bugün

sivil:sokaktaki adam
polis:aynasız
sivil polis:sokaktaki adam kamuflajlı aynasız.
sivil vatandasın kendisini tanımaması gerekirken "dürüdürüdüp dürüdürüdüp" diye öten telsizlerinden dolayı kolaylıkla desifre olabilen insan toplulugu zaten maksat grubun icine girmek degil "sivil polis var ona göre davranın sakin olun" demektir
olsundur, onlar da insandır severek izleriz hepsini*
arabalarının sivil araç olmasına ragmen arkasında hayvan gibi belli olan polis telsizinin bulunduğu polislerdir.bunlar genelde de zaten psikopat tiplerde olur.
sivil giyinmiş olmaları dışında diğer mesai arkadaşlarından hiçbir farkları yoktur.ellerindeki telsizlerden, gerekli gereksiz kimlik göstermelerinden , bellerindeki silahlarından gayet kolay ayırt edilebilirler.türk polisinin kamufle gücünün ulaştığı son nokta değillerdir umarım*
resmi polislere oranla daha zor görevleri olan fakat gene onlara oranla daha rahat olan(sakal-bıyık) emniyet görevlilerimiz
genellikle eski bir model beyaz renault'u tercih eden, böyle anlaşılmazsa bile arabanın her tarafından fışkıran dana gibi antenlerden de durumu çakamazsanız yuh dedirten kişilerdir.
görünen ve görünmeyen iki çeşitten oluşur. her an yerde yatan dilenci kalkıp: "evet gençler kimlikleri görelim" diyebilir. diğer tip ise "ortalıkta sivil polis var efendi takılın" manası taşır.dürülilililüb.
çantama her saldırıda bir iki tanesini tanıdığım polis abilerdir. ben ciyak ciyak bağırınca özellikle bursa da başıma toplamışlığım vardır bir zamanlar...

yalnız sonra selam verince almıyorlar. ben söyleyeyim de.
sivil olsun, resmi olsun çok değerli ve saygı değer insanladır. başarılar diliyoruz.
bazı sözlük yazarlarının mesleğidir. *
istanbul üniversitesi'nin vazgeçilmezlerindendir.
gecenin üçünde arabadan inip kimlik kontrolü yapan kişiler. hayır üst kontrolü yapsa piyangoyu bulacaklar zaten.
simitciden, isportacidan kuskulanma nedeni.

- simit kaca birader?
+ 15 kurus ver yeter.
- al.
+ bereket versin.

( yaklasik 20 metre sonra yanindaki elemana. )

- mahmut ben kazandim lan. dedim sana bu sivil diye. insan hic simiti 15 kurusa satar mi basbakanlik gibi yerde?
+ olum ne biliyon belki masus o fiyata satiyo enflasyon yok fiyatlar uygun hesabi. goz boyama bunlar dusme bu tuzaklara.
- hadi lan ordan isporta sapkanin altindan gunes gecti sana herhal. burasi turkiye. yok oyle.
gizli şekilde görev yapabilmek için üniformasız takılan ama genelde de zırt pırt öten telsizi de eksik olmayan polistir.
ve her daim farklı zaman ve mekanlarda karşılaşabilirsiniz...
üniversitede 2.sınıfa geçmişim,üzerimden çömezliği biraz olsun atabilmişim.ama hala olaylara karışmamakta,uzaktan izlemeye devam etmekteyim.hatta televizyona yanlışlık da olsa çıkma ve ananeme yakalanırım korkusu taşımaktayım.zira üniversiteli olmanın kazandırdığı o uzun saç ve sakal furyasına yakalanmış,peşmurde bir adam olarak şekil itibariyle ananemin gözünde anarşist olmaya adayım.mazallah tv'de de beyazıt'ta olayların arasında beni görürse anarşistliğim tescillenebilir,kalp krizi geçirmesine neden olabilirim.
beyazıt yine kalabalık,okulun önünde çevik kuvvet sıralanmış.biz de bir grup arkadaş her zamanki gibi seyirci modundayız.arkadaşlarımdan biri,oğlum polislere yazık,saatlerce dikiliyolar burda diyor hepimize.ben de bunun üzerine atlıyorum ne yazığı oğlum adamların işi bu diyorum.ama hemen sonra aklıma geliyor ve düşündüklerimi de seslice millete söylüyorum,ulan şimdi bunu dedik de burda sivil polis de vardır.ahanda yanı başımda ben ayakta o çömelmiş bir vaziyette.burdayım burdayım diyor ardında da ekliyor sen nerde okuyosun diye,o zamanlar cem yılmaz'ın meşhur reklamından alıntılanmış bir şekilde,biz okumuyoruz abi,sadece izliyoruz diyorum ben de.ama polis abi ısrarlı,her ne kadar o da gülmeye başlasa da,hala soruyor nerde okuyosun oğlum söylesene diye.bilmiyor ki ananemin beni yarı anarşist ilan ettiğini,başta da söylediğim gibi içimdeki korkuyu.söylermiyim hiç nerde hangi bölümde okuduğumu...
başarılarının devamını dilediğimiz vatan evlatlarıdır.

