1. 11.
  Sigorta, ani ve beklenmedik risklerin meydana getireceği zararların, prim karşılığında gerçek veya tüzel kişiler tarafından sigorta sözleşmesi (poliçe) ile sigorta şirketine devredilmesidir.
  ... kor bicak
 2. 12.
  sigorta sözleşmesi sözlü olarakta düzenlenebilir. ama ispat şartı vardır. universitede ilk öğrendiğim şeyin yıllar sonra 0.3 puan ile sınavı kaybetmeme neden olacağını nerden bilebilirdim ki ?
  ... zaibatsu
 3. 13.
  --spoiler--
  Lüks bir tatil köyünde bir amerikalı ile tanışan türk işadamı adamı sohbet ediyorlar. bizimki anlatıyor:
  - böyle bir tatil aklımdan bile geçmezdi. bir yangın, fabrikamı kül etti. sigorta paramı ödeyince, "oğlum" dedim, "bunca yıl eşek gibi çalıştın da ne oldu? şimdi tatil zamanı", dedim ve bu tatile çıktım.
  - tesadüfe bak, demiş amerikalı. "benim de çok iyi iş yapan bir restoranım vardı. bir kasırga taş üstünde taş bırakmadı. sigorta paramı ödeyince ben de bu tatile karar verdim."
  Epey bir zaman geçtikten sonra, sessizliği bizim iş adamı bozmuş:
  - yahu anlatsana, sen kasırgayı nasıl başlattın?
  --spoiler--
  2 ... akinburak
 4. 14.
  insanların malını veya canını ileride oluşabilecek risklere karşı, sigortacıya belirli bir para verip teminat altına almasıdır.

  ülkemizde genel olarak kasko ve trafik sigortası bilinmektedir, ancak tekne sigortasından asansör sorumluluk sigortasına kadar çok çeşitli türleri vardır. sigortayı sektör olarak ele almak gerekirse; gelişmekte olan bir sektör olarak ifade edilmesne rağmen son yıllarda zarar etmektedir, bu zararların kaynağı ise sektörün tam olarak güven veremiyor olmasıdır.
  ... kirarim boynuzunu iblis
 5. 15.
  (bkz: zorunlu sigortalılık sistemi/#17450711)
  ... hakli
 6. 16.
  ihtiyaç halinde alamayacağınız, ( kazadan sonra ) ender şeyler arasında. sözünüz paranıza da geçmez, ahh vahh edersiniz.
  ... zaibatsu
 7. 17.
  "Acıkmış sigortalı işçi.
  Ve oturup bileklerini kesti, sıcak olur diye hastane yemekleri.."
  ... kara bayrak
 8. 18.
  gecenin bu saatinde evde bozulmaması gereken donanimdir. insan bu duruma maruz bırakılmamalı. elektriksiz durduk yere kalmak nedir ya. hemde sigorta bozulduğu için. çok ama çok saçma.
  ... sunger reyiz han hazretleri
 9. 19.
  genel olarak olası mağduriyetler karşısında sigortalının zararını karşılamak üzere kurulmuş bir sistemdir. fakat ülkemizde her konuda olduğu gibi, olması gerektiği şekilde işlememektedir bu tanım.
  ... haldun
 10. 20.
  sürekli atan, attırılan şey.
  ... phoenix1905