bugün

Star wars efsanesinin son filmi.Galaksideki düğümlerini çözen ve jedilerin kaderini belirleyen müthiş film.Yaklaşık olarak 380 milyon dolarlık bir hasılata ulaşmıştır.Müthiş özel efektleri ile beni benden almıştır.Ayrıca benimde az daha içinde olacağım bir grup filmden ağlayarak çıkmıştır.
izlenilmesi gereken bir şaheser..
Gerçekten çok başarılı gidilesi bir film.Battle of heroes li sahneler tadından yenmez.
Bana gore en basarili star wars filmi. Gerek lightsaber la yapilan dovuslerin coklugu gerekse teknolojininde etkisiyle gorsel acidan tatmin saglamis en iyi star wars filmidir.
Dark side geçmeme sebebiyet veren filmdir.
Palpatine- Dark side of the force is a pathway to many abilities some consider to be unnatural.
Anakin- Is it possible to learn this power?
P- Not from a Jedi.
Palpatine ine lanet okunan filmdir. Kendisi hem Anakin in başını yemiş, hem de Mace Windu yu hileyle katletmiştir. Müthiş dövüş sahneleri olan, serinin en güzel filmi. Çok üzer seyirciyi..
a long time ago in a galaxy far far away....

filmlerin sonunun neden genelde iyi bitirildiğinin cevabını bana en iyi şekilde veren star wars serisinin üçüncü bölümü. karnıma bir yumruk yemiş bir şekilde sinemadan çıkmak hiç iyi hissettirmemişti. film boyunca 'ah be anakin.. ah be kardeşim..' derken, anakin'in, jedilerin ve galaksinin değişen trajik kaderine şahit olmak fena halde üzücüydü.

bunun için serinin 4, 5 ve 6. bölümleri, bu bölümün ardından hemen izlenmeli ve bünye bu iç burukluğundan biraz olsun toparlanmalıdır.
anakin skywalker denen pezevengin episode 2* den kalma eblehligini devam ettirdigi ve her yaptigi mallik sonrasi "iruspu cocuuuu adam ol artik huleyn" kufurleriyle paylamama sebep olan episode. cok malsin anakin ama allah belani verdi sonunda, haketmedigin guc gotunden ciksin $erefsiz.
şaheser.
atın intikamı gibi bi şey.
Yodanın "galiba kehaneti yanlış algıladık" sözünün cedaylara bir tokat, hatta bir blaster rifle lazeri olarak çarptığı, denge öyle değil böyle olur dendiği, mace windu'nun aslında gerçek bir light side olmadığının anlaşıldığı*(ki palpatine'i öldürmeye kalkmasaydı Anakin hala anakin kalırdı), ne kadar öküz oldukları anlaşılsa da yine de jedi sevgisinden kopamadığımız, gariban Obi-wan'a bir kez daha acıdığımız, obi-wan'ın gerçek karizmasını ortaya koyan Lucas yapıtı.
bu filmde beni gerçekten yaralayan bi sahne var.

malum olaydan sonra obi wan, anakin'e "sen benim kardeşimdin" diye haykırıyor. ne kardeşi ulan oğlun o senin; ii. filmde, anakin demiyor muydu "siz benim için baba gibisiniz usta" diye. ulan lucas allahın yok mu lan senin.
order 66 ile ağlatan filmdir.
ilk izlediğimde dark side sana kafam girsin diye sinirle nefretle dolup taştığım mükemmel film.
palpatine gazı vere vere aldı bizim toy skywalker'ı yanına. küfürler sanadır şerefsiz palpatine !
yeni üçlemenin ve tüm serinin bana göre en iyi filmi. anakin, suratında dark side ı hissettirir resmen size.
serinin en güzel bölümü. altıdan bile iyi.

mace windu, adamım benim. palpatine'in eline veriyor ama gerizekalı bencil anakin yüzünden canından oluyor.
7 şubat 2010 tarihinde saat 22:00'da cnbc-e'de yayınlanacak efsane film.
Star Wars efsanesinin en ince ve binbir emekle işlenmiş karakterinin aslında Obi Wan Kenobi olduğunu anladığımız film. Özellikle Anakin'le olan son dövüşü sonrası söyledikleri ve o esnada gözündeki ışığın sönüşünü görüşümüz bile ''baba üzülme daha fazla'' diye Obi Wan'ı telkin etme isteği uyandırıyor izleyici de.