konuya aşina olmayan arkadaşlarımız için,
resimdeki sivil polisi bulunuz;

http://videogaleri.samany...eo/fotogaleri/491/923.jpg
top sakal bırakınca kamufle olduğunu düşünür, hani şöyle kaptan onedın sakalı ya da hitler bıyığı bıraksa olmaz...
polis olduğu en az üniforma giyen meslektaşları kadar belli olan devlet memurudur.
dış görünüşüne ne yaparsa yapsın, yürüyüşü ile kendini ele verir.(omuzlar geride, kollar açık)
sivili üniformalısı farketmez. bok değil kaka.
normal vatandaş taklidi yapan, polis olduğunu çaktırmamaya çalışan polistir. ancak biraz dikkat ederseniz pat diye çözersiniz durumu. Kadıköy'de boldur bunlardan misal, köprü altlarında yakışıklı karizmatik ve etrafı meraklı, kendinden emin gözlerle süzen herifler çorap satıyorlar olum. ya çorapçılar bile artık lise mezunu ya da sivil polisler bir yandan ek iş yapıp bir yandan da karizmalarını dalgalar halinde yaymak, bir yandan e tabi kötü çocukları enselemek amacındalar. ama hastayım onlara. burdan sivil polislere sesleniyorum bu kadar karizmatik olmayın be abi, çakıyoruz köfteyi.
ben bu sivil polislerin counter strike oynayanlarını gördüm arkadaşla internetteyiz arkadaşım dürttü arkana bak sivil polisler counter oynuyo diye noluyo lan dedim. şaçmalama olum diyip arkama baktım telsizleri olduğunu aralarından birine başkomserim dediğini duyunca bende sivil polis olduklarını anladım yalnız iğrenç oynamaları bir yana adamlar tam 2 saat counter oynadılar tabi kendilerini görevde sayıyolar sorsalar internetleri teftiş ediyoruz derler gelde polislere işlerini iyi yaptıklarına güven.tabi işlerini hakkıyla yapanlarda var onların günahlarını almayalım .
görevlerini layıkıyla yapanlar olmasına karşın, patron kim oynayanları oldukça fazladır. özellikle gece sokakta yürüyen veyahut bir evin önünde bekleyen birisini görünce, ego tatmini yapmayı çok seveler.

çoğuna göre; kendilerinden zeki ve namuslu kimse yoktur.

-bu saatte ne işin var burda ?
+eve gidiyorum. ne oldu ki ?
-evin nerde ?
+sen kimsin ?
-* ev nerde?
+iler ki sokak. hayırdır.
-hayır hayır, işine bak sen.
+bende gidip yatacaktım. neyse geri dönüp çalışayım bari.
-hey ne dedin sen hemşerim.
+anlamadım ?
-birşey mi dedin ?
+yooo.
-neyse. git hadi git.

sanırsan gitten sorumlu devlet bakanı.
biraz önce fark etmeden bir lisenin önünde 5 dk. uykusuz okumuşum, o sırada iki adam geldi ve biri polis kimliğini gösterip diğeri kolumdan tuttu, kimlikli olanı ise, kimliğimi istedi ve burada sivillerin dolaşması yasak dedi.. ben o sırada yusuf yusuf etmeye, buz gibi havada terlemeye filan başlayınca beni bölgenin yaklaşık 200 metre ilerisine kadar eşlik ederek burada dolaşmam gerektiğini tembihlediler.

böyle bir anımız geçti bu tür polislerle.
yanınızdan geçerken " 4430 merkez 4430 merkez merkez dinlemede" gibi sesleri duyabilirsiniz ve akabinde " aa bu doktor ya evet evet doktor " der anlamazsınız kim olduğunu. kardeşim kıs telsizin sesini senin sivil olmanın amacı ne? birde o sivil otonun ön camına emniyet teşkilatının küçük bayrağını asma. yada bunları yapacaksan asayişe geç normal ekip otosu kıyafetinle devriye yap.
her büfeciden dört beş tanesi, raybon takan her iri kıyım adam, simitçi, gizemli, az konuşan rezil işler yapan bütün garibanlara ülkemizde verilen isim...