bugün

1.gün; blacktooth u ilk kez dinledim, geçen sene metallica ya ön grup çıkan dawn geldi aklıma, dünya gözüyle anselmo dinlemiştim. metalcorecover grubu gibi geldiler ama performans iyiydi. stonesour 10 nomero grup, corey taylor u ilk kez canlı dinledim çok sağlam herif. hemen albümler indragandi. pentagram için birşey söylemek istemiyorum, ms berbat bir hastalık o kadarını söyleyeyim. alice in chains ise william duvall in sesi ile yeniden doğmuş. sevgili layne nerdesin bilmiyorum ama canına kıyman yeterince kötüydü ama bu herifin sesi senden çok çok daha iyi kusura bakma. ramştayni hiç sevmem lagalugasına girmeyeceğim, naçizane bugüne kadar hiçbir konserde eğlenmediğim kadar eğlendim, adamlarınki sadece müzik değil çokça da sahne performansıydı, hiç aklıma gelmezdi ama tebrik ediyorum.
2.gün; yazıkki hayko öncesini dinleyemedim. hayko için de birşey söylemek istemem, kendisine müzik hayatında başarılar dilerim. manowar hakkaten iyiydi, ancak türkçe konuşmanın joey abiye kulaklığından iletildiğini sadece ben farketmedim sanırsam, gerçi ne olursa olsun çok şık konuştu baba. bu arada itiraf edeyim liseden sonra hiç manowar dinlememişim, e aradan 20 yıl geçince şarkılar unutulmuş biraz. accept i inspector gadget a kadar dinledim onlara da hayırlı emeklilikler diliyor, datça ya bekliyorum.
3.gün; anthrax sadece scott ıan için bile gidilip dinlenesi gruptur ki kendisi gençlik yıllarımın sembol ismidir- sembol derken-. belladona pek güzel söyledi, elime geçen ilk metal albümlerinden biridir fistful of metal, bir ara dinlerken gözlerim nemlendi. sonra 1 saat saundçek yapıp mustaine i ağız tadı ile dinletmeyip sıçıp batıran ekip çıktı sahneye. evet megadeth in sesçilerinden bahsediyorum. king ile hetfield birleşip tutsalar bu adamları bu kadar olmazdı. tüm mustaine vokalleri ve soloları pij oldu pij, ben sizin ta gtünüze koyayım, ibneler, sinir sahibi yaptılar beni. metallicayı 4 kez slayeri 2 kez dinledim ama mustaine ilk kez çalacaktı bana ama gtverenler mahvetti. yine de şunu söyleyeyim mustaine i tek geçerim, bildiğiniz tüm virtüözlerden de iyidir. slayer tam anlamıyla dağıttı, araya nın kafa mı iyiydi bilmiyorum sürekli gevrek gevrek sırıtıyordu ama dağıttılar. her solo çok netti ama hanneman pek formda değildi gibi geldi, yalnız mustaine gitarda neyse lombardo davulda o, bir kere daha gördüm yanına kimse de yaklaşamaz kusura bakmasın bir tek dün charlie benante yaklaşır gibi oldu ama hepsi o kadar. metallica ise lars hariç her yıl daha iyi oluyor gibi, james herhalde kendine iyi bakıp bolbol enginar, çiğ yumurta, billur ile besliyor galiba kendini. yine seyirciyi yıkayıp yağladılar ama geçen seneye göre big4 un etkisi ile daha bir çoşku ve kalabalık vardı sanki stadda. yaptıkları 2-3 tane tırt albüme rağmen dinleyiciyi yakalayan bu kadar çok şarkı yazmış grup bence en iyi olmayı hakeder kusura bakmayın. sonuçta kombine bilete 320 tl bayıldık emme çalan söyleyene her kuruşu helal olsun.
big four'un çıktığı gün 4. kategoriye bir gelin ve damatın geldiği festivaldir. acayip alkışlanmışlardır. harbi "helal olsun" dedirtendir.
gidildi, görüldü, çok etkilenildi burada da ayrıntıları paylaşıldı : http://www.arzuozozlu.blogspot.com
teşekkürler concertmania
