bugün

işkence boyutuna varabilecek, göz yaşlarının sel olduğu, -nerden girdim bu yemek işine?!!- dedirten, nerdeyse her yemeğin yapım aşamasında gerçekleştirilen zor eylemdir. öğrenci adamın başına gelebilecek en kokulu ve acıklı olaylardan biri.
en sevdiğim mutfak işidir. sonrasında aynaya bakmanın ve gözlerimi görmenin verdiği mutluluksa ifade edilemez. kocaman, hafif yaşlı ve daha açık bir renk... muhteşem oluyorlar. tavsiye ederim tüm bayanlara, soğan doğramayı sevmeyenlere özellikle.

(bkz: bardağın dolu tarafı)
cikan kitir kitir sesler esliginde aşçi dogramasi yapmaya çalismakla bir yandanda sadece sag gozumun kimi zamanda sol gozumun yasarmasindan dolayi kolumla gozlerimi silmeye çalistigim durum.
derler ki buyuklerimiz sogan dograrken gozu yanmayan kadin has ev kadiniymis..ama ben bilmem o ele sinen koku falan yok..sogan dograma ustasi diye bir meslek ciksa ve kiralansa fena olmaz hani.
soganın ıcınde bulunan bır yada bırkac kukurt atomu ıceren monekullerın , kesıldıgınde kukurt atomlarının bır takım dıs elementlerle temasa gecıp bır enzım olusturması sonucunda ortaya cıkan bır yagın gozlerı tahrıs ederek gozyası akmasına sebep veren eylemdır. agza su alarak kesılmesı halınde goz yakmayacagı ılerı surulen bır eylemdır.
Soğan doğrarken sakız çiğnemek göz yaşarmasını önler.
keserken soğanın havaya salgıladığı enzimler gözünüze geldiği zaman gözünüzü kaşındırır ve bu yüzden gözünüzde kendini savunmak için göz yaşı salgılar.
(bkz: kalk kız soğan doğra gerizekalı)
ağlamaktı, tıksırmaktı her şey bir kenara itelebilir, lakin doğrama sonrası o bir hafta çıkmayan eldeki koku çekilesi değildir. çamaşır suyuna bas yine de geçmiyor namussuz.
aşka alet edilebileceğini öğrendiğimiz olay,
-senin gözlerin yanmasın aşkım ben doğrarım.
-ah aşkım hayır ya lütfen *
-hadi ama geç içeri kendine bir viski al ve keyfine bak lütfen.
kasaptaki ete doğranırsa anlamsızdır.
moralin bozuk olup da ağlayamadığın zamanlarda rahatlatabilir. o yaşlar gözden gelmeyegörsün, hıçkırıklara boğuluverirsin. yalnız bunu alışkanlık haline getirmemek lazım, başkalarının yanında da soğan doğrarken hıçkıra hıçkıra ağlamak garip oluyor.
ellerde bıraktığı koku çok kötüdür..
göz yaşarmasını önlemek için sakız çiğneyerek yapılması gereken eylem.
soğan doğrama esnasında musluğu açık tutup akan suya bakarsan da gözler yaşarmıyomuş. hımmmm.... yani ben öyle duydum, su faturan kabarık gelince zaten içsel bi çatışmayla gözlerin yaşaracak ama; olsun günlük bilgi, anı kurtarır.
çin işkencelerinden biri olduğu aşikar.
duygusal yeşilçam filmi izleyen babaanlerin döktüğü gözyaşı kadar gözyaşı döktüren olaydır. kurtulmanın tek yolu doğrarken sakız çiğnemektir.
Kalk kız soğan doğra sözünde geçen eylem.
Zor eylem. Çok zor eylem.
Uzun zamandır mutfağa girmiyordum. Bugün annem sayesinde girmek zorunda kaldım.
Ağlıyorum lan kaç saattir. Gözümün istemsiz kapanmasıyla da elimi de soğanla birlikte doğramış bulundum.
Ama göz yanmasının yanında el kesilmesi falan bir şey değil.
göz yaşartan eylem.
Eğer soğan doğrarken sakız çiğnerseniz gözleriniz yaşarmaz.