bugün

divan edebiyatı nesir türüdür. düğün, ziyafet, şenlikleri tasvir eden, hem düz yazı hem de manzum olarak yazılan eserlerdir.
ing. soyisim
Name : Yosma Surname : Kasma
aynı zamanda nabi'nin eserlerinden biridir. 1675'de şeyhzade mustafa ve mehmed'in sünnet düğünündeki izlenimlerini içeren 585 beyitlik bir mesnevidir. 2 failatün, 1 failün kalıbı ile yazılmıştır.
levni'nin minaytürlerle ilgili kitabına verilen isim.
Divan edebıyatında sünnet, düğün şenlik gıbı sevınçli olayları anlatan eserlerdir.
Galası Muhsin Ertuğrul sahnesinde 31 Ocak 2011'de düzenlenen gösteridir.
Osmanlı şenliklerini surnamelerden çıkarıp bugüne taşıyan gösteri Surname 2010, maske kukla kostüm tasarımcısı Candan Seda Balaban ile Yazar ve Yönetmen Yiğit Sertdemir'in projesidir.
konu bütünlüğü olmayan , anlamsız gösterilerin bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş, içerisinde bolca kukla gösterisi bulunan şehir tiyatrolarında sahnelenen oyun.
Aziz nesin'in bir eserinin adıdır. idam cezası konusunda okunması gereken kitaptır.
suriyye kasidesi.
kaside-i vehbi.
surname.
uzun süredir almak istediğim ve şoke eden 100 tl'lik etiket fiyatına rağmen nihayet kendimi bile şaşırtan bir pazarlıkla izmir kitap fuarı'ndan yarı fiyatına almayı başardığım kitap (sultan ahmet'in düğününü anlatan ve kabalcı yayınları tarafından yayınlanan versiyon).
Bir Amerikalı arkadaşımı Taksim'de bir otele bıraktım. Doldurması için verdikleri formda surname yazıyordu. Kadın bana sordu surname ne demek diye. Last name deyince anladı. Anladım ki surname ingiltere ingilizcesi. Amerikalılar last name i kullanıyor.