bugün

bir kişinin, bir eşyanın ya da bir şeyin (her şey olabilir) ilerde meydana gelebilecek olası kazalara karşı ortaya çıkacak zararları karşılamak için, iki taraflı yapılan sözleşme sistemidir.
ileride olabilecek her türlü olay ve risk karşısında doğacak hasar ve zarara karşı önceden sağlanan teminat ve telafi olanağıdır. Sigorta sözleşmesi ile gerçekleştirilir. Sigortacı, sigorta yaptıran kişi, sigorta menfaati, sigorta tazminatı, riziko sigorta sözleşmesinin unsurlarıdır.
Meydana gelebilecek hasarları karşılayan bir güvence sistemidir. Ülkemizde sigorta poliçeleri yaygın olarak araçlarda kullanılıyor ancak gelişmiş ülkelerde yaygın olarak Hayat sigortaları, Ferdi Kaza, Sağlık sigortaları kullanılmaktadır. Dolayısıyla sigortanın kullanım alanları ve gelişmişliği o ülkenin gelişmişliğini göstermektedir.
kabaca sigorta türleri aşağıdaki gibidir:
- mal sigortaları veya diğer adı tazminat sigortaları
- can sigortaları veya diğer adı meblağ sigortaları
- sorumluluk sigortaları
hali hazırda underwriting ile meşgul olduğum meslektir. güzeldir hoştur, kafa patlatır. acentenin indirim, brokerın wording talebi bitmek bilmez.
5 çocuklu bir ailenin en büyük çocuğu sigortalanır. geri kalan dört çocuk sigorta şirketine çaktırılmadan faydalandırılır.
efendim bu sigorta denilen şeyin ne olduğunu tam olarak bilmiyorum. Hakkaten bilmiyorum. Ama her evde var, onu biliyorum. bir şey oluyor ve sigorta atıyor.

tanım: sigorta atan bir şeydir. (şunu adam akıllı biri açıklarsa büyük sevaba girer)

şimdi bu sigorta eskiden çok atardı. Evin muhtemelen giriş kapısının üstünde, böyle dört-beş tane yuvarlak alet vardı. içine bakır tel sararlardı. alt kattaki fırında börek pişiriyor mesela, pat sigortalar atar. Kimse kıpırdamayacak bu biiiir. Adam gibi sigortadan anlayacak bir komşudan rica edilecek, amca çizgili pijamalarıyla gelecek. Düşen bir ufoyu incelercesine bakacak sigorta paneline. Her daim vestiyerde bulunan mum çıkarılacak (el feneri varsa dadından yinmez) sigortayı yapabilen mühim adam, mum ışığında dünyayı kurtarma görevine başlayacak.

sigorta panelindeki yuvarlak nesneler sola doğru çevrilecek, bir bir çıkarılıp kontrol edilecek. atan sigorta tespit edilip, yeni bakır tel sarılacak. birden ışıklar yanacak. pijamalı amcanın yüzünde utangaç bir gurur, bizim gözlerimizde büyük bir hayranlık duygusu.

ben de öğreneceğim bu sigorta işini, kimbilir bir gün atan bir sigortayı tamir edersem, benimle gurur duyabilir ailem. fakat o da ne ?

- düğmeli sigorta çıkmış oğluuuum, atınca düğmeyi kaldırıyormuşsun geliyormuş ceryanlar.
+ hadiiiiii

evet günün birinde böyle oldu. şartelli sigorta icat oldu, çizgili pijama giyen bütün mühim amcalar ölüverdi birden bire... yine sigortalar attı evde. Bir sandalye koyup baktık, inen şarteli kaldırdık ve elektrikler geldi. Ben bile yapabiliyordum ama ne fayda! apartmandan hiç kimse, oğlum karanlıkta kaldık, gel bak hele sigortaya demedi.