''you were my brother, anakin. i loved you.''
şimdi taşlar yerine oturdu artık dedğimiz film.
(bkz: obi van kenobi)

(bkz: ayaklı karizma)
serinin açıkara en iyi filmidir. şimdi nostaljisever milletimiz başlayacak "empire strikes back şöyleydi" "6. film böyleydi" diye ama hiçbiri bu filmin yerini tutamaz arkadaş. tutturmam yani. 1. 2. film gerçekten kötüdür ama 3. film en iyisidir. günümüz teknolojisini kıvamında kullandığı gibi senaryosu da diğer filmlere oranla ağır basar.

--spoiler--
anakin'in dark side'a geçişini yeterince iyi işleyememiştir çünkü süre yetersizdir ne yazık ki. ama kitapları okuyup bu geçişi daha detaylı anlayabilirsiniz.
--spoiler--
19 mayıs 2005'de vizyona girmişti. tam 5 sene olmuş. lakin o günü hala dün gibi hatırlarım.

arkadaşla film vizyona girmeden önce gün sayıyorduk. hatta msn'de son 5,4 gün falan yazmıştık.
millet nedir ki bu deyince, star wars koçum derdik. çoğu tabii, ee gibi boş ifadeler ile tepki verirdi.

filme gitmek için sabah 5'te kalkmıştım.
amaç ilk matineye yetişmek.
zaten mini gala gibi olana gitmiştik arkadaşla.
vader'i türkçe seslendiren tamer karadağlı falan orada idi.
bi ton kamera, çılgın bir kalabalık.
ancak sırada beklerken ilk matineye 30-40 kişi varken, bize gelene kadar, 2.matineden bile zar zor önde yer bulmuştuk.
zira ek olarak netten bilet satıldığı için, hayvan gibi tükeniyordu.

salona girdiğimizde, en önde idik. salon tamamen dolu olmasından ziyade, ilginç bir şekilde merdivenlerde bile bir sürü insan vardı.
234234 dakika çakal gibi reklam vermişlerdi ki star wars'un o efsane müziği ve yine efsanevi kayan yazıları geçince salonda kıyamet kopmuştu.
millet ayağa kalıp, alkış tutuyordu.
hayatımda edindiğim en harika tecrübelerden biri idi.
tüylerim diken diken olmuştu resmen. anlatılmaz yaşanır anlarken biri olsa gerek.

bi de arkadaşla fragmanını defalaraca izlemiştik. belki filmden önce abartısız yüzlerce kez.
hali ile o fragmandaki replikleri ezberlemiştik.
filmde o sahneler gelince, arkadaşla histerik bir şekilde, tekrar ederdik.
film tabii ki güzeldi. her ne kadar eski üçleme kadar olmasa bile, son star wars filmi olarak doyumsuz bir zevk idi.
özellikle ışın kılıcı ile olan duel sahneleri, diğer serilere göre enfesti.

bi de spielberg film için sonunda duygulandım, ağladım demişti.
bizlerde herhalde gaz veriyor, reklamını yapıyor sanmıştık ama şu replik ve sahne ile ne kadar haklı olduğunu anladık;

Anakin Skywalker: I hate you.
Obi-Wan: You were my brother, Anakin. I loved you.

çoğu kişinin gözü dolmuş *, üzülmüş, ağlamış veya suratı asık idi.
ama dışarıda zibil gibi kamera olduğu için, salondan çıkar çıkmaz herkes orgazm olmuş taklidi yapmıştı.
hoş zaten bir nevi olmuştuk/olmuşlardı.

kısacası şunca yıllık hayatımda sinemada yaşadığım en harika tecrübe idi.
ve büyük ihtimal başka hiçbir sinemada veya matinede yaşayamayacam bunları.

(bkz: give yourself to the darkside)
hayden christensen a aşık olmama sebebiyet veren 6 filmin baştacıdır. padme ölmüş, bebeler ise galaksinin binbir yerine dağıtılmıştır. obi wan inzivaya çekilmiş, ortalıkta jedi adına bi yoda bi de kendisi kalmıştır. anakinin ise durumu perperişandır. yangınlarda yanmıştır da bir kova su dökeni sadece imparator olmuştur.
filmin aslında "anakin skywalker" hikayesi olduğunu vurgalayan yapıttır. 4-5-6'da anlatılmaya başlanan ve luke skywalker ekseninde dönen hikaye 3. filmde "güce denge getirecek" olan şahsın anakin olduğu yanılgısına kapıldıkları bir anda aslında ne kadar hata yaptıklarının geç kalınmış öyküsüdür. ancak efsane bir yerde de doğrudur. sonuçta güce denge'yi yine skywalker ailesi fertleri getirmiştir.