bugün

white house ismini bile diline çevirirken "önemli birileri varsa saraydır o " diye düşünüp beyaz saray olarak kabul eden saraylara düşkün yurdum insanın "bizim neyimiz eksik, bari saraylarda yemiş kadar olalım" fikrinden türemiş olan mekan. * *
(bkz: meshur turk yalanlari/#1188262)
içinde simit kralı yaşar.*
sevgilisinin doğum gününde bütün parasını hediyeye verip daha sonrasında yaşadığı maddi zorluktan dolayı bir erkeğin ulaşabileceği hazin son:
- hüsniye sen benim gözümde saraylara layıksın. bu ne ki yani, lafı olmaz.
-ayyyy. çok teşekkür ederim okan. amma benim karnım da acıktı. bişiler mi yesek?
-seni simit sarayına götüreyim ben...
-!???

kısaca, fiyatları bence makul olan ve yer yer ilginç bir mekan... gözü yükseklerde olanların pek uğramadığı bir yer. önünden falan da geçmezler yani.
(bkz: karakter meselesi)
halkımızın abartı temayülü sonucu simitçi dükkanlarının kazandığı yeni addır. neredeyse her kentte örneğine rastlamak mümkün.
simidin hükümdarlığı dönemine girdiğimizin göstergesidir. Fakat simitchi diyerek , onun bile tadını kaçırmışlardır.
adeta kaynar kaynar dumanı üstüne ve çıtır çıtır simitten akan kaşar peyniri yemek için mola verilmesi gereken ucuz mekan.
(bkz: ikileme rekoru kırmak)
Mekanında şalgam ile simit yemek eşsiz güzelliklerden birtanesi.
Saray kelimesi toplumun mübalağası.Olsun o kadar.
günden güne büyümekte olan bir simit zinciri. simitin yuvarlaklığından dolayı zincir olmak zor değil demek lazım düşüncesindeyim.*
öğrenci yuvası*
altı üstü simit gıda etmek için saray açmaya ne gerek var dedirten, dedirtirken düşündüren mimari yapı.
bari simiti bize bıraksaydınız. onun sarayda ne işi var? şeklinde, bir kesimi serzenişe sevkeden oluşumdur.
taksimde ışıkların yanındaki şubesi tam anlamıyla desti izdivac , her gittiğinizde yeni bir ilişkiye adım atacak olan vasat çiftleri görebilirsiniz.

önce konuşurlar sonra gülmeye başlarlar ardından el ele tutuşurlar , çıktıktan sonrasını takip etmedim.
(bkz: sefa reis) kadıköydeki sahibidir .
ilk başlarda çay-simit ikilisinin çok satması mantığından yola çıkarak, halka hizmet değil düpedüz rant elde etmek için açılmış olan ancak zamanla iyice boku çıkan ve birbirinden sağlıksız, lezzetsiz hamur ve şeker deposu iğrenç ürünlerin satıldığı ve son derece berbat tiplerin takıldığı değişik bir tarza sahip olan self servis pastane zincirleri...
nielsen in fastfood ve unlu mamuller sektörüne yönelik yaptığı araştırmada, mc donald ve burger king i sollayarak favori seçilen, çabuk ye çabuk kalk çabuk öl tarzı fastfood zinciri.
Her yerde şubesi vardır.
o kadar çoklardır ki....

saklaban - Simit sarayının oraya gidebilir miyiz?
taksici - ?
pastanelerin yerini almış ve bırakmayacak olandır.
efenim, 2002 krizinde bir grup kafadar toplanır ve "para kazanmamız lazım. napcaz yaaa ?" derler. sonuç olarak bu fikir ortaya çıkar. evet, krizde kimsenin cebinde parası yoktur, olanda harcamak istememektedir. "oysa şurda bi ucuz simit, bi bardak çay olsa ne güzel olur" denmektedir. kanayan yarayı bu kafadarlar kapatır ve simit saraylarını açarlar. o gelenekten gelen binlerce simit sarayı var şimdi türkiye'de. aferim lan size.
mcdonald's isimli fast food devini geçme niyetinde olan firmadır.

ha geçebilir mi?
orası tartışmalı. her buldukları boşluğa ''şak'' diye şube açıyorlar.

(bkz: açıyorlar efendim durduramıyoruz)
çok çeşitli pasta, börek yiyecekleri satılan, yanında sıcak çayla keyif çatabilinecek güzel yerdir.
okuldan sonra para varsa gidip kaşarlı simit yeriz, kızlar da gelir.
sevgiliyi eve atmayı beceremeyip saraya götürmeyi tercih ettiğimiz saraylar sarayı simit sarayı adıyla anılan yer.
ankara güvenpark'ın ordaki şubesinde çayları bol karbonatlı olan mekandır. çay mı içiyorsun, ağzında çamur mu geveliyorsun belli değil. sana laflar hazırladım simit sarayı.
simitin de lüks tüketime girdiğini okumamdan sonra ismine hak verdiğim zincir.
bursa setbaşındaki mekandır. yaz kış hiç boş yer olmaz her geçişimizde bi tane de biz mi açsak dedirtir.* şimdiye kadar hiç gitmemiş olmakla beraber yolun ortasında oturuyorlarmış gibi geliyor bana.