böyle başladı bizim komşuluklar eskimeye, bir tarafından çatırdamaya. sigorta deyip geçmeyin. bir sigorta atardı, yan komşu gelip yapar, orta şekerli bir kahveyi hakederdi. mağdur durumda bıraktığından helallik için alt komşudan gelen börek de cabası...
Sigorta ; koruma altına alma , hasar zarar için teminat ,
ki türevleri hayatta en çok işe yarayanlardır :
+ Abi karıya gidecem de korkuyorum bişe mişe olur sonra hastalık olmasın ?
- Ee olum sigortanı alsana yanına lan karanacı hahaha.
+ Nasıl abi ya ?
- La prezervatif yeğenim.
+ Oluyomu öyle ?
- Şakacı seni hadi bakiiim ...
+ ...
şu wikileaks'e ait olanını indirmekle meşgulüm torrent'ten. ilk defa torrent'ten indirdiğim bir şey için vicdan azabı duymuyorum. Ayrıca aklıma komplo teorili filmler geliyor lan, şu an bu belgeleri torrent'ten paylaşanlar teker teker suikastle öldürülüyormuş dünya çapında, işte benim de peşime düşmüşler kime gideceğimi, kime güveneceğimi bilemiyorum. aha zil çaldı, hayatımdan endişe ediy
Sigorta, ani ve beklenmedik risklerin meydana getireceği zararların, prim karşılığında gerçek veya tüzel kişiler tarafından sigorta sözleşmesi (poliçe) ile sigorta şirketine devredilmesidir.
sigorta sözleşmesi sözlü olarakta düzenlenebilir. ama ispat şartı vardır. universitede ilk öğrendiğim şeyin yıllar sonra 0.3 puan ile sınavı kaybetmeme neden olacağını nerden bilebilirdim ki ?
--spoiler--
Lüks bir tatil köyünde bir amerikalı ile tanışan türk işadamı adamı sohbet ediyorlar. bizimki anlatıyor:
- böyle bir tatil aklımdan bile geçmezdi. bir yangın, fabrikamı kül etti. sigorta paramı ödeyince, "oğlum" dedim, "bunca yıl eşek gibi çalıştın da ne oldu? şimdi tatil zamanı", dedim ve bu tatile çıktım.
- tesadüfe bak, demiş amerikalı. "benim de çok iyi iş yapan bir restoranım vardı. bir kasırga taş üstünde taş bırakmadı. sigorta paramı ödeyince ben de bu tatile karar verdim."
Epey bir zaman geçtikten sonra, sessizliği bizim iş adamı bozmuş:
- yahu anlatsana, sen kasırgayı nasıl başlattın?
--spoiler--
insanların malını veya canını ileride oluşabilecek risklere karşı, sigortacıya belirli bir para verip teminat altına almasıdır.

ülkemizde genel olarak kasko ve trafik sigortası bilinmektedir, ancak tekne sigortasından asansör sorumluluk sigortasına kadar çok çeşitli türleri vardır. sigortayı sektör olarak ele almak gerekirse; gelişmekte olan bir sektör olarak ifade edilmesne rağmen son yıllarda zarar etmektedir, bu zararların kaynağı ise sektörün tam olarak güven veremiyor olmasıdır.
(bkz: zorunlu sigortalılık sistemi/#17450711)
ihtiyaç halinde alamayacağınız, ( kazadan sonra ) ender şeyler arasında. sözünüz paranıza da geçmez, ahh vahh edersiniz.
"Acıkmış sigortalı işçi.
Ve oturup bileklerini kesti, sıcak olur diye hastane yemekleri.."
gecenin bu saatinde evde bozulmaması gereken donanimdir. insan bu duruma maruz bırakılmamalı. elektriksiz durduk yere kalmak nedir ya. hemde sigorta bozulduğu için. çok ama çok saçma.
genel olarak olası mağduriyetler karşısında sigortalının zararını karşılamak üzere kurulmuş bir sistemdir. fakat ülkemizde her konuda olduğu gibi, olması gerektiği şekilde işlememektedir bu tanım.
sürekli atan, attırılan şey.
(bkz: sigorta kaskonun soygun olması)
kaskonun cezaların ayrıntısı [ http://www.e-trafik.net ]
ilk aracını alan, ehliyetini yeni almış genç kişiye 1500-2000 tlye mal olan zorunluluk.
Meydana gelebilecek rizikoların doğuracağı hasarları karşılayan güvencedir.

Her türlü trafik kasko dask iş yeri konut sağlık sigortaları yapılır. Bana ulaşabilirsiniz. Pazarlamanın yeni şekli.
Yahudi icadı olan mali araç.
Dün Çamaşır makinemi çalıştırıcam diye cazırt cuzurt elektriğin tadına bakmak suretiyle kül oluyordum. Ama bizim bünye bu tarz rutin belalara alışkın ne de olsa. Neyse allah şarteli bulandan razı olsun. Ayrıca akımın tadı güzeldi. Bu akım bir harika dostum.