1. gün black tooth esnasında inönü stadına adımımızı attık. organizasyonun boklukları hemen göze çarptı. su ve yiyecek almak imkansıza yakındı. erkek olduğumuz için tuvalet ihtiyacımızı yeni açığın gözleri önünde pisuvarlarda halledebiliyorduk ama bayanlar hakikaten büyük zorluklar yaşadılar. içinde enstrümanlar olan çadırlar güzeldi, aralarda eğlenilebiliyordu. şimdi gelelim gruplara;
black tooth'u ilk kez 17 mayıs'da lamb of god konserinde izlemiştim. hakikaten sahneleri çok iyi ve seyirciyle iletişimleri muazzam. tekrar beğenmiş oldum. stone sour ile pek ilgilenmedik, zira pek sevdiğim bir grup değildir kendileri. pentagram yine iyiydi, ogün sanlısoy ve murat ilkan da sahne aldı. alice in chains de iyi bir grup, fakat o ortama pek uymadılar gibi, nedenini bilemeyeceğim. rammstein ise tekrar gösterdi ki, müzikal anlamda ne kadar başarısız olursanız olun sahne şovuyla işi kotarabiliyorsunuz. evet rammstein sadece aykırılıkları ve sahne şovlarıyla iş yapan bir grup ama bunları becerirken müziği de hiçe sayan bir grup aynı zamanda. benim için bir sirk gösterisinden ibaretti, çünkü müzikal anlamda hiçbir şekilde beni tatmin etmeyen bir grup rammstein.
2. gün ne yazık ki volbeat'e yetişemedim, ama duyduğuma göre mükemmel bir performans göstermişler. geldiğimde hayko cepkin vardı sahnede. yani kötülemiyim diyorum ama hakikaten çok kötü be kardeşim bu adam. ne idüğü belirsiz marjinal olmaya çalışan bir tipi, hede hödö enstrümanlara girişi, özenti müziği ile festivalin en kötü kısmıydı. zaten önde bir ara yuhaladılar sanırım, o da "hepimiz manowar'ı bekliyoruz arkadaşlar ama bize verilen süre boyunca çalmamız gerekiyor" gibisinden bir şeyler söyledi. hayko cepkin'in sonlarına doğru önlere doğru girmeye başladık, zira manowar geliyordu. gerçekten mükemmel bir performans sergilediler. eric adams bu yaşında bu çığlıkları nasıl atıyor dedirtti, karl logan'ın soloları harikaydı. ve tabi joey demaio'nun türkçe konuşması önceki günkü tüm rammstein şovlarına bedeldi benim nazarımda. özellikle "buraya 4 büyük grup geliyormuş...siktir ordan!" demesiyle beni bitirdi. helal olsun amcalara! accept hakkındaysa söylenecek pek bir şey yok.krallar kral gibi çaldılar ve gittiler.
3. gün megadeth ve slayer'ın gazıyla saat 10da kuyrukta yerimizi almıştık. uzun ve sancılı bir bekleyişten sonra ancak saat 13.30 gibi içeri girebildik. girerken de hayatımda gördüğüm en komik organizasyon bokluğunu yaşadım. kapıdaki gerizekalı kadın arkadaşımın biletinin barkodunu okuttuktan sonra hiç beklemeden barkod kısmını yırttı. arkadaşım da kadın düzgün okutamadığı için kapıdan geçemedi ve tabi barkod da yırtıldığı için büyük bir sorun oluştu. gerizekalı tipler bizi biletix bilmemne masasına yönlendirmeye çalışsa da 4 saattir güneşin altında beklemenin verdiği sinirle ağzıma geleni söyledim ve arkadaşı allahtan yandan biyerden içeri aldılar. bundan sonrası daha da komik. ben geçmeden önce kadına, ben geçtikten sonra barkodu yırtmasını, bu durumda öncekine benzer bir abukluk yaşamayacağımızı söyledim, ama beyinsiz kadın bana bunu yapamayacağını söyledi. neden diye sorunca da cevap vermedi. var ya orada o kadını boğazlayacaktım, o kadar sinirlendim. neyse uzun bekleyişten sonra içeri girmiş ve önlere doğru hemen yerimizi almıştık. zaten bundan sonra da ondan 2-3 kez su almanın dışında ayrılmadık. anthrax başlarken o günkü son sularımızı yudumluyor, ve suyu ne kadar