bugün

sözcük anlamı dört yana fırlatma olmasına rağmen kullanımındaki sınırsız esneklik nedeniyle herhangi bir yöne fırlatma olarak kabul edilebilir.
aikido tekniklerinin bir güç çatışması şeklinde kullanılması hatasına en çok düşülen teknik shiho nage'dir.pek çok öğrenci yalnızca kas gücü ile bu tekniği gerçekleştirmeye çalışır, oysa tekniğin başarısı rakiple olan uyuma ve hareketin akıcılığına bağlıdır.
shiho nage sadece rakibin kolunu bükmekle yapılmaz. hareketlerimiz rakibin tüm bedeninini kontrol altına almaya yönelik olmalıdır. ayrıca hareketleri sadece elimiz ya da kolumuzla değil, tüm bedenimizle yapmamız gerekir.
uke bileğimizi tuttuğunda 'elimi yakaladı' diye düşünmek yerine 'elimi tutmasına izin veriyorum' diye düşünmek ve gerçekten böyle davranmak bizim doğru zihin durumunda kalmamıza ve enerjimizi (ki) güçlü tutmamıza yardım eder.
beden merkezimizin uke'nin beden merkezine yakın olması onun saldırı gücünden daha çok yararlanmamıza , hareketi tüm bedenimizle yapmamıza ve sonuçta onu daha kolay kontrol altına almamıza yardım eder. * sadece kol gücüyle ancak gücümüzün yettiği kimseleri yenebiliriz. aiki için tüm bedeni kullanmak gerekir.
sık yapılan bir başka yanlış da rakibin elini tuttuktan sonra kolunun altından yürüyerek geçmektir.burada önemli olan dönme ve kesme hareketidir. dönme hareketi zamanında , gerektiği ölçüde yapılırsa kesme hareketine gerek bile kalmadan rakip düşer. ama dönme hareketini tam olarak yapmadan sadece kesme hareketiyle rakibi düşürmeye çalışırsak bize direnebildiğini görebiliriz.

shiho nage çalışırken tekniğin içinde nage (fırlatma) olmasına rağmen yeni başlayanları fırlatmak yerine kontrollü bir şekilde yere indirmek daha doğru olur.
ayrıca unutulmamalıdır ki bu tekniği ve diğer tüm teknikleri sadece çalışmalarda uygulanan kalıplaşmış biçimiyle bırakır, değişik uygulama şekillerini araştırmazsak gerçek bir kendini savunma durumunda uygulanması kolay olmayacaktır.

rakip tarafından tutulan elin parmaklarını açarak enerji akışı sağlanmalıdır. bu arada rakibin bileğini sıkmadan tutmak gerekir. eller göğüs seviyesinden biraz daha alçakta olacak şekilde, kollar hafif bükülü ama bükülmez kol şeklinde sağlam bir biçimde öne doğru uzatılmıştır. hareket sırasında kolların bu durumunu bozmadan eller, göz ya da alın seviyesine yükseltilir. adımlarla yerimiz değiştirilirken beden tam olarak dengeli ve kalçalar merkezde sağlamca oturur durumdadır. bacakların hafifçe bükülmesiyle ağırlık merkezimizin bir kaç santim yere yaklaştırılması, geniş bir taban sağlayarak dengenin sürdürülmesinde önemli bir rol oynayacaktır.
(bkz: aikido)

(bkz: aikido teknikleri)