bugün

çalması acayip keyifli metallica şarkısı
türkçesi; "çanlar kimin için çalıyor" olan metallica şarkısı. bir de hemingway romanı.
kallavi bir solo içermemesiyle metallica'nın ilk dönemlerinden çalınabilirliği en yüksek şarkısı. Bu gaz olmasından hiçbir şey eksiltmez. Konserlerde tüm seyirciyle birlikte söyleyebilirsiniz*.
metallica nın mükemmel gaz parçalarından biri.sözleri de harikadır.
her amatör grubun en az bir kez coverlamaya çalıştığı ama nedense metallica gibi hakkini veremedikleri gaz otesi sarki.
ernest hemingwayin ispanya iç savaşını anlatan romanı.filmi de çekilmişti ama film pek de iyi değildi.
(bkz: çanlar kimin için çalıyor)
kitabi inanilmaz harika olan,sarkisi da bir o kadar super olan hede.
yine metallica ve yine muhteşem dedirten şarkı.
Okunması gereken bir dünya klasiği.
sabah nobel klasigi serisinin 4 no'lu kitabi.
s&m versiyonu beni benden alan inanılmaz güzellikteki metallica şarkısı.
apocalyptica nın da coverladığı efsane parça.. apocalyptica versionunu da dinlemenizi siddetle öneririm (bkz: apocalyptica)
http://www.youtube.com/watch?v=z77vKNQAjZY
her grubun mutlaka bir kerede olsun çalmayı denediği basit ama harikulade parçası metallicanın. zannımca metallicadan başka da kimse bu kadar güzel çalıp söyleyemez bu parçayı.
(bkz: çanlar kimin için çalıyor)
çalması ve söylemesi inanılmaz zevk veren metallica parçası. bir de james abimiz konserlerde "take a look to the sky just before you die" derken gökyüzünü göstermesi vardır ki insanlara karizma ne demek gösterir. sözlerin türkçe meali ise;

Tepede kavgasını yapıyor günün erken saatlerinde
içinin derinliklerinde sürekli dondurucu bir soğuk var
Patlıyor silahlar, ileri dogru koşuyorlar sonsuz grilikte
Savaşmayı sürdürüyorlar, çünkü haklılar
Evet, ama kim karar veriyor buna ?
Bir tepe için insanlar birbirini öldürebilirler, niçin? Bilmiyorlar
Katlanılan yaralar gurularını sınamadan geçiriyor
Beş adam, şiddetlenen parıltının ortasında hala yaşıyorlar
Kesinlikle bildikleri acı yüzünden akıllarını yitirmişler

Çanlar kimin için çalıyor
Zaman ilerliyor

Gökyüzüne bir kez daha bak ölmeden önce
Bu onun son bakışı olacak
Kararmış gürleme muazzam gürleme dolduruyor ufalanan gökyüzünü
Parçalanmış hedef dolduruyor ruhunu acımasız bir haykırışla
Yabancı şimdi, gözlerini, bu gizeme
Sessizliğin gürültüsünü
Şafak söküyor, her şey yitmiş var olma istenci dışında
Şimdi ne olacağını görüyorlar, görmek için köreltilmiş gözleri

Zaman ilerliyor
trivium un çok güzel coverladığı metallica şarkısı.
ispanya iç savaşını anlatan ernest hemingway romanı.

efsaneye göre james hatfield bu romanı okumuş daha sonra da ride the lightning albümlerine koyacakları şarkıyı yazmıştır.

romanı okumadım ama şarkı aşmış birşeydir.
1954 nobel ödülünü alan, düşüncenin tehlikeli yönlerinin çok güzel yansıtıldığı bir ernest hemingway klasiği.
çanlar kimin için çalıyor , ernest hemingway'in ; ispanya iç savaşı'nda geçen ve gerillalar arası aşk , dostluk , iktidar savaşlarını ve tabi ki ispanya iç savaşı'nı anlattığı muhterem bir dünya klasiğidir efendim.
elektro gitara başlayanlara çalmalarını tavsiye ettiğim şarkı ritim duygusunu acaip geliştirir.Şarkıya çalışıp daha iyi çalmaya başlanınca gitar sevgisini tavan yaptırır one şarkısının introsuda keza öyledir
sol frame de görünce beni duygulandıran metallica parçası***, süper bir parçadır,zaten ride the lightning albümü toptan süperdir.
youtubedaki türklerin, yabancılara göre daha iyi coverladığı metallica şarkısı.
Kitabın adı, şair John Donne'ın bir katedralde başrahip olduğu dönemdeki vaazlarından birinden alıntıymış.
orjinal çevirisi 1200 sayfa olan kitaptır. sadeleştirilmiş baskısını okumak en mantıklısıdır.