özleyeceğimizi düşünmüyorduk. anthrax çıktı ve çok iyi bir performans gösterdi her zamanki gibi. joey belladonna'nın seyirciyle iletişimi muazzamdı. özellikle antisocial şarkısı tüm stad tarafından söylendi. anthrax bitince yılların özlemi megadeth için saatlerimiz kuruluydu. sahneye biraz geç çıktılar ve çok kötü bir ses sistemi vardı. ama yine de mustaine'i görmek her şeye bedeldi. beyaz gömleği, kot pantolonu ve mükemmel saçlarıyla işte karşımızdaydı. gırtlaklarımız patlayacakmışcasına tüm şarkılara eşlik ettik. özellikle sweating bullets performansı muazzamdı ve tüm festivalin en iyi şarkısı olmaya adaydı. bunun dışında hem mustane'in hem chris broderick'in ne kadar iyi gitaristler olduğunu görmüş olduk. holy wars'un solosuyla sahneden ayrılmaları muhteşem oldu. megadeth'den sonra aslında epey yorgun ve susuzduk, hatta birilerine bize su alıp gelmesi için 10 lira vermeye razıydık, zira oradan çıkınca geri gelmek pek mümkün gözükmüyordu. sonra sahneye slayer çıktı ve birden tüm yorgunluğumuzu unutuverdik. açıkçası ben slayer'dan, özellikle tom araya'dan bu kadar iyi bir performans beklemiyordum. adam 30 senedir mütemadiyen çığlık atıyor ama hala atabilmesi inanılmazdı. kerry king her zamanki gazıyla seyirciyi coşturdu. hanneman aldığı kilolarla dikkat çekti ama grubun yıldızı tabi ki dave lombardo idi. herkesin izlemesi gerektiği bir adam dave lombardo. disciple, war ensemble, angel of death, mandatory suicide ve raining blood akılda kalan muazzam performanslardı. slayer bitince yorgunluğumuz bir kez daha aklımıza geldi ve olduğumuz yere çöktük. artık susuzluk o kadar dayanılmaz hale geldi ki bir arkadaş kendini feda edip su almaya gitti. suyun hayali ile 15 dakika bekledikten sonra arkadaş boş elleriyle geldi ve şimdi sıkı durun: su bitmiş! evet festivalde su bitmiş! 40000 kişilik bir festivalde suyun bitmesi kadar abuk bir şey olamaz. arkada susuzluktan bayılanlar falan olmuş olabilir, zira su içmek için dışarı da çıkamıyordunuz. neyse 21.15 gibi metallica çıktı. son 20 senede konser vermek dışında dişe dokunur hiçbir şey yapmamış olan metallica'yı eski günlerinin hatırına bir daha dinledik. sahne performansları yine muazzamdı, ama çok fazla coşamadık, zira çok çok yorgunduk. enter sandman, seek and destroy, the four horsemen çok başarılıydı. james hetfield'ın da enerjisi ve seyirciyle iletişimi muhteşemdi. 23.30 gibi staddan ayrıldık ve rüya gibi bir festivalin sona erdiğini farkedince içimiz biraz burkuldu. ne diyelim, umarım bir kez daha böyle bir organizasyon yapılır ülkemizde.
özetlemek gerekirse:
pentagram: thrash parçalar ile bize güzel bir veda konseri sundu murat ilkan.
rammstein: o öküz gibi alman bayrağı gereksizdi.
alice in chains: iyi grup ama enerji toplamak için sudoku çözdüm bunlar çalarken.
manowar: gazcı abilerime selam. iyi eğlendik.
accept: babalar hayvan gibi çaldı. yalnız bu ülkede müzik nlayışı kıt olan insanlar olduğu için stad baya boşalmıştı o sırada.
anthrax: bu gruba mal mal bakanlar "hepiniz anti sosyalsiniz oğlum"
megadeth: kötü ses sisteminin kurbanı oldular. ulan hangar 18'de 32 tane solo var piç ettiniz şarkıyı o ses sistemi ile.
"megadeth, megadeth, i love you megadeth" güzeldi.
slayer: bizi o gün kopartan hamle oldu, hayvan herifler.
metallica: eskilerden çalarak bizi mest etti, yeni şarkılarda oturdum.

