bugün

bır katatonia parcası

O my your fever's high
I lay my hands upon you
O my haven't you heard
The truth is untrue

Now I'm breathing
I could not breath until you did
I'm one second after you
Just a second after you

Someone inside your room
Who is it there behind you
What does he want from you

Sleeper what did you see
I close the window to the street
Paren't died and left their child
Unattented for a while

Sleeper's song will you listen to me sing
The bird is here I can see the edge of his wing
If you die now how can I then live on
Don't give up you must live on
amerikalıların şimdilik sessiz bir bekleyişte olan ama büyük bir terörist eylem peşinde olup vaktinin gelmesini bekleyen potansiyel teröristler için kullandığı tabir.
iş dünyasında; henüz pek bir varlık gösterememiş ama her an sürpriz bir çıkışla piyasayı sallayabilecek gizli yetenekler için kullanılan tabir.
dream theater ın scenes from a memory adlı baş yapıtındaki karakterlerden biri. nitekim öykünün sürpriz finalini ona borçluyuzdur.
1973 yapımı Woody Allen filmidir. Allen filmde Miles Monroe adlı birinin uyutulup 200 yıl sonra uyandırılması sonucunda yaşadıklarını yine mizahi ve eleştirel bir dille anlatır. Son derece komik sahnelerin yer aldığı film gelecek düşlerinin boş olduğu mesajını verir. Gelişim olsa olsa teknolojik bir gelişimdir. Yaşamın temel bileşenleri, yaşamı yönlendiren ve çekilmez kılan etmenler değişmez. izlenmesi gerekir. Güldürür, düşündürür.


--spoiler--
Diana Keaton'ın arkadaşlarıyla yaşadığı entelektüel diyaloglarda özentili bir yaklaşım sezilir ve Miles bu ortamdan nefret eder. Olaylar gelecekte geçse de aynı konu varlığını sürdürür.
--spoiler--


--spoiler--
insanlara zevk veren küre, orgazm makinesi gibi son derece mekanik araçların insan ilişkilerini düzzenlemesi dikkat çeker. Robot kılığındaki Woody'nin hareketlerine de dikkat çekmek isterim şahsen.
--spoiler--
woody allen FiLMi. HEM OYNADI HEM YÖNETTi BU FiLMi. AYRICA UYKUCU DEMEK iNGiLiZCE.
*
--spoiler--
filmdeki toplum polislerinin sarsak hareketlerle yaptıkları baskın sahneleri (özellikle ateşledikleri bazuka benzeri silahın her seferinde kendi ellerinde patlaması) , diane keaton'ın ormandaki vahşi hayat sahneleri, klonlama ameliyatı sahnesi gibi pek çok sahnesiyle yaran woody allen filmi.
--spoiler--

bir nevi distopya tadında olmakla birlikte, okları daha ziyade çevrildiği dönemin toplumuna, entelektüellerine fırlatan bir filmdir. charlie chaplin ve benny hill tadında gaglar, müzik eşiliğinde komik hareketler filmin tipik özelliklerindendir. yer yer woody allen tarzı yavanlıklar da içerse de, hem gülmek, hem biraz düşünmek babında izlenesi bir filmdir.
baş rollerinde woody allen ve diane keaton'un oynadığı, 1973 yapımı, oldukça güzel bir woody allen filmi. hem eğlenceli hem de insanlığın varmakta olduğu noktaya dair bir eleştiri içeriyor film. eğlendirirken bir yandan da eleştirisini yapıyor bu durumun. oldukça beğendim filmi, hatta bazı sahnelerde güldüm epey.
aynı zamanda pek çok göndermeler de barındırıyor film. bunlardan birisi de, oldukça güzeldir, marlon brando ve vivien leigh'in oynadığı arzu tramvayı filmine yapılan göndermedir.
miles kendisini blanche dubois zanneder ve birden vivien leigh'in filmde blanche'i canlandırdığı biçimde davranmaya ve konuşmaya başlar. mimiklerin taklidini o kadar güzel yapar ki woody allen. insanı neşelendirir.
bu sahnenin daha anlaşılır kılınması için arzu tramvayı'nın daha öncesinde izlenmiş olmasının faydası var.

https://www.youtube.com/watch?v=XQfALAKFnAU

görsel
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.