bugün

Filmin konusunun gerçeklik payına diyecek lafım yok zira çok fazla bilgili değilim bu konuda. Stigmata denilen olayın gerçek olduğuna pek inanası gelmiyor insanın. Ama gel gelelim filmde işlenişi açısından başarılı. pek çok korku filminde olan mantıksal boşluklar yok, çoğu şey bir mantığa oturtularak anlatılıyor. Bu açıdan beni hem şaşırtan hem de fazlasıyla tatmin eden bir film oldu.
çok bilinen bir film olduğunu sanmıyorum bu yüzden korku-gerilim sevenler mutlaka izlemeli.
vatikan'a ve hatta inanışlara en güzel ayarı veren film.
bunun benzeri olarak bizim dindoriklerin ekmekte, koyun üzerinde, elmada hatta portakal üzerinde bulduğunu sandığı "allah" yazısını düşünmüşümdür hep, bizimkilerin deneyimleri bundan daha kalıcıdır, insan vücuduna zarar vermez nimetle oynar,

stigmatacı insanın kıçında çıban çıkarır mucize der, bizimkiler bulutlara photoshop çeker yerin göğün sahibi allah mesajı verir. hepsi birbirinden tuhaf ve sorgulanmaya açık durumlar çıkarır kendi başını ağrıtır.
Stigmata, isa'nın çarmıha gerilişi sırasında vücudunda oluşan yara ve lekelerin ve de acının verdiği duyarlığın ismidir. Terimin kökeni Pavlus'un Galatlar'a yazdığı bir mektuba dayanır. Bu mektupta Pavlus: "Bedenimde isa'nın sahip olduğu yaraları taşıyorum." dedi.
isa'nın bedenindeki geleneksel yaralara karşılık gelen bölgelerde kendiliğinden oluşan yaralar.
türkçe mottosu ''iliklerinize kadar donacaksınız'' olan ve hemen hemen izleyen herkesin izleme süresince en az bir kere hastir diyip gözlerini kapatabileceği derecede korkunç film.*
bir zamanların 'exorcist' de oynayan pederi burada da peder olarak karşımıza çıkar. 'exorcist' den üç adım geridedir. türünün iyi örneklerinden bir filmdir.
hristiyan aczmendilerinin hz. isa'nın çektiği acıları aynen çekmek amacıyla vücutlarına açtıkları yaralardır.

manyak sadece bizde mi var?
filmin başından sonuna kadar verilmek istenen fikir şudur ki; tanrı insan yapımı süslü taştan binaların bir sembolü değildir. tanrının bir evi yoktur ve sizde ona misafir değilsinizdir. o bakışların değdiği heryerde ve karanlıktadır. onu bulmak için süslü kıyafetler asalar ve taçlar gerekmez. katolik klisesini çarpıcı bir dille eleştiren kendiside eleştiriye açık izlenilesi bir film.
tam anlamıyla düzmece bir hristiyanlık efsanesidir. Efendim öyledir ki, hz. isa'nın çarmıha gerilişindeki yolculuğu ve yolculuğun son buluşundaki çekilen acıların mistik bir şekilde vucudunuzda vuku bulması olayıdır stigmata. Bunun bir lanet mi kutsal bir onur mu olduğu tartışılır ama konumuz o değil. 1900lerin hemen hemen 3. çeyreğine kadar kendilerinde stigmata olduğunu iddia eden şarlatanlar kanıt olarak avuçlarına çakılmış çivi izlerini göstermişlerdiR HZ.isanın avuçlarından çivilendiğini varsayarak. Fakat bilim dünyası kanıtlamıştır ki avuçlara çakılan çivi insan vucudunu fazla tartmaz ve düşer. Bu sebeple çarmıha gerilenler bileklerinden çivilenmiştir. Bu gerçek dillendirildikten sonra kendilerinde stigmata olduğunu iddia eden yeni insanlarda çivi izleri bileklerde belirmektedir. Bu da bu efsanenin iflasının kanıtıdır.

Demek ki neymiş? din ile aldatanlar sadece bizde yokmuş...
gecenin bir yarısı izlenmesi sonucu ışık açık olarak yatıran lan bir daha dinle ilgili film kiralayanın, gidip katilli vampirli film kiralasaydınız be diye diyaloglara sebebiyet veren film. güzeldir iyidir hıristiyanlığın nasıl bozulduğuna kilisenin tüm çıkarlarını korumak için gerçekleri nasıl hasıraltı ettiğine pek bir güzel değinmektedir.
sizi yay gibi geren iy bir film. Ayrıca gerçek incil'in kaybedildiğini defalarca dile getirmesi açısından ilginçtir.
hz. isa nın çarmıha gerildiğinde aldığı yaralara denir, bunun verdiği gazla kendi vücudunda benzer yaralar açıldığını iddia eden tiplerin yanında bilerek yapanlar da vardır.
muhteşem bir film..
1998 tarihli arch enemy albümü...

içindekiler:

beast of man
stigmata
sinister mephisto
dark of the sun
let the killing begin
black earth
hydra
tears of the dead
vox stellarum
bridge of destiny
diva satanica
damnation ways
(bkz: anne bak ben stigmata çıkardım)
patricia arquette'nin performansiyla kurtardigi filmdir. defalarca izlenebilir.
(bkz: gabriel bryne)

karizmatik rahip,seksi kurban ilişkisine dayanan güzel bir film...
hristiyan inançları üzerine kurulmuş, diğer dinlerin mensuplarını çokta etkilemediğini düşündüğüm ve zaman kaybı olarak nitelendirdiğim film.
1999 yılı yapımı 102 dakikalık korku filmi
Bir genç kadın görünmeyen bir saldırganın vahşi saldırılarının boy hedefi haline gelince Vatikanlı bir din adamı harekete geçer ve olayı araştırması için bir rahip gönderir. Kadının ızdırabını gözlemleme fırsatını bulan rahip, onun iddialarıyla uğraşmak yerine öncelikle hayatını kurtarmaya karar verir.
stigma'nın çoğul halidir.
hıristiyan mistisizminde, vecd halindeyken vücutta ortaya çıktığına inanılan,
çarmıha gerilmiş Hz.isa'nın yara izlerini andıran işaretlerdir.
el ve ayaklarda: çivi izleri
kalbin altında: mızrak izi
bazen başta: dikenden tacın izi
omuzlarda ve sırtta: haç ve kırbaç izleri şeklinde ortaya çıktığı söylenen bu izlerin
ilk kez assisili aziz francesco'da görüldüğüne inanılır.
tanri nin ''beni dört duvar arasinda aramayin bir odunu kes içinde beni bulucaksin, bir tasi kaldir altinda ben varim'' sozleriyle etkilendigim film. ayni zamanda çok inançli hristiyanlarda meydana gelebilecek yaralardir. bu yaralar hz. isa çarmiha gerilirken meydana gelen bileklerine, ayaklarina çiviler çakilmasi, sirtinin kirbaçlanmasi, alnindaki dikenli taç ve son olarak mizrak yaralaridir.