bazı arkadaşlarımız grupları sahne şovu performanslarına göre sıralamışlar, işte sizin de müzik bilginiz ancak bu kadar olabilir diyorum.
sonuçta rammstein denen grup sadece havai fişek, ateş, asansör ile iş yapmaktadır. müzikal açıdan tırt bir gruptur.

ayrıca metallica metallica diye kıçını yırtanlara da kendi parçasını bile yanlış çalan bir gruba hala bu kadar nasıl süper diyorsunuz anlayamıyorum.

james sanitarium'un başındaki doğal harmonikte sıçtı.
lars ise en barizi one'ın çift kros geçişinde tempoyu salakça hızlandırdı. onun dışında birçok kere ritm kaçırdı...
-black tooth un aq ları*
-pentagram ın kötü performansı*
-rammstein ın inanılmaz ötesi süpersonik sahne şovu*
-alice in chains*
-megadeth,manowar ve slayer ın gaz şarkıları
-metallica denen o inanılmaz grubun sahne şovu ve müthiş şarkılarıyla
-lars ulrich in see you fucking soon sözü ile gelecek sene için kalplere dolan umutlarla

sona ermiş festivaldir.bütün aksaklıklara rağmen teşekkürler purple concerts.
arkadaşımın 460 tl'ye kombine aldığı festival. o ne lan? ne alıyoruz nereye gidiyoruz. o parayla 2 gece üstüste alem yapardık evde yapma etme dememe sebep olmuştur. sonrasında tabiki basıp gitmiştir, umrumda değildir. *
27.06.2010 tarihinde gerçekleşen Metallica konseriyle son bulmuş festivaldir. Benim bu festivalde ki hikayem biraz şans ve tesadüfler üzerinedir.

Pazar günü benim için çok şanslı bir gündü. Biletim yoktu. Arkadaşımın yanına inönü stadyumunun yakınına gittim. Oturduk sohbet flan ettik. Çok istiyordum konsere gitmek, Metallica, Slayer ve Megadeath'i canlı izleyebilmek. Yanımızda bir bayan oturuyordu. Çıkarttı bana biletini verdi. Bedavaya! Bende güzellik olsun diye 20 lira para verdim birde bira ısmarladım. Çok Teşekkür ederim o arkadaşa. Manowar için almış kombineyi. Gitmek istemiyormuş Pazar gün ki konserlere. Ama kötü bir durum vardı. Benim bulduğum bilet Yeni Açık Tribün, arkadaşımın bileti ise saha içi idi. Kapıda ki güvenliği kafalayana kadar canımız çıktı ama başardık. 25 liraya saha içinde Megadeath, Slayer ve Metallica'yı canlı canlı izleme fırsatı buldum. Yaptığımız pogolar, headbangler ve eğlence de cabası. Mükemmel bir gündü ama şu anda her yerim ağrıyor Teşekkürler Sonisphere. Teşekkürler Megadeath. Teşekkürler Slayer. Ve Teşekkürler METALLICA! Kısacası Teşekkürler Big Four..
müzik bilgisinin çok oldugunu zannedenlerin ortaya çıkmış oldugu festivaldir.hangi grubun dünyada ve türkiyede ne kadar büyük oldugunu bilemeyiz.götümüzden sıralama uyduracak değiliz.biz tabi ki grupları sahne şovlarına gore sıralayacagız.yapılması gereken de budur.grupları sahne şovlarına gore sıralamanın müzik bilgisiyle zerre alakası yoktur.biz de oraya zaten rammsteinın şovlarını izlemeye gittik şarkılarını dinlemeye değil.rammstein müzikal açıdan tırt mıdır onu bilemem o da goreceli bir meseledir.bu arada james napmış doğal harmonikte sıçmışmış.madem çok biliyorsun,çık o zaman jamesin yerine sen çal.lars da tempoları kaçırmışmış.ne var yani adam 2-3 notayı yanlış basmışsa,az da olsa tempo kaçırmışsa?hiç anlamam boylelerini,canlı kanlı big fouru izlediklerine sevinmezler de,çıkan grupların kusurlarını arayıp bok atmaya çalişirlar.
taş gibi gruplarla yıla damgasını vurmuş, vuracak olaydır.

