 8.
  draconian'dan sonra gelen en iyi doom metal grubudur. these woods breathe evil ve sleepless swans ile bizi karanlık yolculuklara çıkarır.

  (bkz: new moon)
  1 ... creepy doll
 9. 9.
  başlarda kulağa güzel gelen ama özellikle alkolsüzseniz ve depresif modunuzda değilseniz tam manasıyla kafa siken gruptur. veya kısık sesle dinliceksiniz. o zaman güzel olabilir.
  1 ... eurasia
 10. 10.
  hüznü ve öfkeyi kolajlamakta en başarılı gruplardan biri. new moon isimli albümlerindeki her şarkı ayrı bir güzeldir. ama falling world ayrı bir güzel...
  ... epitaph