bugün

küçük ama mide bulandırması ile halk arasında bir edinmiş hayvancık. Ayrıca istenmeden araya kaynayan kişilere de verilen isimdir.
uçup olmadıklara yerlere konması yetmiyomuş gibi birde deliler gibi ses çıkartan mahlukat .
kıç kısmından iplik takılıp * ucurtma niyetiyle kullanılabilen böcük.
cimrilerce yağı çıkarıltığı iddia edilen gariban.
tam uykuya dalacakken birden o igrenc vizzzzz sesiyle hem uyku kaciran hem sinir bozan yaratik
bir kukla grubu şarkısı.
bunların kara olan turu isler yogun olmadıgı zamanlarda tuccarlar tarafından canlı canlı avlanırlar ne vahsi
(bkz: inek)
kendisine "nereyi sokuyorsan sok,al tüm kanım ve bedenim emrinde.ama ne olur şu tırmalayıcı sesini çıkarma" diye yalvarılan uçucu,sokucu,sesli böcek türü.
(bkz: s nek tv)
at sinegini elinizi kana bulmadan odadan, evden defetmenin yolu;

at sineği ısıga duyarlı bir bocektır. bu yuzden evdekı sınegı dısarı cıkarmanın yolu ona ısıgı sunmaktır. odayı mumkun oldugunca karartın, oda kapısın kapatın ve pencereyi sonuna kadar acın. sınek 10 sanıye icinde dısarı ucacaktır. boylelıkle sınekle kovalamaca oynamaya gerek kalmadan, elınızı kana bulamadan sınekten kurtulmus olacaksınız.

kucuk sıneklerı odadan defetme yontemı ıse daha ugrastırıcıdır. hepımız yaz gunlerı camı belırlı sure actıktan sonra ıcerı gıren kucuk sıneklerın tepemızde daıreler cızerek ucmasından sıkayetcı olabılırız zaman zaman.. bu gıbı durumlarda yapılacak sey ıse, elınıze buyukce bır kumas alıp, pencereyı sonuna kadar acmak. kumasla ruzgar yaparak kucuk sıneklerı pencereye dogru savurmak olacaktır. tek tek oldurmek uzun surecektır.
bu yontemler sınek defı konusunda kesın cozumdur, denemıstır. basarısı onaylıdır.
kaymasıyla ünlü hayvan.
(bkz: sinekkaydı)
ekosistemde gereklidir sinek.o vizz sesiyle uyku bölünür.zaten uykuyu tatlı yapanda o sineğin vizz sesiyle uykuyu bölmesidir.bir kemanın ciğeri deşmesidir sinek sesi,uzak diyarlardaki sevgilinin derinden gelen sesidir.
Sivrisinek düşünme yeteneği olmayan, 1 cm. büyüklüğünde bir böcektir. Hiçbir eğitim almayan, zaten öğrenme yeteneği bile bulunmayan bu böcek hangi bilgi sayesinde, özel bir amaç doğrultusunda hareket eder?
ikinci önemli ayrıntı ise sivrisineğin araştırma yaparken kullandığı teknik donanımdır: Isı ve nemi en hassas biçimde ölçen ve en uygun yere doğuştan yerleştirilmiş bir organ.
beş gözü bulunan hayvan..
(bkz: fazla göz göz çıkarmaz)
ayrıca saatteki hızı 8km olan hayvandır...
havada üreyebilen hayvan.***
gözlüğünüze büyük bir özenle çişini yapıp, bunu sanat eseriymiş gibi muhafaza etmeyi başaran kıçına ot tıkanası yegane böcük...
okey, tavla gibi oyunlarda seyircilere verilen ad.bir nevi asalak.
bir yandan uçup diğer yandan sevişebilen tek hayvan türü.*swh~ ~
ing. fly
kabaca sivri ve kara olarak ikiye ayrılan kanatlı eklembacaklılardır. sivri olanlar sokup kan emer ve şişirirler. bunlar endemik bölgelerde sıtma hastalığını da yayarlar. kara olanları boyut ve popo renklerine göre adlandırılırlar.
küçük karasinekler : ev sineği olarak da bilinir. bunlar ağız bölgelerinden çıkardıkları hortumu ileri geri hareket ettirmek suretiyle beslenirler. beyaz ve pürüssüz yüzeyler üzerinde başaşağı uzun süre hareketsiz durmaya bayılırlar. başyukarı konmuşlarsa bile hemen başaşağı pozisyona geçip ellerini ovuştururlar. hatta daha keyifli olanlar enselerini kaşırken arka ayaklarını da birbirine sürterek kaşır. biz ne yersek onlar da onu yemeye bayılır. aşırı vahşi olanları ağza göze hücum ederse de bu türler genelde afrikada yaşarlar. karnı şişmiş zayıf bir afrikalı çocuk ağzının ve gözünün kenarındaki bu yaratıklarla bir bütünlük arzeder.
at sinekleri : aslında bunlar bilinen atsinekleri değildir. boyutları itibariyle böyle isimlendirilmişlerdir. popoları beyaz çizgilidir. aşırı enerjik olan bu sinekler güneşlenmeye bayılır. esas besinlerini leşler oluşturur. eğer poposu parmakların arasına alınmak suretiyle sıkılacak olursa buradan ufak kurtçuklar çıktığı görülür ki hayvan leşlerindeki kurtların ana kaynağını bunlar oluşturur. pek insan canlısı değillerdir. insana musallat olmazlar. gerçek at sineklerinin ağız yapısı farklıdır. tüyü nispeten daha kısa olan büyükbaş hayvanların kıç bölgesinden vücut sıvılarıyla beslenirler. çok aç kalmadıkça insanlarla hayatta işi olmaz.
bok sinekleri : bunlar at sinekleri ile karasinekler arasında bir boyuta sahiptir ve can alıcı güzellikteki mavi ve özellikle yeşil renkli popolarıyla dikkat çekerler. bunlar bok yerler ve buraya kurt atmak suretiyle çoğalırlar. açık araziye sıçtıktan yaklaşık 15 saniye sonra bokunuzun üzerinde bitmeleri şaşırtıcı derecede hassas reseptörleri sayesindedir.
sinekler doğanın çöpçüleridir. nefret etmeyelim onlardan
yuvarlaklar çizerek uçan hayvan.
insanların kanını emip onlara zarar veren bir tür böcek.
bir televizyon kanalı...