rammstein'la slayer'ı falan karşılaştıran, "ramm'ınkiler de şarkı mı ya!" diyenler, gidip şu grupların bir alt türlerine falan baksınlar. "metal" deyince olmuyor öyle. metallica her nasıl bir ich tu dir weh yazamayacaksa, till lindemann'dan da kimse master of puppets falan beklemesin.

oldu olacak adamlara gidip "ahaha siz müzik mi yaptığınızı zannediyorsunuz piçler!" deyin. deyin de görün ne oluyor.*
"james harmonikte sicti sivadi, lars zaten bateri calmayi bilmiyor" gibi yorumlarla muzikal seviyesini belli eden arkadaşlari one cikaran festivaldir. yahu adam 50 yasina gelmis 50 bin kisinin afedersin a..na koymus sen hala metallica'ya bok atarak one cikmanin derdindesin. eger begenmiyorsan festivalin en tasakli grubunun konserine kalmazdin kardesim.
bizlere tarihe tanıklık ettirten festivaldir.
konserden Metallica videoları. (kaliteli)

http://deathmagnetic-monster.blogspot.com/
megadeth in geçerken uğradığı festivaldir. dave in sesini bile zor duyduk.
holy wars boktan ses sistemi yüzünden gümbürtüye gitmiştir. ayrıca metelikacı gençlere bir lafım daha var. adamlar fuel çalıyor herkesin kollar havada, hey hey vs. deniyor ardından trapped under ice veya the four horsemen çalınca o kalkık kolların %82'si aşağı inmiş. anında ak koyun, kara koyun belli oluyor. buradan da lafım bana angut diyenlere, malesef gerçekler acıtır dostum. eğer ben bir grup yanlış çaldı dedim diye angut oluyorsam sen de onu savunarak benden daha angut olmuş oluyorsun.
slayer konserinde daha önce etrafta pek rastlamadığımız kel sakallı iri abileri gördüğümüz festival. metallica'da da yok olmuşlardır. *
- anthrax'ın sonlarına yetiştim. indians'e eşlik edip heaven and hell'i hep bir ağızdan söyledik. şahaneydi. anthrax pek dinlediğim bir grup değildi, bir türlü sevemiyordum; ancak izlediğim kadarıyla enerjileri beni dumur etti. bundan sonra dinlemeye çalışacağım.

- megadeth... evet çok büyük umutlarla gittim. hayatımın şarkılarından holy wars'u kanlı canlı izleyecektim. lakin her yerde bahsedildiği üzere ses sistemi buna mani oldu. çok şey umuyordum megadeth'ten ama olmadı, olamadı. yine de epey yırtındılar. kendileri de tatmin olmamış olacaklar ki holy wars'un son kısmını tekrar çaldılar gitmeden. bu arada dave mustaine cidden çok şeker bi adam.*

- slayer'da ise yine sevdiğimiz şarkılarda coştuk, lakin ses sistemi falan mükemmel değildi. kim dediyse yalan söylüyor. soloları net duymuşlarmış. belki de soloları karambol olduğu için duyduklarını sanıyorlardır. tom araya'nın sesi net geliyordu, belki insanların öyle düşünmesindeki temel neden buydu. nitekim gruplar eşlik edilebildikleri kadar varlar. dave lombardo şahaneydi. sanırım kimse fark etmedi, ama araya world painted blood'ın bir yerinde sözleri karıştırdı. bu arada kendisinin harika bir gülümsemesi var. çok pozitif.

