1. 1.
  Omurganın sağ veya sola doğru eğrilikleri ile karakterize şekil bozukluğu.
  ''s'' şeklini almış omurgadır.
  1 ... aby
 2. 2.
  ciddi bir hastalıktır. genelde neden olustugu tam olarak bilinmez. eger ilerlemis bir durumda ise veya erken tanı konmussa cerrahi girisim gerektirir. ameliyatta hastaya cesitli vıdalar ve rodlar yardımıyla omurlara normal lordotik ve kifotik egim verilir. ameliyattan sonra hastanın hareketlerine dikkat etmesi son derece onemlidir.
  5 ... kabaktadi
 3. 3.
  Skolyoz, omurga'nın göğüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir. Tek başına olabileceği gibi, kifoz (arkadan öne doğru anormal bir eğrilik) ile beraber de görülebilir (Kifoskolyoz).
  1 ... timsah48
 4. 4.
  omurga eğriliğine verilen addır. başlıca belirtileri:
  bel oyuntularında asimetri
  kalça kemiklerinden birinin diğerine göre daha çıkkın olması
  omuzlardan biri daha yüksekteymiş gibi görünmesi veye kişinin yana eğik durması
  bel ve sırt ağrıları
  (60 derecenin üstündeki eğimlerde)nefes darlığı.

  her ne kadar adı çok duyulmasa da pekçok insanda görülen(amerikada buluğ çağındaki her 10 çocuktan birinde) bi hastalıktır. genelde buluğ çağındaki kız çocuklarında görülür. eğer kemik gelişimi tamamlanmadan ortaya çıkmışsa kemik gelişimi durana kadar eğim hızlı bir biçimde artacak ve erken teşhis edilmezse tek çare ameliyat olacaktır.ama eger kemik gelişimi tamamlandıktan sonra ortaya çıkmıssa yılda en fazla 2 derece eğim olacak ve dolayısıyla (eger 50 derecenin üstünde değilse) korseyle* tedavi edilebilecektir.

  hastalık genelde 2 eğim şekilindedir. birincisi * büyük eğimdir ve ilk oluşur. ikinci eğim ise vücudun kendi dengesini sağlamaya çalıştığı için oluşturduğu küçük eğimdir.

  skolyoz bazı kesimler tarafından söylendiği gibi bir tarafta ağır birşeyler* taşımakla, yanlış oturmayla, yanlış duruşla, herhangi ani bi hareketle oluşmaz.

  hastalığın 3 tane nedeni vardır.
  *birincisi genetik olarak anne babadan gecen ve genelde doğuştan gelendir.
  *ikincisi çocuk felci gibi ağır geçirilen hastalıklardan sonra oluşandır.
  *üçüncüsü ve en yaygın olanı ise idiopatik yani sebepsiz olanıdır. hastaların %85i idiopatik skolyozdur. idiopatik skolyozun sebebi * hızlı gelişimdir.

  ilaç tedavisi mümkün değildir. eğimin derecelerine göre 2 çeşit tedavi yönetmi vardır. eğer eğim 40-50 derecenin altındaysa plastik korseyle düzeltilmeye veya en azından ilerlemesini önlemeye çalışılır*.korse tedavisinde 6 aylık kontrollerle hasta gözetim altında tutulur korseyi ne kadar giyeceği ise eğime ve hastanın yaşına göre değişir. ama eğer eğim 50 derecenin üstündeyse cerrahi müdahele ile hastanın omurgasına metal çubuk yerleştirilir.
  her iki yöntemde de hastanın bazı hareketleri kısıtlanır. ancak korse de bu olay gecici cerrahi tedavi de ise kalıcıdır.
  3 ... xpolinomu
 5. 5.
  direk radyolojik tanisi skolyoz tetkiki ile konur.
  (bkz: lumbosakral vertebra graf)
  (bkz: dorsal vertebra graf)
  ... simphizispupis
 6. 6.
  neyden kaynaklandığı bilinmeyen, omurganın sağa veya sola eğrilmesiyle oluşan rahatsızlık.
  ... avill
 7. 7.
  omurganın s harfi oluşturmasıyla meydana gelen, doğuştan gelen bir hastalıktır. platin takılarak düzeltilmeye çalışılır. yorucu bir hastalıktır.
  19 vida ile yaşamayı öğretir size.
  2 ... artemistik
 8. 8.
  çok ciddi bir hastalık olmasına, yürüyüş-duruş bozukluklarına yol açmasına rağmen, hava harp okulunun öğrenci alımlarında gelen 8bin çakı gibi öğrencinin 7binine bu teşhisi koyması, sadece türkiye'de olur dedirten cinstendir... (kalan 1000 kişiden 900'ü de görme noksanlığından elenir.)

  tanım; hava harp okulunun seçmeyeceği öğrencilere uydurduğu hastalık.
  ... in tyler we trust
 9. 9.
  Burda bir yamukluk var diyip doktora gitmemin ardından röntgende noktaları birleştir yaptığım hastalıktır. inanılmaz ağrı yapar, çok uzun yürüyemez, ayakta duramazsınız. Korse oldukça etkili olmasına rağmen, rahatsız edici ve biraz da tuzlu bir yöntemdir. Önüne geçilmezse kemiklerin büyümesi sonlanana dek ilerler ve yaşlanınca kemik erimesi başlarsa zamanınızın büyük bir bölümünü fizik tedavide geçireceğiniz anlamına gelir.
  2 ... bana nick bulur musun
 10. 10.
  skolyoz hastaligi omuriligin normale gore egik olma vakasidir. omurilginizin egirilik derecesine gore ameliyat gerekliligine karar verilebilinir.

  eger derece olarak fazla egik olmayan skolyoz vakalarinda, ki bunlar s seklinde veya ters s seklinde de olabilir. spor yaparak bunun yarattigi agridan kurtulmak mumkundur. ozellikle yuzme sporu skolyoz agrilarini azaltmanin en onemli yoludur. amac sirt kaslarini guclendirerek egri olan omuriliginizi desteklemek.
  ... mastiche