- metallica'dan bahsetmeye gerek bile yok. o kadar insanı coşturmak kolay değil. sevdiğim şarkılarda hayvan gibi coştum. lakin insanlar bir şeyi karıştırıyorlar. popüler olmakla iyi grup olmak aynı şey değildir. 2 saatten fazla çaldılar. ses sistemi şahaneydi. bunların onda birini megadeth'te göremedik. büyük saygısızlık. blackened falan taptığım bir şarkıdır misal, ama yine söyleyim. metallica şov yapar. megadeth çalar. slayer yıkar. bu kadar.
oturmadım, su içemedim, sahne önünde ilerlemeye çalışıp sahne önündekilerle resmen bütünleştim, güneş resmen belamı sikti, şu an enseme dokunamıyorum amele yanığının en kralı çünkü, boynum ? boynum tek bir yöne bakabiliyor, arada bir öne eğebiliyorum o kadar ama efsane bir pazardı kesinlikle. sırf megadeth de orda olduğu için giden beni her ne kadar ses sistemi yarrağı yemiş olursa olsun memnun etmiştir. 3 grubun -megadeth, slayer, metallica- playlisti de en fazla bu kadar güzel olabilirdi. megadeth konseriyle ses teli kopma noktasına gelmiş ben, slayer konseriyle iyice dağılmış, metallica konseriyle bitmişimdir.

seyirciler için diyeceğim şeylere gelirsek; genelde görmüş geçirmiş seyirciler vardı. ancak aradaki ergen tayfaları nerde "hey hey" şeklinde tempo tutacaklarını, nerde kafa sallayacaklarını, nerde susup nerde bağıracaklarını bilememişlerdir. ama olsundur hepsi yine iyiydiler.

puanlamaya gelirsek 10 üzerinden

megadeth: 10 10 10 10 10 10 10 10 10 10
metallica: aynı şekilde
slayer: aynı şekilde

ama megadeth in yeri ayrıdır, mustaine süperdin adamım süper.

eklemek istediğim son şey ise; rammstein gibi sırf sahne şovundan ibaret olan sikindirik grupları bu 3 gruptan herhangi biriyle kıyaslamak ergenliktir, mallıktır. bu hatalara düşmeyin ergen kardeşlerim, kimliğiniz ortaya çıkmasın.

edit: bu arada kafa sallayan adam kalmamış. tek tük gördüm üzüldüm, sallayın sallattırın arkadaşlar.

edit 2: söylemeyi unutmuşum o stadta beşiktaş tezahüratı yapan tüm mallara kafam girsin.
rammstein'nin, metalikanin, bir de besiktas tezahuratlari ve meksika dalgasi yapan gerzek seyircinin her seye ragmen bok edemedigi festivaldir. anthrax siyirdi, megadeth acti, slayer sikti atti. haftasonu da overkill cesetleri sikmeye geliyor.
(bkz: sus konuşma)
(bkz: kıskanıyorum)
işten dolayı gidemediğim festivaldir. anca videolara bakıyoruz
http://www.youtube.com/watch?v=er8fruvqljU
http://www.youtube.com/watch?v=h90FGLTnTwQ
http://www.youtube.com/watch?v=6HQrGV1gUtI
http://www.youtube.com/watch?v=oW1Ge_PJzVM
http://www.youtube.com/watch?v=7ggDl1a-K-o
http://www.youtube.com/watch?v=tai9fd-S_AM
http://www.youtube.com/watch?v=BARN371_RFM
http://www.youtube.com/watch?v=d4Xmzk4fAMQ
http://www.youtube.com/watch?v=9xktGRNqyYw
http://www.youtube.com/watch?v=8VXVZPJVV5g
http://www.youtube.com/watch?v=tkHtYnCE5yE
http://www.youtube.com/watch?v=t0XRIy2sCVY
http://www.youtube.com/watch?v=CWWLgpy3-MA
metallica sırasında james doğal harmonikte sıçmış geyiği dönen festival.
ne demek lan james doğal harmonikte sıçmış bana bi anlatsana. nerenizle izlediniz siz konseri? arkadan elemanlar yanlış gitar verdiler james'e akordu rediyez değil reydi o ilk gelen gitarın. sonra hemen gitar değiştiler zaten. azıcık kulağın, gitar denen alete aşinalığın olsa anlarsın da neyse. ama yok amcam deli, asi metalci ya bok atacak james'e. bilip bilmeden konuşuyor millet deli oluyorum arkadaş. ne engin müzik bilgileriniz var nasıl ediniyorsunuz bunları şaşıyorum doğrusu. bize de öğretin lan.*
"şirket mirket anlamam" deyip 3. güne metallica için biletlerimizi ilk çıktığı gün diğer sevgili arkadaşlarımla aldığımız ve salak biletix gişesindeki kızın çıkardığı bütün zorluklara rağmen nihayet gidip dünya gözüyle metallica yı dinleyip görmüş bulunuyorum sevgili dostlar. yorumlarıma gelince.. megadeth sıçtı ve de batırdı çünkü ses sistemleri baya boktu. ve dave ne kadar soğuk ve samimiyetsiz bir insanmış böyle deyip şaşıp kaldık. ne bir şarkı arası seyirciyle iletişim kurayım çabası ne bir seyircimi gaza getireyim coşturayım çabası... geldi, bön bön söyledi ve bön bön gitti. ha bi ara sanırım "thank you" dedi. sevemedim seni megadeth.

slayer çok iyi çaldı cidden gitarı kusturdu, güzeldi ama yine de seyirciyle iletişim bakımından metallicaya göre çok zayıf, megadeth e göre iyiydi.

ve gidiş sebebim metallica ya gelince... çıkmalarına az kala bütün sindirim sistemim yemin ederimki çöktü, heyecandan altıma oracıkta edicem sandım. ecstasy of gold un ilk notaları duyulduğundan itibaren hepimiz "ooo oooo" diyerekten eşlik ettik, sağ ve sol perdede gösterilen filmin final karelerine odaklanmışken hepimiz, birden ta ta ta ışıklar yandı ve metallica yardırmaya başladı creeping death le. creeping death le çıkıcaklar diye iddaya girmiştik kazandım * çalan şarkılar beni tatmin etti harika da çaldılar cidden. hele one a bir giriş yaptılar ki anlatamıcam bile. jamesin seyirciyle olan iletişimi süperdi. samimiydi çünkü bunu hissettirdi, bizi gaza getirdi iyiden iyiye coşturdu. sadece james değil hepsinin yüzünden ne kadar mutlu oldukları belliydi. sahneden hemen inmediler sürekli gülümseyip pozlar verdiler, hepsi teker teker mikrofonu alıp veda konuşması yaptı ve buraya bizler için geldiklerini hissettirdiler.
muhteşemdi muhteşemdi muhteşemdi.
üç gün boyunca ölümüne yorulmama sebep olan; fakat değip değmediği konusunda en ufak şüpheye düşmediğim festivaldir.

tabi ki her konser-festivalde olan aksaklıklardan burda da vardı. kapı önünde bitmek bilmeyen saatlerce sıra beklemek, hayatı sorgulamak, yiyecek içecek bölümü için de geçerli olan sıra ve pahalılık, ses sistemleri örnek gösterilebilir. onun dışında iyiydi hoştu, gruplar da baya sağlamdı.

bunlar dışındaki kişisel izlenimlerim;

-rammstein'ın sahne şovu gayet etkileyiciydi, bu sayede sevmeye başladığım gruplardan biri oldu kendisi.
-joey demaio'nın türkçe konuşması ve 'bu festivale dört büyük grup geldi diyorlar, siktir ordan, ben burada tek bir büyük görüyorum' demesi. manowar da etkiledi evet.
-slayerdaki pogoda ezilme tehlikesi yaşadım, headbang yaptığım ilk gruptu. coşma başlangıcı.
-ve metallica. ne diyebilirim ki. muhteşemdi.

şunlar da sevindirdi;

-unirock için aldığım biletler.
-converse penaları.
-şehirdışında olan arkadaşları görmek.

o ye.
metallica setlisti aynen şöyledir efendim.

creeping death
for whom the bell tolls
fuel
the four horsemen
fade to black
that was just your life
the end of the line
sad but true
welcome home
all nightmare long
one
master of puppets
blackened
nothing else matters
enter sandman
breadfan
trapped under ice
seek and destroy

görüldüğü gibi müthiş bir setlist. her zaman hayalini kurduğum blackened'i canlı dinlemek bu zamana nasipmiş, mutluyum, huzurluyum. metallica her zamanki gibi ortalığın .mına koymuştur, bizleri mest etmiştir, dağıtmıştır. başkada bir yoruma gerek yok 3.günle ilgili.

yine de big four'u aynı gün içinde seyretmek, dinlemek eşsiz bir deneyimdi. unutulmayacak bir haftasonuydu. teşekkürler purple concerts.